Hacker’ların İzinde

İnternette aradığınız hemen her şeyi bulabiliyorsunuz: Programlar, filmler, oyunlar ve şarkılar... CHIP, bu kaynakların yasal olup olmadığını ve dosyaların nasıl paylaştırıldığını açıklıyor.

Hacker’ların İzinde (Sayfa 3)

DVD kopyalama koruması nasıl aşılabilir?
Gnutella ve Morpheus gibi daha yeni dosya paylaşım araçları, arama kategorilerinde MP3 dışındaki dosyalara da yer veriyor ve diğer türler arasında pek çok film de yer alıyor. Kendi ürettiği filmleri ücretsiz olarak dağıtmak isteyen kullanıcıların da var olduğu düşünüldüğünde, her filmin korsan kopya olmadığı anlaşılacaktır. Ancak ticari sinema veya televizyon
filmleri izlenimi uyandıran filmlerin kopyalanması yasal değil. Elbette bir sinemasever olarak DVD filmlerinizden birinin kopyasını oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun için TV çıkışı olan bir grafik kartı gerekli. Bu bağlantı üzerinden video kayıt cihazını bağlayıp DVD’yi VHS videoya kaydedebilirsiniz. Ancak elde edilen bantta, örneğin her birkaç saniyede bir görüntüde bozulmalarla karşılaşabilirsiniz. Sebebi ne olabilir? Muhtemelen DVD,Macrovision kopyalama korumasıyla donatılmıştır. Bu koruma, televizyon resimlerinin arasında (saniyede 25) güçlü bir sinyal yollar. Sinyal
DVD’nin televizyon ekranında oynatılması sırasında, görülebilir alanın dışında yer aldığından, anlaşılmaz. Ancak video kayıt cihazının otomatik denetimi bu durumu çözümleyemeyecektir. Yazılım veya donanım desteğiyle kopyalama korumasını kolaylıkla aşabilirsiniz.

Yazılım çözümü:
Macrovision sinyali, grafik kartı tarafından gönderilir. TV kartı üreticilerinin tümü ürünlerini Macrovision’la donatmak konusunda anlaşmış durumdalar. Becerikli kullanıcılar farklı kartlar için patch’ler üretmeyi başardılar. Yine de sürücüler birbirlerinden önemli ölçüde farklı olduklarından, bu patchlerin çalışması şansa kalıyor. Patch, DVD-Rom’un
grafik kartına Macrovision sinyali gönderme emrini bastırıyor. Gerekli yardımı www.digital-digest.com/dvd/support/macrovision.html sayfasından bulabilirsiniz.

Donanım çözümü:
Elektronikçilerde 50 dolar civarındaki fiyatlarla, örneğin “video-stabilisator” adıyla harici filtreler satılıyor. Bu cihazlar, grafik kartı ve video kayıt cihazı arasına yerleştiriliyor ve Macrovision sinyalini filtreleyerek engelliyor. Geçerli olan kural, DVD’lerin satıcılar tarafından yalnızca güvenlik amacıyla kopyalanması gerektiği.

Yasal ve ücretsiz müzik bulabilmek artık mümkün değil mi?
Müzik paylaşım borsalarının kesin olarak ortaya koyduğu bir şey var ki, o da günümüzde şarkıların yalnızca CD’den veya radyodan “tüketilmediği” ve bilgisayarın da şarkılara erişim aracı olduğu.Maalesef dosya paylaşım borsalarında yer alan dosyaların tamamına yakını yasadışı, yani korsan kopya. Bir sanatçı, şarkılarından herhangi birini gerçekten ücretsiz olarak dinleyicilerine ulaştırmak istiyorsa, gerekli dosyayı web sayfasına yerleştiriyor. İnternette müzik dinlenebilecek bir diğer yasal kaynak, yalnızca sanatçıların izinleriyle download için sayfasına gerekli dosyaları yerleştiren www.mp3.com sayfası.

İnternetten müzik paralı olacak mı?
Napster 2002 baharında yeniden online hale gelirse, mevcut tablo biraz değişecek. Bu hizmet artık yasal ama ücrete tabi olacak. 40 milyonun üzerindeki kullanıcının yeniden Napster’a erişip, yasadışı pazarlardan uzak durup durmayacağı şüpheli. Pressplay (() ve Musicnet (() ticari olarak hizmetlerinin başlangıç aşamasında: MP3 dosyalarının satılması yasal, ancak ücret karşılığında.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Hacker’ların İzinde (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir