Hack'in ve hackerların tarihçesi...

Hack'in doğduğu yer, tarih, ismin anlamı ve dünyanın en önemli hack olayları: Hepsi burada...

  • Ali Güngör
1960'lardan bu yana en önemli hack olayları...
Hackerlar iz bırakmamalı ama iz bırakmayı yine de seviyorlar

Günümüz bilişim kültürünün önemli, popüler ve merak edilen kavramlarından birisi de hack'tir. Bu makalemizde sizlerle birlikte hack'in tarihinde bir yolculuğa çıkacağız. Hack ile ilgili merak ettiklerinizin pek çoğunu gerçek olaylardan öğrenebilirsiniz. İşte 1960'lardan günümüze hack'in ve hackerların tarihi...

1960'lar
İlk bilgisayar hackerları Amerika'da M.I.T.'de (Massachusetts Institute of Technology) ortaya çıkmıştı. Elektrikli trenleri kurcalayıp daha hızlı ve farklı çalışması için değiştiren yani "hack" eden model tren hobi grubunun üyelerini temsil eden "hacker", aynı işi bilgisayarlar üzerinde, yazılımda yapan grubun üyelerinin de kullandığı bir isim haline geldi.

1971
John Draper "Cp'n Crucnh" lakabını aldı. Draper bu adı taşıyan kahvaltı gevreği kutularından çıkan oyuncak düdüğün çıkarttığı 2600 hertz'lik sinyalin, AT&T'nin uzun mesafeli telefon görüşmelerinde kullandığı sistemle aynı frekansta olduğunu öğreniyor. Ardından bu buluşu bedava telefonla konuşmak için kullanıyor.

İlk film, ilk yayın...

Hacker Quarterly klasik olmuş bir yayın

1983
FBI, Milwaukee'de 414'ler olarak tanınan altı delikanlıyı yakalıyor. Bu grup içlerinde Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (Kanser araştırmaları merkezi ) ve Los Alamos National Laboratory'nin (Ulusal bir laboratuar ) da aralarında bulunduğu 60 bilgisayara izinsiz giriş yapmış. Bu arada Los Alamos'un askeri önemi olduğunu da belirtelim. Sonuçta bu altılı grubun beşinin göz hapsine aldığını, altıncı üyenin ise tanıklığına karşılık dokunulmazlık aldığını belirtelim.

1983

War Games yani savaş oyunları isimli film, halka hack'in ne olduğunu dramatize ederek gösteriyor. Hacker kahramanlar ve kötü adamlar efsaneleştiriliyor. Filmin ana kahramanı bir oyun yapımcısının bilgisayarına girmek isterken kazayla nükleer savaş simülatörüne giriyor.

1984
"Emmanuel Goldstein" adıyla hackerlık yapan Eric Corley, 2600: The Hacker Quarterly isimli hack yayınını New York'ta hayata sokuyor. Hack ile ilgili bilgiler yayınlanıyor.

İnternetin atası ARPAnet'te salgın

Kendi kendini kopyalayan solucan bir kabusa dönüşüyor

1987
17 yaşında ve okuldan terk bir genç olan Herbet Zinn, AT&T'nin Bedminster'daki bilgisayarlarına girdiğini itiraf ediyor. Yetkililer tarafından "Shadow Hawk" yani gölge şahin olarak tanınan Zinn, 1986'da yürürlüğe giren kanunla yargılanıyor. Bu kanun kötü niyetli bilgisayar kullanımına karşı yasal yaptırımlar içeriyor. Bu kanuna göre bir başkasının şifresini kullanmak yasal değil.

1988
Cornell Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencilik yapan Robert T. Morris, devletin ARPAnet sistemine kendi kendini çoğaltan bir solucan yüklüyor. ARPAnet, internetin atası. Morris'in amacı ise solucanın UNIX sistemler üzerindeki etkisini test etmek. Ancak kontrolden çıkan bu solucan ağa bağlı 6000 bilgisayara bulaşarak devlet ve üniversite sistemlerini kullanım dışı bırakıyor. Üniversiteden atılan Morris, 10.000 dolar para cezasına ve üç yıl göz hapsine mahkum ediliyor.

1989
Kevin Mitnick OEC'nin bilgisayarlarından yazılım ve MCI'dan uzun mesafe kodlarını çalmaktan suçlu bulunuyor. Eyaletler arası bir bilgisayar ağına suç amaçlı girilmesine karşı çıkartılan bir yasa altında ilk hüküm giyen Mitnick oluyor.

Körfez Savaşı'nın bilinmeyen yüzü...

Hackerlar herşeyi görmüş...

1990
Amerikan Gizli Servisi, "Operation Sundevil" adı altında hackerları avlıyor. Ajanlar 14 farklı şehirde bilgisayar sistemlerine el koyuyorlar.

1991
Genel Muhasebe Ofisi, Hollandalı gençlerin Savunma Departmanı bilgisayarlarına girdiğini keşfediyor. Körfez Savaşı esnasında bu gençlerin önemli operasyon bilgilerini değiştirdiği veya kopyaladığı ortaya çıkıyor. Bu bilgiler arasında askeri personel hakkında detaylar, Körfez bölgesine aktarılan askeri ekipmanın detayları ve geliştirilmekte olan önemli silah sistemleri de yer alıyor.

1994
"DataStream" ve "Kuji" lakaplı iki hacker, Griffith Hava Kuvvetleri Üssü'ne ve yüzlerce başka sisteme sızıyor. Diğer bilgisayarlar arasında NASA ve Kore Atom Araştırmaları Enstitüsü de yer alıyor. Scotland Yard dedektifleri "Data Stream"i yakalamayı başarıyor. 16 yaşındaki İngiliz genci yakalandığında cenin pozisyonuna girip ağlamaya başlıyor. "Kuji" ise asla bulunamıyor.

Nükleer silahlar ve hackerlar...

Bunlar müzede ama yeni nükleer silahlar hala bir düğmenin ucunda

1996
Johnny [Xchaotic] adını kullanan bir hacker, 40 kadar politikacı, iş adamı ve çeşitli enstitülerin liderlerini e-posta bombardımanına tutuyor. Hedeflerin e-posta adreslerini internet posta listelerine yazdırarak bir hafta sonunda 20.000 e-posta oluşturan hacker, her hedefi neden seçtiğini açıklamayı da ihmal etmiyor. Bu hacker asla yakalanamadı.

1998

Savunma Sekreteri John Hamre, hackerların Pentagon'un gördüğü en organize ve sistematik saldırıyı düzenlediğini duyuruyor. Kaliforniya Cloverdale'den iki delikanlı olaylarla bağlantılı oldukları için gözaltına alınıyor. İsrailli hacker "the Analyzer" da elebaşı olarak tutuklanıyor.

1998
Amerika'nın en çok izlenen spor müsabakası olan Super Bowl XXXII esnasında 1.3 milyon dolara mal olan 30 saniyelik bir hacker karşıtı reklam yayınlanıyor. Bu reklamda iki Rus nöbetçi kendi aralarında konuşuyorlar. Nöbet tuttukları yer bir nükleer füze silosu ve füzeleri ateşleme emrinin bilgisayarları ele geçiren bir hacker'dan gelebileceğinden

DVD kopya koruması kırılıyor

Hackerlar iz bırakmamalı ama iz bırakmayı yine de seviyorlar

1999
Norveçli bir hacker gurubu olan Masters of Reverse Engineering (MoRE), DVD kopya korumasını kırmayı başarıyor. DVD'lerdeki korumaları kaldıran bir yazılımı internet üzerinden dağıtıyorlar ve eğlence endüstrisinden üzerlerine dava yağıyor.

2000
Üç günlük bir süre zarfında hackerlar, Yahoo!, Amazon.com, Buy.com ve CNN.com gibi dünyanın önde gelen sitelerini çökertiyorlar. Denial of Service saldırıları böylece meşhur oluyor.

2000
9 milyon hack denemesinden sonra güvenlik sitesi AntiOnline, Avustralyalı bir hacker olan "ron1n (n1nor)" tarafından hackleniyor. AntiOnline, site sahibi olan John Vranesevich tarafından hacklenemez ilan edilmişti. Bütün hackerların dikkatini üzerine çeken site, zayıf bir cgi kodu yüzünden hackleniyor.

2000
Creditcards.com adresinden 55.000 kredi kartı numarası çalınıyor. Bu site online ticaret sitelerinin kredi aktarımlarını işliyordu. 25.000 kredi kartı bilgisi, fidye istemi karşılanmayınca internette yayınlanıyor.

Amerikan donanması, elektrik sistemi ve dahası...

Gary McKinnon en çok konululan hackerlardan birisi oldu

2001
Amerikan yetkilileri, İngiliz hacker Gary McKinnon'un kritik işletim sistemi dosyalarını silmek suretiyle Amerikan Ordusu'nun Washington sistemlerinden 2.000 bilgisayarı 24 saatliğine devre dışı bıraktığını, Amerikan Donanması'nın silah envanter kütüklerini sildiğini ve 11 Eylül terörist saldırılarından sonra bu yüzde 300 donanma bilgisayarını devre dışı bıraktığını iddia ediyorlar.

2001

Los Angeles Times gazetesinin haberi büyük korku uyandırıyor. Habere göre hackerlar Kaliforniya elektrik sistemini kontrol eden bilgisayar ağına saldırarak 17 günlük bir krize sebep oldu. Saldırının Çin'in Guangdong bölgesinden geldiği sanılıyor. Bu olay ülkenin önde gelen devlet adamlarını endişelendiriyor.

2002

17 yaşında Belçikalı bir bayan hacker olan "Gigabyte, Microsoft'un en son programlama dili olan C#'de yazılan ilk virüsü yaratma şerefine(!) nail oluyor.

2002
52 yaşında bir Tayvanlı kadın, Lisa Chen 9 yıl hapse mahkum ediliyor. Amerika'nın en büyük korsanlık vakalarından birinde 75 milyon dolarlık korsan yazılım ele geçiriliyor

En büyük vurgun, en büyük salgın

İşte Conficeker salgını

2006
Jeanson James Ancheta 57 ay hapis cezasına ve 15.000 dolar tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Donanma Hava Savaşı Merkezi ve Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı düzenlediği saldırının sonucunda 60.000 dolarını, BMW'sini ve bilgisayarını da devlete vermek zorunda kalıyor.

2007

Birleşmiş Milletler internet sayfası bir Türk hacker grubu tarafından değiştiriliyor. Ban Ki-Moon'un konuşmasının yerine "Kerem125 MOsted ve Gsy tarafından hacklendi. Bu bir siber protestodur. Hey İsrail ve Amerika, çocukları ve başka insanları öldürmeyin. Sonsuza kadar barış, savaşa hayır" yazısı görünüyor.

2008
Conficker solucanı ilk kez tespit ediliyor. Şubat 2009 itibariyle 15 milyon bilgisayara bulaşıyor. 13 Şubat'ta Microsoft, Conficker'ın yaratılmasında ya da dağıtılmasında parmağı olan kişiler hakkında bilgi verenlere 250.000 dolarlık bir ödül vaat ediyor.

2008
Bir grup hacker, "Wardriving" yani savaş sürüşü isimli bir metod kullanarak 40 milyon kredi kartı numarası çalıyor. Etrafta araçla dolaşırken güvensiz kablosuz ağlara dinleme yazılımı değiştirme yöntemiyle, Amerikan tarihinin en büyük kredi kartı vurgununu gerçekleştiriyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

çok heyecanlıydı yaa süper bu adamlar

Vay be 1 numarasınız.. Kerem favorimsin..

Way canına siz birer harikasınız, keşke bende hacker olabilsem :(

2009la ilgili saldırılarda var ayyıldız team ın çin sitelerine saldırması

bu olayların hepsi yasadışı ve siz bu adamların yaptıklarına saygı duyup onları övüyorsunuz. yazık size. bi gün sizinde kredi kartınız hacklendiğinde acaba yine bu adamlara saygı duymaya devam edecekmisiniz. seto

Türkiye'deki en iyi hacker grubları arasında Cyber Warrior Tim yer alıyor. Ancak site kurumsallaşmaya başladığı için hack faaliyetleri durduruldu. Daha önce 11 askerimizin başına çuval geçirildiği için binlerce amerikan sitesi çökertilmişti. Başka başarılarıda mevcut elbette.

yha bu hackerlar müthiş bi şeymiş

lütfen hacker ve cracker anlamlarını karıştırmayalım. 1960 ve 1988 hacker, dışındakiler cracker...

Hacker kendi başına hiçtir

Coder ve Crackerlar olmadan sadece bir defacer

ben türkiyede bir hacker tanırım oda red hack

hackerlık çılgınlık yaFFF

m0sted güzel işler yapiyor tebrikler adamın diger defacerine baksanıza army mil vs dodge porsche hepsi var burda helal olsun

şimdi 2-3 msn şifresi kıran çocuklar bile kendini hacker sanmaya başlıyor hacker lık sadece şifre kırmak,site çökertmek değildir.hele kredi kartı şifresi kırmak hiç değildir.Hackerlara birer suçlu gibi bakılıyor bence öyle olmamalı.Amerika da adamar özel hacekr yetiştiriyo biz elimize geçse linç ederiz bu kdr kötü bir haldeyiz.

benim tanıdığım en iyi hackerler mectruy-red storm-saruhan-kaldera gibiler iz bırakan kişilerdi ..

daha bilinmeyen neçe haçkerler var geçen okuda 120 dk damı ne 73 bin siteyi çökertmiş adam

ghost_blogcu ellerinden öpüyoırum senın cok dogru demişssin...
keşke burdada yetiştirilse...

Devrim Arabaları filminde dendiği gibi "Türkiyede hiç bir başarı cezasız kalmaz!..."

türkiyede hack ; google a türk hack yazıp çıkan türkçe hack sitelerinin hacker larının çoğunluğunu 12-16 yaş arası çocukların olışturdugu , bilgisayar konusunda çok şey bildiklerini iddaa ettiklerini bunu süreklı vurgulamaları ama tcp ıp , osi protokolü , ıp adresleme ne desen hiçbir cevap veremeyen , netten buldukları 3-5 html kodu ile index yapıp iss açıklarından faydalanarak site hacklediklerini iddaa eden , daha c++ , vb nin ne oldugunu bilmiyen herkesin bilgisayarını çökertmek ile sisteme sızmak la tehtit eden ama keylogger i bile msn den al bu kız resmi diyerek atanlan tipler , türkiyede hack böyle işte :D :Daslında bunlara hacker demiyelım nede olsa bir hacker bilgisayar mühendisinden , yazılım yada sistem mühendisinden bilgisayar konusunda daha çok bilgiye sahip olan elemanlardır bizim hacker diye kendileri tanıtan çocuklar lamer bile olamaz :D

"zukos" adlı arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum.Şuan herkes "HACKER" sözcüğünü bir bilgisayar uzmanı ve bilgisayarın işletim sistemine girip bi takım bilgi çalan veya Firewall gibi güvenlik duvarlarını kıran kişiler olarak biliniyorlar.Bence çok yanlış.Bu kişilere bence "CRACKER" yani Türkçe karşıtı korsan denilmelidir.Şunu unutmayın hiç bir zaman.HACKERLAR düzeltir.CRACKERLAR bozar.

bence iş kolay hack yapılacak kişiye system 32 exe bulaşan vir at kulanıcı köpürsün

Arkadaşlar ben de hacker olmak istiyorum ama böyle saçma sapan msn kırma değil daha geniş kapsamlı nereden başlamam lazım?

@belowist hacker olunmaaz kardesim hacker dogulur :) Isin espirisi ama kardesim ben daha hack ne bilmezdim suan androidden her boku biliyom bence sen once karsina cikan sorunlari arastir cozum bul sonra gerisi gelir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play