Hacker diyor ki: siteler %100 güvende değil.

%100 güvenlik yoktur diyen tanınmış hacker'a göre, her sitenin mutlaka bir zayıf noktası var.

  • Selim Öztürk
Pentagon'a bile saldırdık diyorlar

Shangai'de bulunan tanınmış bir hacker grubunun üyesi olan Chen Xiao'ya göre: "Hiçbir site %100 güvende değil. Çok yüksek seviyelerde güvenliği sağlanan sitelerin bile mutlaka bir zayıf noktası vardır."

Chen ve iki arkadaşı Çin'de hükümetin ve özel kuruluşların web sitelerine sıkça saldırıyor ve ülkede 'sivil siber asker' şeklinde tanınıyorlar.

Dünyada Çin'in en büyük siber suçların işlendiği ülke olduğuna dair güçlü bir inanç var. McAffe de Aralık 2007'deki raporunda bunu bir bakıma teyit etmişti. Hatta ülkedeki duruma 'uzun bir aradan sonra ikinci soğuk savaş' benzetmesi dahi yapmıştı.

Çin'in Pentagon'daki bilgisayarları hacklemeye çalıştığı yönünde ortalıkta dolaşan bazı iddialar üzerine Çin, bu iddiaları 'asılsız ve mesnetsiz' diyerek reddetmişti ve Amerikan yetkililerini 'soğuk savaş zihniyetine sahip olmakla' suçlamıştı.

Yaptığı gizli röportajında Chen şunları dile getirdi:"Ben aksini iddia ediyorum. Biz bazı önemli siteleri hackledik ve bunların içerisinde Pentagon'un uluslararası sitesi de vardı. Sizi temin ederim Çin yönetimi böyle bir şey yapmaz."

Elbette sadece devletlerin siteleri hacklenmiyor, günümüzde kimlik hırsızlığı, banka dolandırıcılığı gibi suçlar dünya genelinde oldukça artmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Buna benzer br açıklama da IBM in vardı %100 güvenli sistem yoktur en güvenli sistemin %10 açığı vardır

Ben de katılıyorum Hiçbir güvenlik %100 değildir. Olsaydı ben en güvenli dediğim yere bile şüpheyla yaklaşıp yapacağım şeyi iki kez düşünmezdim.

hiçbir zaman için hiçbir site güvenli olamaz şu anki hacker ların tamamının tam kapasitede bu işleri yapamıyor gerçekten zeki bir hacker çıkıp mesela kevin mi. gibi :S siteler ps2 hacklendi xbox haclendi vs diyip duruyorlar bunların alakası yok hacklemek bi sistemi tamamen ele geçirmektir ama günümüzde sitenin banwitini bile dolduran siteyi hackledim diyip geçiyor :s

Gereksiz konuşmalar olabiliri ama işin gerçeği şu ki istenen kıvamda o zaten.Uluslar arası ülkeler bilişim korsanlığı bu her konuda olabilir ortak yaptırım olmadığı sürece, YASAL boşlukların verdiği rahatlıkla istediklerini yapabiliyorlar.Önemli olan caydırıcılık.Hele hele bilişim sektörü için bu şart.

ben by_hacked sweet_zehir Chen Xiao kardesıme katılıyorm kardes helal olsun: cyberturk ve sweet_zehir basarılarının devamını temennı ederız

Her sitenin açığı vardır.Buna örnek olarak bizim çok güvenli bulduğumuz Google yaklaşık 1 ay önce hacklendi.Başka bir örnek microsoft oda 1 ay önce hacklendi. :)

Anlayacağınız chan'ında dediği gibi hiçbir site güvende değildir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play