Hack'lemenin maliyeti büyük oldu: 38 yıl!

Bir lise öğrencisi okulundaki notları hack'lediği için 38 yıl ağır hapis cezasına çarptırılabilir.

Hack'lemeye 38 yıl hapis cezası
Okul bilgisaarlarını hack'lemenin faturası çok ağır olabilir.

Omar Khan henüz 18 yaşında ve liseyi bitirmek üzere. Ancak okul bilgisayarlarını hacklemesinden ötürü 38 yıl hapis yatabilir. Kalifornia'da bulunan Tesoro Lisesi'denki okul görevlilerinin iddiasına göre Khan okulda bulunan bilgisayara izinsiz girerek notlar üzerinde değişiklik yapmış. Khan, aynı zamanda okuldaki sunuculara uzaktan erişim programı yüklemekle de suçlanıyor.

Khan, Ocak ayından bu yana pek çok kez çalıntı bir hesap kullanarak okul bilgisayarlarına girerek C,D ve F olan notlarını A ile değiştirdi. Bununla da yetinmeyen Khan, 12 öğrenci arkadaşının notlarını da bu şekilde değiştirdi. Ancak Khan, bir üniversite için gerekli olan okul transkript'ini okuldan talep edince her şey ortaya çıktı.

Bilgisayarları hacklemesinden dolayı 38 yıl ağır hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Khan'ın suçlandığı başka konu başlıkları da bulunuyor. Bunların başında Nisan ayında İngilizce sınavı olurken cep telefonuyla bir arkadaşıyla 'chat'leşmesi ve bir asistanın odasına izinsiz girerek test kağıtlarını çalması geliyor.

Khan, şu an için parmaklıklar ardında bulunuyor ve önümüzdeki haftalarda Khan'ın mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Khan'ın ebeveynleri ise kefalet ücreti olan 50000 $'ı ödemeyerek evlatlarına en büyük ve belki de en acımasız cezayı veriyorlar.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

HOHHOOO inanılmaz! Elemana bay yaa!!!

Çocuğun eğitim hayatı biter bundan sonra.

kesinlekle hak ediy asacan bole insanları

Helal olsun çocuğa o yaşta o kadar şeye cesaret edebilmiş.Tebrik etmek lazım :D

bu arkadaslara ceza yerine onları büyük siber savunma örgütlerinde iş verseler daha iyi olabilr ceza yerine....

şimdı o cocuk maşa mı.... yoksa başkalarını göz dagımı verıyor lar..!

açık bulsam türkiyede böle bir olay olacak ama ben bunun gibi değil benim için gerekli olan dikkat etmeyecek dersleri düzeltirim o kadar...

çalışıp A+ alsın cezayı silsinler yoksa yatsın(böyle derlerse çalışmayı öğrenir belki)

Salak, hiç mi film izlememiş bu çocuk? Notların değiştirilecekse, orantılı değiştirilmesi gerektiğini Türkiye üzerinde yaşayan en aptal öğrenci bile bilir. :) Sen gel bir de notların yazdığı belgesi iste sonradan.Ohh iyi olmuş, lamerliğin sonu budur.Bir de üniversite öğrencisi olacak, insan biraz olgun davranır be, uyanık olur.Yazık, Türkiye'yi görmeden hapislerde çürür o şimdi.

38 yıl ne demek ben Khan'ın yerinde olsam 38 yıl hapis cezasına çarptırılırsam valla kendimi öldürürüm zaten 38 yıl sonra yaşım 56 olur.Böylece yaşlanmış olurum:D

bravo delikanlı

iyi olmuş bence umarımda cezayı yer. Ya adam akıllı okusun ya da hiç okumasın

adam daha bişeylerin farkında değil, 38 yıl ne demek. bu ceza onu ilerde bilişim suçunun en büyük insanı yapacaktır...

Hepsi de A yapilmaz ki ama...

baklava çalanlara da bilmem kaç sene hapis vermişlerdi. Bu dünyada götüreceksen büyük götürücen. O zaman kimsecikler dokunamaz sana. Dünya'nın kuralı böyle.

Çok insafsızca bir ceza, 38 yıl=50.000 dolarsa; ya paranı ver ya da 38 yıl yat demektir.

bnecede çok iyi olmuş caydırıcı bi ceza girerde bütün hac lara ibret olur

Hacklemeye ceza nasıl bir hackleme olduğuna göre değişmeli.Notları değiştirmenin cezası 38 yıl olması bence yanlış.Gereğinden ağır bir ceza.Ama kalkar biri hackleme yapar ve birilerini çok büyük zarara uğratırsa o zaman 38 yıl ve hatta daha fazlası gerekebilir.

2 yüzlülük böyle olur
amerikan kodamanları gider ırakta 3 yaşında çocuk öldürür eline sağlık derler
hackerları büyük şirketler güvenlik yöneticisi olarak alır
sonrada hacker tu kaka al sana 38 yıl yok yetmez 75 yıl yok yok 900 yıl verelim temiz olsun
acaba o hacker omer değilde joni olsa kaç yıl alırdı yada kaç saniye.

Çok saçma caydırıcılık yapmak için 38 yıl vereceğine sistemlerini güçlendir. git okuldaki bilgisayarları mac server ile değiştir. zaten amerikada okumak çok istedim. maddi olarak da iyi konumdayım fakat ceza hukuku çok sert ya. okuldaki vazoyu kırdın deyip 6 yıl hapis istemesinler?

bi arkadaş yorumda bulunup şöyle yazmış burada:
"Çok insafsızca bir ceza, 38 yıl=50.000 dolarsa; ya paranı ver ya da 38 yıl yat demektir."

hakklısın. bill gates gibi paran olsun orayı burayı kurcalayıp zaten tonca 50.000 dolarım var dersin. ne saçma kanunları var.

bir de bizim ülkemizdeki kanunlara bak.

notları değiştirmek için ne yaptı ayrıca acaba? micrsf u hacklemişler hatta 12 yaşındabi çocuk yapmış bi serveri gitmiş. adamlar suçlama yerine toplantı yapıp bu çocuktan ne kadar daha verim alırız diye... parası ve arkası olana...

yazık 38 yıl karşılığında 50000 dolar ha.. insafsız ailesi de vermiyormuş. yazık ya... 38 yıl? as bare.

sanata saygı kalmamış. demek ki iyi hacker değil, yapsa mahkemenin kararını da değiştirirdi. filmlerde görüyoruz ya:)

Khan, şu an için parmaklıklar ardında bulunuyor ve önümüzdeki haftalarda Khan'ın mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Khan'ın ebeveynleri ise kefalet ücreti olan 50000 $'ı ödemeyerek evlatlarına en büyük ve belki de en acımasız cezayı veriyorlar.
çocuk ölecek o zamana kadar :( yazık ühühühüh :(

buunalar hep dandik eitim sistemi ya!ne bu a b c d e f yok öle bisee 1-2-3-4-5 olsa böle olrmuydu(sadece saka) eet ama doğru bu ççka yazık

beyler nasıl konusuyorsunuz yaaa!!az bıle dıyenlerınız var yuh artık bızım lamerler mılyonları goturse helal olsun dersınız yazık cocuga ya mantıga bak bı garıplık var.kevın mıtnıck bıle 5 yıl ceza aldı bu neden boyle nasıl ıs bu cok garıp sacmalık salaklık.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir