Hacker’ların İzinde

İnternette aradığınız hemen her şeyi bulabiliyorsunuz: Programlar, filmler, oyunlar ve şarkılar... CHIP, bu kaynakların yasal olup olmadığını ve dosyaların nasıl paylaştırıldığını açıklıyor.

Korsan kopyalar, ilk kez Napster ve Morpheus gibi sevilen internet dosya paylaşım pazarlarının başarı kazanmasıyla birlikte ortaya çıkmadı. PC kullanıcılarına, yazılım ve müzik dosyalarının dışında hemen her sinema filmini tümüyle ve iyi kalitede internetten yükleme izni veren aslında modern teknolojiler. Sörfçüler, çok değil beş yıl önce, “warez” adı verilen, kırılmış yazılımların yer aldığı sayfalarla nadiren karşılaşırlardı. Dosya paylaşım ve takas olanaklarının gelişimiyle birlikte, programların, müzik dosyalarının ve filmlerin download edilmesi giderek sıradanlaşıyor. Peki bu durum paylaşıma izin verildiği anlamına mı geliyor? İnternet özünde yasadışı bir alan mı? Bu soruların her ikisinin yanıtı da hayır.

Bu nedenle sizlere korsan kopyaların nasıl ayırt edilebileceğini açıklıyoruz. Çünkü yalnızca bilgi sahibi olduğunuz durumlar karşısında kendi yorumunuzu yapabilirsiniz.

Netteki dosyalar: Korsan kopyaları tanımak

Download edilebilecekler
Freeware ve shareware adı verilen yazılımların ve oyun demolarının internetten sisteminize indirilmesinde herhangi bir sakınca yok. Freeware’leri gönül rahatlığıyla kullanabilir ve diğer PC’lere gönderebilirsiniz. Sharewareler için de download ve dağıtım, özel kullanımlarda sorun oluşturmayacaktır. Shareware yazılımlar normal koşullarda kısa süreli kullanıma izin verir ve kullanıcıdan daha sonra kayıt olmasını talep ediyor. Kaydolma, genellikle para karşılığında yapıldığından ücret ödemeden yapılacak diğer kullanımlar bu yolla yasaklanıyor. Oyun demoları tam sürümle kıyaslandığında oldukça kısıtlı özellikler içerdiğinden normalde bu yönleriyle kullanıcılarda herhangi bir sinir bozukluğu yaratmazlar. Birebir olarak free- veya shareware tanımlaması yapılamayan veya oyun demosu sınıfına girmeyen yazılımların korsan kopya olma ihtimali çok yüksektir.

İnternetteki sıkıştırılmış programlar ve nasıl açılabilecekleri Dosyalar, download süresinden ve sunucu alanından tasarruf etmek için, internette sıkıştırılmış halleriyle yer alır. Bu dosyalar çoğu kez ya EXE formatındadır ya da sıkıştırılmış dosyanın kendi kendisini açmasını sağlayan rutinlere sahiptir. Söz konusu formatlar karşısında, yüklemenin tamamlanmasının ardından, sabitdisk üzerinde dosyanın saklandığı klasöre gidip simgeye iki kez tıklamak yeterlidir. “zip” uzantısına sahip dosyalar için Winzip’e ihtiyaç var. “rar” ve “ace” uzantısıyla dağıtılan dosyalar için ise Winrar veya Winace gerekli.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir