Hangi cebi satın almalısınız?

Bir sonraki telefonunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte işinizi kolaylaştıracak rehberimiz

  • Zeynel A. Öztürk
Hangi telefonu satın almalısınız?

Son birkaç senede yakalaması zor bir hız yakalayan akıllı cepler, bizi arkadaşlarımızla bağlıyor, hayatımızın önemli anlarını yakalamamızı sağlıyor, internetin sınırsız kaynaklarını parmaklarımızın ucuna getiriyorlar. Geniş bir yelpazede dağılan uygulamalarla cepler, 15-20 sene önce sadece hayalini kurabileceğimiz her tür işimizi görüyorlar.

Hala bir akıllı telefonunuz yoksa, azınlık içindesiniz ve çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Ancak ister akıllı telefon dünyasına girmeyi düşünün, ister mevcut cebinizi yükseltmek, doğru telefonu bulmanız pek de kolay bir iş olmayacaktır. Çünkü önünüzde çok sayıda seçenek, değerlendirmeniz gereken birçok teknoloji var.

Sonraki bir veya iki senenizi harcayacağınız telefonunuzu muhtemelen dikkatle, özenle seçmek isteyeceksinizdir. Merak etmeyin; size yardım etmek için buradayız. Kafanızı karıştırmadan, doğru bir karar vermeniz için size yardımcı olacağız.

Piyasada hangi tür telefonlar var?

Piyasada hangi tür telefonlar var?

Yeni bir telefon alacaksanız, kendinize "Galaxy mi, iPhone mu" sorusundan fazlasını sormanız gerekiyor. İletişim cihazları olan telefonların birçok türü var. İşte bir telefonu akıllı yapanlar ve telefonların tablet boyutuna ulaştığı nokta:

Akıllı telefon

Standart akıllı cep ekranlarının boyutları, yaklaşık 3.5 inç ile 5.5 inç arasında değişiklik gösteriyor. Çoğu akıllı cebin yüzeyinde düğmeye rastlamanız ise zor. Ses ve güç düğmesi dışında fiziksel düğmelerin ölmekte olduğu açık.

Şu sıralar beklentiler, bükülebilen ekranların yaygınlaşması yönünde. Ancak şu an neredeyse tüm telefonlar, dikdörtgen şeklinde ve katı yapıdalar. Akıllı ceplerin temel şeklinin dışında fiyatlarını belirleyen donanımları bulunuyor. Daha ucuz telefonların genellikle daha daha düşük performans sunduğuna şahit olacaksınız; ancak bu her zaman o kadar da kötü bir şey olmayabilir. Akıllı cepler, herkes için tasarlanmış, çok yönlü telefonlardır.

Phablet, feature ve temel telefonlar

Phablet

Daha büyük bir telefon istiyor, ancak tablet kadar büyük bir cihaz istemiyorsanız, 5 inç'ten daha büyük, 7 inç'e kadar uzanan ekranlara sahip dev cihazlar bulabilirsiniz.

Gerçek bir phablet, bir telefon ve tabletin özelliklerini bir arada sunmalıdır. Phablet'lerin en iyi örneği, kullanışlı bir kalem ve kalemi değerlendirmenizi sağlayan bir dizi ek yazılımla gelen Samsung'un Galaxy Note serisi.

Akıllı telefonların konuşma ve iletişim özelliklerinden fazlasıyla ilgileniyorsanız, büyük boyutlu telefonlar ve phablet'ler, size göre olabilir.

Feature ve temel telefonlar

Bazılarımız, telefonları sadece telefon etmek amacıyla kullanmak isteyecektir. Bunun için genellikle 300 TL'yi fazla aşmanız gerekmeyecektir.

Akıllı telefonları taklit etmeye çalışan, "feature phone" olarak adlandırılan telefonlar ise genellikle bunda pek başarılı değiller. Dahası Android ve Windows Phone'lu bütçe dostu telefonlar o kadar ucuzlar ki, bu tür telefonlara neredeyse hiç ihtiyacınız yok.

Bilmeniz gereken 5 şey

Bilmeniz gereken 5 şey

Tek bildiğiniz cep yıllar öncesinin Nokia'sıysa, akıllı cep dünyasına girmek, gözünüzü korkutabilir. Ama merak etmeyin. Aşağıdaki ipuçlarımız, akıllı cep alırken en çok nelere bakmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacak.

Ekran boyutu ve çözünürlük

Ne kadar büyük bir ekran seçerseniz, okurken, oyun oynarken, internette dolaşırken ve video izlerken daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız. Ancak bu size daha büyük ve daha ağır bir telefon olarak geriye dönecek.

Şu an Android'li ceplerde 5 inç'lik ekran boyutu, oldukça yaygın durumda. Çözünürlük ise ekranınızın ne kadar keskin olacağını belirler ve ekrandaki her şeyi etkiler. Eski bir telefondan geliyorsanız, 720p sizi etkileyecektir ancak üst düzey cepler, 1080p'yi standart bir çözünürlük olarak sunmaktalar.

İşlemci ve RAM

Hızlı, çok çekirdekli bir işlemci, en son oyunları rahatça oynamanızı sağlayacaktır. Yeteri miktarda RAM'iniz varsa, uygulamalar arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.

Genel olarak daha çok çekirdekli işlemcinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak örneğin çift çekirdekli işlemcili bir telefon, dört çekirdekliye göre daha uzun bir pil ömrü sunabilir.

RAM'de ise her zaman 1GB ve üzerini tercih edin. Daha az miktarda RAM, telefonunuzun yavaşlaması anlamına geliyor.

Platform

İlk seçenekleriniz, elbette Android ve iOS. İki platform da size akıcı, kullanımı kolay bir arayüz ve sayısız uygulama seçeneği sunuyor.

Üçüncü sıradaki Windows Phone, bu ikiliyi uzaktan takip etse de hoş kişiselleştirme seçenekleri ve faydalı uygulamalarıyla ilginizi çekebilir.

Depolama ve kamera

Depolama

Akıllı cebinizin uygulamalar, oyunlar, fotoğraf ve videolarla ne kadar çabuk dolduğuna şaşıracaksınız. En küçük depolama alanına sahip modeli tercih etmeniz, her zaman akıllıca bir hareket olmayabilir. Özellikle de microSD kartlarının ve bulut depolamanın dahili depolama yerine geçmediğini düşünürseniz, 16GB'ın altına düşmemelisiniz.

Satın aldığınız telefonun bir microSD kart slotuna sahip olması, gelecekte kafanızın rahat olmasını sağlayacaktır. Uygulamalarınızı yükleyemeseniz de müzikleri, fotoğrafları ve filmleri microSD kart üzerinde rahatça saklayabilirsiniz.

Kamera

Akıllı telefonumuzu çoğumuz kamera olarak da kullanıyoruz. Bu yüzden satın alacağınız telefonun fotoğraf ve videolar konusundaki yeteneklerini iyi değerlendirmelisiniz.

Sadece megapiksel sayısına bakmayın; yüksek megapiksel her zaman daha iyi fotoğraflar anlamına gelmeyebilir. Düşük ışık performansı, fotoğraf çekme hızı ve diğer ayarları da gözden geçirin. Satın almayı düşündüğünüz ceplerin fotoğraf kalitesini yan yana karşılaştırın.

Başka hangi faktörlere dikkat etmelisiniz?

Başka hangi faktörlere dikkat etmelisiniz?

Pil ömrü, her zaman önemli olan faktörler arasındadır. Ancak sadece mAh (saat başına miliamper) değerine bakmayın, diğer güç tasarrufu özelliklerini de göz önünde bulundurun. Yanınızda yedek bir pil taşımayı düşünüyorsanız, telefonun pilinin çıkarılabilir olmasına dikkat edin. Bazı yeni telefonların kablosuz şarjı desteklediğini hatırlatmakta da fayda var.

Sizin için önemli olabilecek birçok bağlantı özelliği var. Örneğin en son Bluetooth 4.0 LE, çoğu fitness izleme cihazı tarafından şart koşuluyor. Bluetooth 4.0, müzik akışı için de iyi bir teknoloji; bu yüzden birçok aksesuar kullanmayı düşünüyorsanız buna dikkat edin.

Kısaltmalar ve anlamları

Kısaltmalar ve anlamları

OS, İşletim sistemi veya platform: Telefonunuzda çalışan yazılımı gösterir. Android, iOS veya Windows Phone 8 gibi.

Kapsama alanı: Mobil sinyali elde edebildiğiniz alandır.

Çözünürlük ve PPI: Çözünürlük, ekranınızın kaç piksel olduğunu belirler. PPI ise inç başına düşen pikseli temsil eder. Ne kadar yüksek olursa ekran o kadar keskin görüntüler sunar.

İşlemci, GPU veya CPU: Sistemi çalıştıran donanımlardır. Ne kadar güçlüyse telefonunuz o kadar hızlı çalışacaktır.

App veya uygulama: Telefonunuzda çalıştırabileceğiniz yazılımlardır. Facebook, Flappy Bird gibi.

RAM: Rastgele Erişim Belleği, uygulamalar arasında daha hızlı geçiş yapmanızı sağlar. Ne kadar çoksa çoklu görev o kadar iyi çalışacaktır.

