Hacker'lar uzayı ele geçirmeyi düşünüyor!

Bir grup hacker işi iyice abarttı; şimdi de Uzay'ı ele geçirmek için plan yapıyorlar...

  • Zeynel A. Öztürk

Berlin'deki bir grup hacker, internet yasaklarını ve sansür yasalarını aşmaya yönelik ilginç fikirlerini ortaya çıkardılar. Buna göre hacker'lar, kendi uydularını yörüngeye göndererek yasakları aşmayı planlıyorlar.

Uzay tabanlı internet fikirlerini "Hackerspace Global Grid" olarak adlandıran hacker'lar, gelecekte uzaya "amatör bir astronot" yerleştirmeyi de planlıyorlar. Grubun önündeki en önemli zorluk ise fon bulmak gibi görünüyor. Daha önce uzaya cihaz gönderen amatör girişimler bulunsa da, bunların durumunu izlemek ve uzayda kalmalarını sağlamak için sürekli fon akışı gerekiyor.

Nick Farr adındaki hacker, fikir için ilk destek çağrısında Ağustos 2011'de bulunmuş ve şunları söylemişti: "İlk hedef, uzayda sansürsüz bir internet yaratmak. İnterneti karasal birimlerin denetiminin dışına çıkaralım."

Uzay, sadece bir devlet tarafından denetlenmediğinden bu alanda sansürleme yapmak güç olabilir. Bu ise yasakların çiğnenerek internetteki yasadışı aktivitenin patlama yapması anlamına gelebilir. Bakalım hacker'ların bu konsepti gerçeğe dönüşebilecek mi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

neyle yolluyacaklar sapanla mı?

Orayı da elbet sansürler devletin birisi gelip, en son hackerlarla savaşa falan girerler. Oysaki amaçları yanlış olanı yasaklamaktan çok BİR ŞEYLERİ yasaklamak. Yasaklayalım da ne olursa olsun. Ki yanlış olan da yasaklanmamalı bence, sonuçta hiçbirimiz melek değiliz kendi özgür irademiz var.

Umarim basarirsiniz, eger gercek olursa bende gücüm ölcüsünde katkida bulunmak isterim...

uydurma şeyler yapmayın böle:D, hackerlar birazda gerçege yönelik bu güne çalıssınlar. yarına degil sadece bu güne, bu günden sonra yarına...

keşkeeEEEee... nerde o günler... o zaman her aradığımız yazılımı şak diye bulurduk...

ama onların çabaları boşuna... çok kızarsa amerika bi füzeyle uzay internetini yok eder Vallah... yada eserleri koruyanlar da gidip rusyadan füze alırsa o zaman işler sarpa sarar işte...

saygılarrr.r.r.rrr

Ne tuafsınız arkadaş, ilk önce böyle bi alt yapısı olan kaç tane kurum kuruluş var, uzay dediğinizde aklınıza ilk gelen ismi söylememe gerek yok bile,

Sanki bi yerde deprem olduda, siz yapında bende elimden geldğince yardım ederim , gönlümden ne koparsa :)

Ne lan bu ne sanıyonusunuz uzayı , internet bişeyi yollucakmışta destek yapcakmış geç sen onları, Amerika istemediği sürece sen bırak uzaya internet kurmayı, bastığın klavyeyle birlikte alır donuna kadar aklın şaşar, İllede yapcam diyosa NASA yapar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play