Hala kullandığımız 6 antika program!

Teknolojide her şey, 1 senede çabucak eskiyor. Ancak bu kural, bu 6 Windows programına işlemedi!

Hala kullandığımız 6 antika program!

Konu teknoloji olduğunda yalnızca bir senede bile birçok şeyin değişebildiği söylenir. Bu çoğu zaman doğru olsa da kullandığımız bazı programlar, şaşırtıcı biçimde çeyrek asırdan fazlasını geride bırakmış durumdalar. Bahsettiğimiz programlar elbette birçok kez yenilendiler, ancak temelde benzer işlevler sunmakta ve aynı amaca hizmet etmekteler. Bu yazımızda halen kullandığımız, ününden hiçbir şey kaybetmeyen yazılımlardan 6'sını sizlere hatırlatmak istiyoruz. Şaşırmaya hazırsanız, listemize buyurun!

Komut istemi (1981)

Ortalama kullanıcı, uzun bir süredir komut satırını kullanma ihtiyacı duymuyor. Artık her şeyi komut yazmadan, grafik arayüzler üzerinden yapabiliyoruz. Peki bu siyah pencere neden hala yaşıyor? Bunun sebebi basit: komut satırı, normalde ek yazılımlar olmadan ulaşamayacağımız sistem bilgilerine, ayarlara ve işlevlere ulaşma olanağı tanıyor. Bunun yanında toplu iş dosyalarıyla belirli rutinleri otomatik hale getirmeniz mümkün.

Kökleri Microsoft'un bile geliştirmediği MS-DOS'a dayanan komut satırı, 1980'de Tim Paterson tarafından altı haftada oluşturulmuştu. 1981'de Microsoft'a satıldı ve yazılım devi, onun adını MS-DOS olarak değiştirdi. Bugün bazı sistemler halen MS-DOS'u kullanıyor ancak Windows'un son sürümlerinde komut satırı yorumlayıcısı CMD.EXE kullanılıyor. Windows 10'la birlikte Microsoft, daha gelişmiş bir komut satırı olan PowerShell'e yönelecek.

Microsoft Office (1982)

Microsoft Office hakkında çoğu kullanıcının bilmediği bazı gerçekler var. Örneğin Office, ilk kez 1990'da ortaya çıkmıştı. Ancak içerisindeki bileşenlerin ayrı ayrı kullanıma sunulması, 1982'ye dayanıyor.

Bilinmeyen bir başka gerçek ise, Office'in ilk ortaya çıkan parçasının Microsoft Word değil, Excel olması. İlk olarak Multiplan adıyla sunulan hesap tablosu yazılımı, 1995'de bugünkü Excel ismine kavuşmuştu. İlk olarak Multi-Tool Word adıyla yayınlanan Word'ün yeniden adlandırılması ise 1989'da gerçekleşti.

SimCity, Adobe Photoshop ve 2 program daha

SimCity (1989)

Tarihin en eski bilgisayar oyunu SimCity değil. Ancak 1989'da piyasaya sürülen SimCity, yıllarca varlığını sürdüren nadir oyunlardan. SimCity, zamanında diğer oyunlardan çok daha karmaşık olmasıyla ün kazanmıştı. Belediye başkanını yönettiğiniz simülasyon oyunu bugün o kadar ünlü ki, onun benzerlerine her yerde rastlamanız mümkün.

Adobe Photoshop (1990)

Photoshop, ilk olarak 1987'de doktora öğrencisi Thomas Knoll tarafından geliştirildi. 1988'de Adobe Systems'e satılan yazılım, iki senelik ek geliştirme sürecinin arından 1990'da ilk sürümüne ulaştı. Macintosh için yayınlanan resim düzenleme yazılımı, ancak 2.5 sürümünde, 1992 yılında Windows'a gelebildi. 2003'de Creative Suite markası altında yayınlanan yazılım, 10 sene sonra aylık üyelik yöntemini kullanan Creative Cloud'un bir parçası haline geldi.

1990'larda yaşadıysanız, Photoshop'un en popüler alternatiflerinden biri olan Paint Shop Pro'yu da hatırlarsınız. Photoshop'la aynı zamanda yayınlanan ve başta önemli bir başarı yakalayan PSP, zaman içinde Photoshop'un gölgesinde kaldı ve ortadan kayboldu.

Microsoft Visual Studio (1995)

1995'de ortaya çıksa da Visual Studio'nun kökleri, çok daha öncesine dayanıyor. Visual C++ ilk olarak 1983'te, Visual Basic ise 1992'de yayınlanmıştı. Microsoft, 2014'te yaptığı bir duyuruyla Microsoft ekosistemini profesyonel olmayanlara açmak istediğini söyledi. Böylece Visual Studio 2013'ün önemli kısıtlamalara sahip olmayan ücretsiz bir sürümü, geliştiricilere sunulmuş oldu.

Norton AntiVirus (1991)

Norton, her ne kadar popüler olsa da, bilgisayarı yavaşlattığına dair şikayetlerle anılır. Dahası yazılım, sizden daha çok para "koparmak" için elinden geleni yapmasıyla hatırlanıyor. Dahası Norton, ücretsiz alternatiflerden çok daha iyi değildir. Ancak ne kadar nefret edilirse edilsin, Norton'u bu kadar uzun süre ayakta kalabildiği için kutlamak gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Norton iyi bir program haksızlık etmeyin.

Simcity 'ye gelene kadar Winrar, Winzip var. Bu arada EA, Simcity' nin üreticisi Maxis Emeryville stüdyolarını kapattığını duyurdu.

MS-Dos'un haricindeki diğer tamamı sürekli güncellenmiş, cilalanmış programlar. Onlar olmadan PC dünyasının bir anlamı olmazdı herhalde.

@28 Nisan 2015 11:21 ms-dos' a haksızlık etme build ler değiştikçe ms-dos da kendini yeniliyor

"Kökleri Microsoft'un bile geliştirmediği MS-DOS'a dayanan komut satırı, 1980'de Tim Paterson tarafından altı haftada oluşturulmuştu. 1981'de Microsoft'a satıldı ve yazılım devi, onun adını MS-DOS olarak değiştirdi." Kökleri MS-DOS'a dayanmıyordu. Fena hata omuş :)

Hala Windows 98, Me ve 2000 kullananlar var.

Ne alakası var 1990-91 da excel 1.0 ve hatta win 3.1 ile birlikte excel 6.0 1993 de vardı. Doğru bilgi verelim. Hani yaşayıpda görmemiş olsak yazdıklarınıza inanacağız.

Nortonu2000 den beri kullanıyorum tam güncelleme yapılıp birde ayarlardan ayarlanııp uzun bir şifre ile korundugunda bütün antiviruslere 5çeker harun kızılaslan

Nortonun Biraz pc yi yavaşlattığı doğrudur çünkü ilk kurulumda bilgisayarınızdaki tüm dosyaları tanıyor tarıyor ki yeni doyaları çabuçak tespit etsin ilk 1 hafta bu yavaşlamayı hissediyorsunuz sonra düzeliyor.Şuraya dikkat çekmek isterim Norton PC nize temizleyemeceği 1 virüs bulaşırsa paranızı %100 iade garantisi veriyor.Bence ürününe bu kadar güvenen ve iyi yapan firma biraz zor unutulur .yıllardır kullanırım herkes tarayıcı virüslerile uğraşırken benhiç böyle şeyler yaşamadım.

Nortonun kapağındaki adam çok yakışıklıymış :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir