Hacker'lara sadece tek bir gün yetti!

Tüm büyük tarayıcılar, Flash Player ve hatta Windows'un kendisi... Bu haber hepsini utandıracak!

Hacker'lara sadece tek bir gün yetti!

Hacker'ların büyük buluşması kabul edilen Pwn2Own etkinliğinde yine ilginç sonuçlar ortaya çıktı: Güvenilirlikleri ile övünen büyük tarayıcıların kaderlerinin, tamamen hacker'ların insafına kaldığı anlaşıldı. Yarışma boyunca pek çok hacker, tarayıcıların güvenlik protokollerini rahatça geçmeyi başardı.

Hacker'lar, 450 bin dolarlık büyük ödülü almak için Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Apple Safari, Mozilla Firefox ve Adobe Flash Player üzerindeki açıkları kullanarak sistemlere sızmaya çalıştılar.

Fransız bir dijital güvenlik ekibi ilk günde Chrome'un güvenlik duvarlarını aşarak WebKit ve Blink render motorlarına ulaşmayı başardı. Aynı ekip Internet Explorer 11, Flash Player ve Firefox'u da kolayca kırıp kritik verilere ulaşabildiler.

Hacker'lar ayrıca yarışmanın ilk gününde Firefox'un ve Internet Explorer'ın güvenlik duvarlarını da geçmeyi başardı. Güvenlik araştırmacıları Sebastian Apelt ve Andreas Schmidt de Windows'un hesap makinesindeki bir açığı kullanarak Windows çekirdeğine ulaşarak Windows sistemlerine nasıl kolayca sızılabileceğini gösterdiler.

Chinese Keen Team takımından bir araştırmacı olan  Liang Chen ise Apple'ın Safari tarayıcısının açıklarını göstererek uzaktan erişimle Safari içinde nasıl kod çalıştırıp sistemlerin ele geçirildiğini anlattı.

Pwn2Own yarışması sırasında bulunan ve kullanılan tüm güvenlik açıkları yazılımların üreticilerine bildirildi ve geliştiriciler önlem almaları için uyarıldılar. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Yok artık laaaa

Windows 8.1 ile gelen IE 11 ile kafam da keyfimde fazlasıyla yerinde....

@18 Mar 2014 15:08 senin kafanıda , keyfini de... her hangi bir kimsenin merak ettiğini nereden çıkardın ?

@18 Mar 2014 23:38 Adam fikrini yazmış,sana ne! Seninde fikrini kimse merak etmiyo ama bak yazıyosun gereksiz gereksiz yorumlar.

Zamanında boşuna dememişlerdi en güvenli bilgisyar fişi çekili bilgisayardır diye.

Hesap makinesi :D

hala flash kullanmaya devam edin :)

helal olsun adamlarda zehir gibi kafa var. Keşke türk ekipte olsaydı ama nerdeeee :(((

En merak ettigim seyler. Nasil yapiyorlar bunlar.

o zaman gelecek hafta kritik yamaların geleceği kesin.

İnternet Exploerer 11 en güvenli en iyi en kullanışlı en sağlam kod duvarlarına sahip tarayıcı gerisi hikaye chrome safari opera firefox bunlar güvenlik ve sızma konusunda bir sürü açığa ve tutarsızlığa sahip sıfırdan kodlanmadıkları sürece yamama usülü ile asla düzelmezler ama Microsoft İE 11 Güvenlik stabilitesi en yüksek seviyede tarayıcı eklentileri katmazsak IDM FLASH SHF gibi codec ve kod kümelerini katmazsak en güvenli tarayıcı İE 11 bunu isbatı İE 11 dışardan doğrudan müdahale ile asla kırılamıyor olmasıdır sızma olayında da eklentiler devre dışı olduğu ve veya kullanılmadığı sürece yazılımın kaynak kodlarına ulaşarak sisteme entegre olma hali asla mümkün değil Kriptoloji ve SSL entegrasyonunda en iyisi İE 11 BUNU bilenler bilmeyenlere hackerlera veya Yazılım mimamlarına Güvenlik test firmalarına sorabilirsiniz.

şu hesap makinesindeki açık olayı iyiymiş :D paint ve not defterini de bekliyoruz.

Hani mac lunux kırılamaz diyorlar ya saniyesimde hallederler, kırılamayan sistem yoktur

@19 Mar 2014 00:04 windows diyor iyi oku....

@19 Mar 2014 11:11 bence sen makaleyi biraz daha dikkatli oku,sadece windows demiyor.

@19 Mar 2014 00:04 nerede linux kırılmaz deniyor. Linuxlere güvenli demeleri sebebi hacker saldırılar Windows odaklı. Linux, dünyada %1 kullanımlık oranı var. Hangi hacker Linux'e yönelsin ki?

Mozilla ya saldırır Linux sa hiçbirşey yapamazlar.

@20 Mar 2014 16:11 Çok yanlış. Linux a virüs bulaşması neredeyse imkansızdır.

The best chrome tek gecerim:-):-)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir