Halite'ın uTorrent'ten geri kalır yanı yok

Popüler uygulama uTorrent'i bile bazı özellikleriyle geride bırakan Halite nedir? İşte ayrıntılar...

Halite'ın uTorrent'ten geri kalır yanı yok
Halite, sistem kaynaklarından minimum seviyede faydalanıyor. Tıklayın...

Son 3 yıla baktığımızda, yeni BitTorrent client'ler pek de sık görülmedi. uTorrent ile beraber, Azureus ve BitComet, şimdilik torrent pazarının %90'ınını elinde bulunduruyorlar. uTorrent ise diğer client'leri geçerek en popüler torrent client'i olmayı başarıyor.

Ancak Halite isminde ve torrent kullanıcıları tarafından pek de bilinmeyen bir BitTorrent client'i de mevcut. 2006 yılında projesi hayata geçirilen açık kaynaklı bu uygulama, İrlandalı Eoin O'Callaghan tarafından geliştirildi. Halite, 2006 yılından bu yana gün be gün kendini geliştirdi ve tam donanımlı bir BitTorrent client halini aldı.

Sistem kaynaklarını bolca kullanan diğer BitTorrent client'lerinin aksine, Halite'ın sahip olduğu en önemli özelliği, sistem kaynaklarından minimum seviyede faydalanması. Halite'ın yayınlanan son sürümünün kullandığı bellek miktarının 10,000 KB olduğu düşünüldüğünde, client'in neredeyse uTorrent'in yarısı kadar sistem kaynaklarını sömürdüğü söylenebilir.

uTorrent'in en büyük rakiplerinden biri olmayı başaran Halite, bir torrent client'inde bulunması gereken tüm temel özellikleri içeriyor.

İndirme hızı bakımından uTorrent ve Vuze ile boy ölçüşebilen Halite, yer yer uTorrent'in hızını da rahatlıkla aşabiliyor.

Sonuç olarak Halite, uTorrent'e alternatif olabilecek başarılı bir BitTorrent client'i olarak karşımıza çıkıyor.

Download: Halite 0.3.1

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çok yönlü ve tam donanımlı free download manager tercihimdir,torrent.rapidshare,flv desteği gibi özellikleri ile rakiplerini geride bırakıyor, 6 kat daha hızlı olmasıyla ortalığın tozunu attirıyor.açık kaynak kodlu olmasıda cabası...

Kesinlikle Free Download Manager

Çok az sistem kaynağı kullanıyorsa "sömürüyor" kelimesi yerinde olmamış.

yoo rapidden çekemiyor

"...Halite'ın yayınlanan ..... miktarının 10,000 KB olduğu .... uTorrent'in yarısı kadar sistem kaynaklarını sömürdüğü söylenebilir. "

Neye göre 10mb? Atarım 20 tane torrent o da en az uTorrent gibi başlar şişmeye. Daha mantıklı bir kıyaslama olsaydı, mesela her biri 10 eş bağlantılı 5 torrent açıkken sistem kaynak tüketimi diye, daha inandırıcı olabilridi. 2 günlük açık sistemde toplam 40 eş bağlantılı 4 torrentte 12mb civarı geziyor, bazen 15.

EN KRALI İDM...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir