Hacker’ların İzinde

İnternette aradığınız hemen her şeyi bulabiliyorsunuz: Programlar, filmler, oyunlar ve şarkılar... CHIP, bu kaynakların yasal olup olmadığını ve dosyaların nasıl paylaştırıldığını açıklıyor.

Hacker’ların İzinde (Sayfa 2)

Birkaç kısımdan oluşan programlar
İnternetten indirilebilecek dosyaların bazıları, birden fazla parçaya ayrılmış olabilir. Bunlar genellikle ace ve C00’dan C99’a kadar devam eden ekleri alırken diğer küçük dosyalar NFO olarak adlandırılır. NFO’larda diğer dosya parçalarının nasıl birleştirileceği açıklanır. Bu gibi durumlarda çoğu kez bu paketleme yöntemini severek kullanan hacker’ların parmağı olduğundan dolayı, korsan kopyalarla karşı karşıyasınız.

ISO dosyası olarak CD içerikleri:
CD kopyalama programları orijinal CD içeriğini sabit diske aktarma amacıyla ISO dosyaları oluşturur.Herhangi bir yazılım ararken, bu dosya formatıyla karşılaşmanız halinde, onların korsan kopya olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Ürününü doğrudan çalıştırılabilir bir dosya formatı seçmek yerine, bu şekilde internete koymak, firmaların tercih ettiği yollardan değil. Korsan kopyaların yer aldığı sayfaları ziyaret etmek başlı başına yasaklanmış bir suç değildir. Ancak kırılmış yazılımların indirilmesi yasadışıdır. Bu konuyla ilgili olarak, maalesef yapılan farklı yorumların doğruluk payı yok.

Hangi yazılımlar kopyalanabilir ve bu nasıl gerçekleşir?
Bildik bir sorun: Kullanıcı CD veya DVD yazıcıya sahip ancak satın aldığı ticari yazılımı kopyalama hakkına sahip olup olmadığını bilmiyor. CD’nin kopyalama korumasına sahip olduğu durumlarda kafalar daha da karışıyor.

Güvenlik kopyası oluşturmak
İnternet, yazılımların yasal yollarla kopyalanmasına yardımcı oluyor ve hatta CloneCd adlı yazılım içinde gerekli ayarları da barındırıyor. www.gamecopyworld.com gibi sayfalardan bu ayarlara ulaşabilirsiniz. Kopyalanmış CD’leri dağıtma hakkına sahip değilsiniz. CloneCd programı için RAW-modunu destekleyen bir CD yazıcıya ihtiyaç var. Tüm modern cihazlar bu özelliğe sahip. Kopyalanacak orijinal CD’yi ayrı bir CD-ROM sürücü yerine doğrudan CD yazıcıya yerleştirin. Yazıcı CD’yi birebir okuyacaktır. Nedeni ise; kopyalamaya karşı uygulanan koruma yöntemlerinin çoğunun CD’ye sıradan sürücüler tarafından hatalı sektör yerleştirmesi. CD yazıcıya, sabit disk üzerine bir image dosyası yazdırabilir ve dosyayı yazılabilir CD’ye aktarabilirsiniz.

Yazılımların sürücüde CD olmadan çalışmasını sağlamak
Bazı durumlarda CD’yi kopyalamaya gerek kalmayabilir. Özellikle oyunlar, sürücüde orijinal CD’yi ararlar. Kullanıcı “No-CD” adı verilen patch’lerden herhangi birini yükleyerek orijinal CD’yi koruyabilir. Her yazılım için ona ait özel bir patch gerekir. Bu patch, yazılımı değiştirerek sürücüde CD olmadan da başlatılabilmesini sağlar. Örneğin herhangi bir oyun CD’sini orijinal CD’den bir kez kurmanız ve ardından CD’yi kutusuna yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Artık CD’ye yalnızca yeni bir kurulum için veya yeni bir bilgisayara kurmak istediğinizde ihtiyaç duyacaksınız. www.gamecopyworld.com patchlerin internetten indirilebileceği sayfalardan biri.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Hacker’ların İzinde (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir