Haberiniz bile olmadan cebiniz boşalabilir!

Yeni keşfedilen bu Android zararlısı, sizin ruhunuz bile duymadan bakın neler yapıyor neler...

Haberiniz bile olmadan cebiniz boşalabilir!

Android'de hangi uygulamayı satın alacağınıza, paranızı hangisi için harcayacağınıza bir türlü karar veremiyor musunuz? Canınızı sıkmayın, çünkü artık bu işi sizin için yapabilen bir zararlı var.

MMarketPay adındaki zararlı uygulama, indirdiği uygulamalar için kullanıcıdan izin almıyor. Güvenlik firması TrustGo tarafından ortaya çıkartılan zararlıya birkaç Çinli uygulama mağazasında rastlanmış. Firmanın tahminlerine göre uygulama şimdiye dek 100.000 telefona indirilmiş. Bunun anlamı ise durumdan habersiz kullanıcıların ay sonunda dev bir telefon faturası ile karşılaşabilecekleri.

Zararlı, uygulamaları China Mobile'a ait uygulama mağazasından indiriyor. Dolayısıyla telefonunuzda Çince birtakım uygulamalara rastlarsanız, bu zararlıdan şüphe duyabilirsiniz. Zararlıdan korunmanın yolu ise ne indirdiğinizi tam olarak bilmiyorsanız, Çinli uygulama mağazalarından uygulama indirmekten kaçınmak.

China Mobile, devlete bağlı bir mobil sağlayıcı ve 655 milyon üye ile dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi olduğundan dolandırıcıların onu hedef alması şaşırtıcı bir durum değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

işte apple da böyle şeyler yok anlayın artık

@11 Tem 2012 20:31 appleın kendisi çinde üretiliyor be uygulaması olmasa ne yazarç

@11 Tem 2012 20:31 yorumu 6 tane android fanboy okumuş

palavra haber kim Çince uygulama yükler ki?

@dabbe1 hee android sadece türklere özel. Nasıl bi mantık var sizde anlamıyorum. Birde türkiyenin en büyük, teknoloji platformuna üyesiniz.

@12 Tem 2012 05:26 Apple kullana kullana beyninde gri hücre kalmamış... yazık sana...

@12 Tem 2012 14:13 ben telefon kullanmıyorum.

sizde apple'ı savunmaktan vazgeçin artık renkler ve zevkler tartışılmaz. kim hangi markayı isterse onu kullansın. hatta markalar arası rekabetin olması daha kaliteli ürünlerin çıkması, fiyat avantajı vesaire kullanıcıya yarar.

apple de yok . ama dikkat ederseniz google play de de yok çinli bir markette diyor zaten . bizler hangi uygulamnın bizden neler istediğini biliyoruz ama iphone ciler bilmiyor . siz jailbreak yapın bakalım neler oluyor

2 yıldır android kulllanıyorum , çeşitli marketlerden yüzlerce uygulama indirdim ve hiçbir zararlıyla karşılaşmadım,sevgili elmacılar bir telefona bluetooth ile dosya transferi bile yapılamıyorsa zaten o telefona birşey bulaşmaz,size küçük ve güvenli dünyanızda mutluluklar :)

yorumumuz on karakter olsun

çinlilerin işi işte :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir