Hacker'lar DDR3 RAM'leri de hack'ledi!

Hackerlar'ın günün birinde PC'nizdeki RAM'leri de hack'leyeceği hiç aklınıza gelir miydi?

  • Cem Şancı
Hacker'lar DDR3 RAM'leri de hack'ledi!

Hackerlar'ın yeni hedefi, bilgisayarlarımızın içinde masum masum ve savunmasızca duran DDR3'ler oldu.

Google'ın Project Zero girişimi tarafından tespit edilen yeni saldırı yöntemine göre Linux'la çalışan Intel tabanlı PC'lerdeki bazı DDR3'lere hacker'ların erişebildiği anlaşıldı. DIMMs olarak adlandırılan DDR3'lere saldırmak isteyen hackerlar milisaniyeler içinde bilgisayardaki RAM'ın çok küçük bir bölümüne yüz binlerce kez istek göndererek RAM'de açık yaratıyor ve buradan sızarak yerleştirdikleri kötü amaçlı yazılımla bilgisayara erişmeleri mümkün oluyor. Saldırganlar bu yöntemle PC'nin yönetici haklarını dahi ele geçirerek, PC'yi diledikleri gibi kullanabiliyor, kilitleyebiliyor hatta formatlayabiliyor.

Yeni yöntemin henüz global bir tehdit olmadığını ve hackerlar'ın çok sınırlı bir bölgede bu yeni yöntemi denediklerini belirten Project Zero araştırmacıları, sorunu giderecek bir çözüm üzerinde de çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hangi marka da bunu başarmışlar? Project Zero araştırmacıları sorunu çözmek için çaba harcarken tüm DDR3 üreticilerinin de ürünlerini tekrar test etmeleri daha iyi olur.

Yiyorsa benim 3310'uda hacklesinler :D

@13 Mar 2015 16:00 Sen o 3310 a sim kart takmıyormusun ! Bilmiyorsan, sim kartıda hacklediler... : D

pc ve cep telefonu dünyasını hackerler yönetiyor olsaydı, muhtemelen şuan 2025 teknolojisini kullanıyor olurduk. Şuan ki teknolojik ilerlemelerde dahi onlara karşı alınan tedbirlerin büyük rolü var, emeğe saygı rep yollayın ;)

derlerdiki dünyanın çivisi çıkmış diye meğer çivisi bile yokmuş... kim bilir daha neler vardır.. bunlar buzdağının görünen tarafı...

güncelleme gelir

ddr3 ne ya? ddr3 var mı hala?

@14 Mar 2015 00:08 sen hangi dünyada yaşıyorsun çok zenginsin anlaşılan burada ddr3 varmı diyecek

hay aksi ddr4 ler çıkalı fazla olmadı eski teknoloji olan ürünü biran önce terketsek iyi olacak hatta anakartı bile değişmeliyiz malum uyum meselesi çok korktum şimdi ben ne yaparım bu ddr3 ramlerle nasılsa yolunacak k4zız

Hadi ya dd3 leri hacklerler mi hemen ddr4 e geçelim :D Kapitalizm işte.

ben ddr2 kullanıcısıyım hehe beni etkilemez :)

Konu çok açık bireysel güvenlik önlemi alınması lazım. Yakında bireysel ağ güvenlik donanımları çıkarsa hiç şaşırmam. Aslında, özellikle Güzel Ülkem gibi teknolojide gelişme gösterip, üretim yapmayı amaçlayanlar için önü açık bir sektör. Hem yazılım hem de donanım olarak, bireysel ağ güvenlik donanımları oldukça önem arz etmeye başladı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play