h-tron quattro: Audi'nin son bombası!

Audi'nin hidrojen ile çalışan konsept otomobili h-tron quattro, görenleri büyüledi!

h-tron quattro: Audi'nin son bombası!

Bu yıl CES'de pek çok farklı otomobil duyurusu yapıldı ama neyse ki bazı duyurular Detroit'teki Auto Show için saklanmıştı. Örneğin Audi'nin h-tron quattro'su bu fuarda açıklanan araçlardan biriydi.

Hidrojen ile güçlendirilen bu konsept aracının üç hidrojen deposu, yolcu ve bagaj kısımlarının altında yer alıyor; dört dakikada yenilenebiliyor. Yakıt hücresi 110 kW güç sunabilmekte ve fazladan 100kW daha sunabilen bir lityum-iyon batarya ile desteklenmekte. Bu ikincil güç ünitesi, sürüş anında her frene bastığınızda bir miktar şarj oluyor.

Ancak bu araç, sadece hızlı bir şekilde enerji kazanabilen bir konsept değil. Araba, saatte 100km hızına sadece 7 saniyede ulaşabiliyor ve saatte 200km'ye kadar bir hız yapabiliyor. Yakıt hücresi ve yüksek voltlu batarya, elektrikli iki motoru güçlendiriyor ve bu motorlar ön ve arka akslarda 90 ve 140kW güçleri ile yer alıyor. Ayrıca aracın klimasının ısı pompası ve güneş enerjili tavanı, fazladan 320 watt enerji üretebiliyor ve bu da yılda yaklaşık 1.000km fazladan yolculuk anlamına geliyor.

Otomobilin üretim hattına girip girmeyeceği belli değil. Ancak yine de otomobil üreticilerinin çoğunlukla hidrojenle güçlendirilen bir araçla ilgili olduklarını göstermesi açısından oldukça önemli...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Herzlichen Glückwunsch zum Audi u. seine Ingeniure. Gerçekten hidrojenle bu performansı yakalamak zordu, zoru başarmışlar tebrikler. Fosil enerji yakıtı ve içten yanmalı Otto motorun devri artık kapanmalı, Petrol de önemini yitirerek sadece sanayide diğer kullanım alanlarında değerlendirilmeli belki onun için dökülen kan ve gözyaşı da dinmiş olur. Hybridden sonra artık hidrojeni de çok sık duyacağız gibime geliyor. Doğa adına sevindim!

@16 Ocak 2016 22:14 Halt deinen Mund, du Dummkopf!

@17 Ocak 2016 01:18 Beyefendi şahsıma yazdığınızın Türkçe karşılığı; ''Çeneni kapa sen aptalsın''. Hakaret içeren cümlenizi şahsınıza aynen iade ediyorum. Bu platformda veya hayatın hiçbir alanında Türkçe veya yabancı bir dilde hakaret etme lüksünüz yoktur. Kem söz geçmez akçe sahibinindir diyerek seviyenize inmiyorum aynı kalibrede cevap hakkımı gizli tutuyorum! Ahlak ve etik kurallarını ihlal eden, çirkin yaklaşımınızı protesto ediyorum. Üslubunuzu gözden geçiriniz.

@17 Ocak 2016 01:18 Almanca tanımadığınız bir yorumcuya yazdığınız sözler, insan onurunu incitici ve hakarete girer, seviyenizi göstermekten açısından ibret verici. Terbiyesiz!

@17 Ocak 2016 01:18 Burada yaptiginiz yorum sizin ahlek ve terbiye seviyenizin ne kadar düsük oldugunu göstermektedir.

@17 Ocak 2016 01:18 hayatı boyunca yabancı dilden 1-2 kelime öğrenirler, buda zaten hakaret sözcüğüdür bunu da Almanca mı bahis oldu, hemen oracıkda kullanırlar. Edep yahu!

Ha desen 10 yılı var bunların yaygınlaşmassının

Audi Volkswagen grubu ile birlikte emisyon skandalinda tuketiciye yalan soyledigini kabul etti. Eisyonda ote yalan soyleyen bir firmaya guvenip tekrar urununu almak icin iki defa dusunmek gerekiyor. Ya guvenlik ile ilgili de bir sorun varsa ve gizliyorlarsa? Tuketicilere karsi bu guvensizligi asmasi uzun surecek.

Menzili iyi olsa da performans bakımından da, hidrojen yakıt hücrelerinin fiyatını düşünürsek kilometre başına yakıt ücreti bakımından da Tesla X'in çoooook gerisinde kalıyor, saf elektrikli bir SUV olan ve şu an zaten halihazırda piyasada olan Tesla X eğer 3.2 saniyede 100 KM'ye çıkabiliyorsa, 7 saniyede 100 km'ye çıkan bir Hidrojenli SUV üretmenin çok mantığını göremiyorum işin açıkçası. Tesla kesinlikle bu savaşların galibi olarak çıkacaktır :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir