Hala Vista kullanıyorsanız, üzüleceksiniz!

Eğer hala Windows Vista kullanıyorsanız, bu haber sizi biraz korkutacak. Ama dahası da var...

  • Cem Şancı
Hala Vista kullanıyorsanız, üzüleceksiniztehlikede

Microsoft yayınladığı bir bültenle bazı yazılımlarında önemli bir güvenlik açığı bulduğunu ve hacker'ların bu açığı kullanarak yoğun olarak saldırı düzenlediklerini açıkladı.

Açıktan etkilenen Microsoft yazılımları Windows Vista, Lync yazılımının tüm sürümleri, Windows Server 2008 ve iki eski Office sürümü olarak listelendi.

Saldırının kullanıcılara gönderilen bir e-postaya eklenmiş özel bir Word dosyasının açılmasıyla başladığını belirten Microsoft, bu Word dosyasına zararlı kod içeren bir grafik yerleştirildiğini ve saldırganın bilgisayarda hesap açmış bir kullancı hakları kazanarak, bilgisayarın kontrolünü ele geçirdiğini vurguladı.

Özellikle Orta Doğu ve Güney Asya'da bu saldırıların yoğunlaştığını rapor eden Microsoft, sorunun giderilmesi için yayınladığı yamayı kurmalarını önerdi. Microsoft'un yamasını bu adresten indirebilirsiniz.

Microsoft ayrıca, kullanıcıların güvenliklerini güçlendirmeleri için  Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET)'i kurmalarını da öneriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Grafiklere yerleşmiş virüslerden başı çok ağrıyan biri olarak nasıl bir illet olduğunu bir başına gelen bilir diyorum . Eğer tek bir yerde arşivlerinizi topluyorsanız başınız daha da dertte demektir. Çünkü bu virüs tipi resmi silmeye kalktığınız an kendini başka bir yere kopyalıyor ve başka resimler üzerine sıçrıyordu. Resme virüsün buşmış olduğunu anlamanın en kolay yolu resimde eskimiş vhs kasetlerde olduğu gibi karıncalanmaların olmasıydı.Bu virüs gelişmiş halinde büyük ihtimalle kendini daha iyi gizleyebilen bir hâl almış olmalı. Umarım fazla yayılmadan engellenir. Çünkü bahsettiğim virüs tipi hiç bir anti-virüs yazılımı tarafından algılanmıyor. Bilge Baykuş

kız kardeşim kullanıyor faceye girsin yeter. fazla bir beklentimiz yok vistadan.

Vista kullanan varmı yaa

Vista Forever!

Birgün gelecek her büyük şirketin, kurumun, kuruluşun kendi Linux'u olacak. Tabii ki bunun en büyük nedeni güvenliktir. Herkese açık ticari sistemleri kullanmak artık şirketler, kurumlar ve kuruluşlar için çok büyük bir risktir. Aynı şekilde ticari bulut teknolojileri de... <Cleverman>

xp + vista = nato kafa nato mermer....

vista kaldımı yaaa=?

Vista kullanlara hayret ediyorum. Microsoftun kendisi bile beceriksizligini kabul ediyor o isletim sisteminde.

2008 aldığım bilgisayar vistaydı işletim sistemini hemen değiştirdim

"Saldırının kullanıcılara gönderilen bir e-postaya eklenmiş özel bir Word dosyasının açılmasıyla başladığını belirten Microsoft..." Word dosyası ile Vista'nın ne alakası var. Bu olsa olsa Office açığı demektir. Vista'yı savunduğumdan değil ancak, Windows XP'yi bitiremeyen MS Vista'nın pastasını mı azaltmaya çalışıyor? (Windows 8.1 kullanıcısı)

windows kullanıyoz daha kötüsü var mı yapılan tüm uygulamalar temizi virüslüsü windowsa göre optimize ediliyor hangi sisteme geçersek geçelim virüs bizi bulacak

@10 Kas 2013 00:09 Neden virüsleri yazanları yok etmiyoruz peki ? Bence zamanı geliyor. Nasıl zararlı bakteriler yok ediliyorsa gerçekten insanlığın hiç bir anlamda yarına çalışmayan bu kişileri de aynı kategoriye koymak gerek. Bilge Baykuş

Windows 98'den şaşmıcan abi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play