Hacker'lar hayatımızı da tehdit ediyor!

Hacker'lar artık sadece bilgisayarlarımızı ya da akıllı cihazlarımızı değil, hayatlarımızı da tehdit ediyor!

  • Ercan Uğurlu
Hacker'lar hayatımızı da tehdit ediyor!

Hacker'lar yalnızca bilgisayarları, kişisel bilgileri ve siber hırsızlık konusunda tehdit etmiyor, teknolojinin her noktası için önemli bir tehdit unsuru oluşturuyorlar kuşkusuz. Bununla beraber sağlık sektörünün de tehlikede olduğunu düşünebiliriz. Zira teknolojiyle birlikte medikal alanda kullanılmaya başlanan "akıllı" sistemler, insan sağlığına büyük katkıda bulunduğu gibi, aynı zamanda hacker'ların eline de büyük koz veriyor.

St. Jude Medical'in de bu konuyla ilgili çalışmaları söz konusu. Medikal alanda teknolojiyi içeri almak isteyen ve insan hayatını bu yolla geliştirme üzerinde çalışmaları bulunan St. Jude Medical, ciddi güvenlik açıkları olduğu için şu sıralar hacker'larla karşı karşıya gelmiş durumda. Güvenlik açıkları olduğu iddiasının yayılmasıyla birlikte hisse oranları düşüşe geçen St. Jude Medical, her ne kadar şimdilerde bunları yalanlama girişiminde bulunsa da pek başarılı değil. Bu arada medikal sistemler güvenliği konusunda uzman olan MedSec'ten de şu ana kadar benzeri görülmemiş bir ortaklık teklifi geldi. Ancak bu ortaklık teklifi hacker'lara yönelik.

Hacker'lara ortak bir çalışmada buluşabileceklerini ve St. Jude Medical'in açıklarını ortaya çıkartabileceklerini söyleyen MedSec, Jude'da kullanılan tıbbi cihazların yaşamları tehdit ettiğini kanıtlayan verilere erişmenin bu yolla mümkün olabileceğine inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Oyunu "Çiçek Çocuk" gibi oynarsanız, canavarlarla başa çıkamazsınız. St. Jude Medical size sadece bir noktaya kadar yardımcı olabilir. "Çiçek Çocuk Ağları ve Canavarlar" diye bir kitap yazmak geçiyor içimden...

Hacker'lik kriminal suçtur. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye masum gösterilemez, şirin gösterilemez. Bu türden saplantısı olanlar Hacker vs. sadece bir şirkette güvenlik yazılımının açıklarını test için bir araya getirilen bir depertmanda istihdam edilebilir orada doyasıya çırpınsın hiç değilse hem deşarj olur hem faydalı bir iş yapar.

Sen de yorum yaz