Hackerlar çıtayı yükseltti

Hackerlar artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyorlar. Onların yeni gözdeleri mikroişlemciler!

Hackerlar hedef değiştirdi

Yazılımları hacklemek artık çocuk oyuncağı ve hiç yazılımla ilgili bilgisi olmayanlar bile bir yazılımı artık günümüzde rahatlıkla hackleyebiliyor. Ancak gerçek hackerlar artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyorlar. Onların yeni bir hedefi var: Mikroişlemciler!

Illinois Üniversitesi'ndeki bilim adamlarına göre yakın gelecekte bir yazılımı hacklemek artık çok önemli bir olay sayılmayacak. Çünkü onlara göre hackerların hedef tahtasında artık mikroişlemciler var.

Yapılan yeni araştırmalar da gösteriyor ki bilgisayarları arka kapılara karşı çaresiz bırakmak için çipleri değiştirmek artık mümkün ve bunun anlaşılması şu an için imkan dahilinde değil.
Konunun ciddiyetinin daha net anlaşılması için, araştırmacılar San Francisco'da Usenix Workshop isimli bir güvenlik konferansında böylesi bir saldırının bir demo'sunu hazırladı.

Bu demo, Linux işletim sisteminin altında çalışan bir işlemcinin, nasıl tamamen hackerlara karşı çaresiz bırakıldığını göstermesi bakımından da oldukça önemliydi. Bu demo ile, zararlı firmware yüklenmiş çipe, saldırganların bilgisayarlara sızmasına olanak tanıyan komutların çipe girilmesinin ardından, bir işlemcinin hackerlara karşı nasıl biçare kaldığı ortaya çıktı.

Illinois Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının başında yer alan Samuel King, bu durum için "bu gerçekten mükemmel şekilde hazırlanmış bir arka kapıya benziyor." ifadesini kullandı.

Ona göre çipi hacklemek işin kolay kısmı. King'e göre, onun takımı, demo'da yer alan çipin bir milyon logic kapısından sadece 1341'iyle oynayabilmiş. Yani aslında sistemi hacklemek için tüm yapılması gereken şey ise işlemciye özel bir network paketi göndermek.

Bu durum daha şimdiden Amerikan Savunma Departmanı'nı bir paranoyanın içine sokacak gibi görünüyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bunu bekliyordum artık ben. Yazılımlar çıktığı gün hemen hackleniyo pek keyif almıyolar eskisi gibi ama donanıma zarar vermek uğraştırıcı ve büyük bir emek gerektiren iş. Zarar görürsek nolur derseniz ufak bi alışverişe çıkmanız gerekebilir. :(

yaw abi yapmayın ne olur. zaten pentagondakiler her gece kendilerince komplo teorileri üretip uykularını kaçırıyo. birde bunu sokarsak tırlatır zavallılar.
gerçi olmayacak şey de değil hani.
açıkcası ben korkuyorum, gelecekte elektirğin girdiği her deliğe bir hacker girecek diye.

o elektrik olyından bende çok korkuyorum..artık hackerlar şebeke elektriğinden de girerlerse olması zorda ama böle bişyn olduğunu bir an düşünün ne yaparız o zmn..evdeki bütün elekrikli aletler hackerların elinde...evdeki aletlerle ne yapmak isteseniz hacker o alete tersini yaptırıyomuş fln...kafayı çizerdim wala..o zaman en temzinden gider bakırköy ruh ve sinirde kendime cam kenarı bi oda ayırtırdım...

Hackerler ilk önce yazılımlardna başladılar.Daha sonra hasta insanlara yöneldiler (sara hastaları).Şimdide micro işlemcilere yöneldiler.Sonumuz hayrola.bakalım ilerde neler olacak?Zaten robotlar giderek gelişmeye başladıyakında kim bilir onlarıda çok büyük bir rahatlıkla kontrol edebilirler.Belki bunun üzerine bir film bile çekilebilir......

Bill Gates bunada bi çare bulur kesin , Sonra Windows 9-10 falan
her neyse çıkartır 1000 dolardan satar .

mikroçipi benim bilgisayarıma takacaklar da ben de görmeyeceğim , sadece gülerim :))))

artık herkesin evinde işlemci bios gibi donanımlara yeniden firmware yada yazılım yüklicek aletler olacak gibi :) sonumuz hakkaten hayrolsun. hepten abartmaya başlıyolar.

"Yazılımları hacklemek artık çocuk oyuncağı ve hiç yazılımla ilgili bilgisi olmayanlar bile bir yazılımı artık günümüzde rahatlıkla hackleyebiliyor."
e bu kadar ayağa düştüyse yazın da biz de öğrenek :D

hacker dediğin bayrak sallayarak girer :P

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir