H.264 desteği Firefox'a "geliyor"

Google Chrome'un bir türlü vazgeçmediği inadı, bakın Firefox'u ne yapmaya zorladı...

  • Zeynel A. Öztürk
H.264 desteği Firefox'a "geliyor"

Mozilla, genellikle web tarayıcısı Firefox'ta sadece açık kaynak kodlu video codec'lerine yer vermek istiyor. Ancak Chrome'un H.264 desteğini bırakmaması, Mozilla'yı H.264'ü Firefox'a getirmeye zorladı.

Mozilla, patentlerle korunan H.264 codec'ine para ödemek istemiyor ve Google'ın WebM video codec'ini desteklemeye hazır. Ancak Google'ın H.264'ü Chrome'dan çıkarmaması, Mozilla'nın planlarını etkilemiş görünüyor. Bununla birlikte Firefox, H.264 desteğini kendi içerisinde sunmayacak ve bilgisayarda / platformda bulunan codec'leri kullanacak. Bunun anlamı ise Mozilla'nın H.264 için herhangi bir lisans ücreti ödemeyeceği.

H.264 kodlama ve çözme işlevi örneğin akıllı ceplerinin çiplerinde entegre olarak bulunuyor. Dolayısıyla mobil Firefox, halihazırda bu desteği çipteki özellikleri kullanarak sağlıyor. Firefox for Android 17 Beta'nın H.264 içeriğini doğal olarak yürüteceği söyleniyor.

Windows XP'de kod çözme görevi için Flash'ın kullanılacağı, videonun kullanıcıya bir HTML5 videosu gibi görüneceği iletiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aynı şeyi keşke mp3 için de yapsa

o çalışanlar hem para almıyor hem vakitlerini harcıyorlar. hiç bir gelirleri yok. sadece yardımseverlerin desteğine kalmış. haliyle patentli şeylere güçleri yetmeyebilir. her yeri para kaplamış artık bedava kimse kimseye bakmıyor bile..

her zaman firefox chrome ie safari opera hikaye tarayıcının babası firefox. çalışması kullanması eklentileri ıvırı zıvırı herşeyi bir düzgün çalışıyor.Hiç düşünmeyin bir kaç milisaniye yüzünden chrome saçmalığına pirim vermiyin.

fayrfoks birde mecburi olarak kendini yok etmeğe programlasa ne kadar güzel olacak.....

@28 Eki 2012 11:26 Günü geldiğinde mezar taşına, bill gates uğruna geçirdi yaşamı, kızdırmayın microcu paşayı... yazarız, sende rahat edersin, bizde ;) Kardeşini bu kadar sevmezsin, bırak artık şu ie, micro hayranlığını, ömrünböyle geçip gidiyor :)

Google nin amacı nette tekel oluşturmak olduğu için millet neye yöneliyorsa onu destekler, gerekirse milyon milyon da para verir. H264 e desteğini de ancak WEbM yayılırsa keser. Firefox, Google gibi milleti kendine bağlamak değil, başkalarına bağlı insanları özgür kılmak için çabalıyor. Bu arada Firefox + AdBlockPlus + NoScript + BetterPrivacy harika bir ekiptir.

@29 Eki 2012 10:38 Guzel demissin. TOR konusunda ne dusunuyorsun acaba? Ben dediklerini TOR Browser uzerinde kullaniyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play