Dahili depolama/hafıza: Dosyalar, uygulamalar ve filmler için ne kadar alanınızın olduğunu gösterir. Her zaman GB ile ölçülür ve ne kadar yüksekse, o kadar çok alanınız var demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

İlk seçenek tabikide Android ve İOS derken ? Hey hey bende bir Windows Phone var arkadaşlarım kıskançlıktan çatlamak üzere biri telefonunu sattı bile Lumia almak için. Ayrımcılığın dibine vurmuşsunuz

@13 May 2014 07:56 Ayrımcılıktan ziyade kullanılabilirliğe bakmışlardır..piyasadaki akıllı telefonların büyük bir kısmını android %30 kısmını ios az bir kısmını windows phone ele geçirdiği için o yüzden onu yazmışlardır..her ne kadar windows phone güncelleme sistemini sevsemde android bir başka bunu ios kullanmış biri olarak söylüyorum..

Boş ver dostum biz alıştık ayrımcılık yapılmasına , onlar bildiklerini söylesinler bizde bildiklerimizi kullanalım reklama ihtiyacımız yok

Telefon alırken alımı belirleyen cebinizdeki paradır, 1 milyarın üzerindeki her telefon iyidir, 2 bini zorlamanın anlamı yok kanımca

Ram bu yazılandan daha fazlasıdir

windowsu görüpte çatlayan birisi mi varmış hayret

parası olan m8 alsın, zor bir karar değil:)

Wp yi geri plana itmişsiniz.en iyi sistem o olduğu halde.

Wp gercekten çok iyi ios da oyle ama bir sonraki telefonum wp li olacak

Sadece Android ve ios olmuş.wp muhteşem olmasına rağmen geri atılmış bu neyin kafası?

@13 May 2014 13:15 Muhteşem olsa %3lük kesim kullanmazdı heralde alan bi daha almıyo

Wp telefonu eve sokmam bana iğrenç geliyo menüsü filan :)

Androidli cihaz kullancaksanız en az 1700 tlye iş yapan bulursunuz,ios u konuşmuyorum bile ama wp nin 600 tl lik lumia 520 si bile iş yapıyor

@13 May 2014 17:34 600lük lumiası bile değil sadece 600lük lumiası iş yapıyor canım.

Nokia almayacağım kesin

Bende lumia 920 var 2013 yılının en iyi telefonu seçilmiş güya telefonda oyun uygulama hiç bir şey yok telefon donuyor 2 kere servise gönderdim yapamadılar eylül ayın bekliyorum lumiayı satıp ustune para koyup iphone 6 alıcam millet hala wp u savunuyor

-H-ızlı telefon -T-aş gibi telefon -C-anavar gibi telefon

daha güzel bir tasarım ile karsımıza cıksalar.p

şu sayfaların yükünü biraz azalt be admin. Herkesin iyi internet ve bilgisayarı yok. 1 saatte geziyoz siteni

iphone 4s i satıyorum nokia8310 a dönecegim :)

XPERİA Z ULTRA gibi bi Phablet varken galaxy note serisi nedir ? adil ol biraz chip !

Her ne kadar piyasada az olsada blackberry 10da mükemmel derecede stabil kullanımı zor olsada ilk başlarda tabi alışınca birakamiyosunuz

Her ne kadar piyasada az olsada blackberry 10da mükemmel derecede stabil kullanımı zor olsada ilk başlarda tabi alışınca birakamiyosunuz

@19 May 2014 09:40 adamlar batalı yıl oldu hala blackberry diyo ne store u var ne bişey uygulama fakiri telefon işte iphone çakması tabi tuzu bol olunca tadıda öle oluyor

Windows Phone arayüzü hakkikaten çok iyi. Sade arayüz ve renk kontrastları hem kolay kullanım sağlıyor hem de gözü yormuyor. Ayrıca universal store apps sistemi çok mantıklı olmuş. Basit kontroller (Button, checkbox, radiobutton, slider vs.) tablet ve cepte aynı şekilde görünüyor, içerisinde başka kontrollerin olduğu konteyner türü kontroller (listview, gridview vs.) ise telefon ve tablette farklı şekillerde gözüküyor. Bazı kontroller ise telefon veya tablete özel. Yüzde 80 aynı kod yüzde 20 farklı kodla uygulamanızı geliştirebiliyorsunuz. Yani daha az kodla telefondan tablete veya daha büyük ekranlı bilgisayarlara uygulama geliştirebiliyorsunuz.

Bizimde UEFA kupamiz var

@20 May 2014 20:49 sana ne faydası var

Kimse ilkokul çocuklarının çizdiği kalitede küplerden oluşan bir telefon kullanmak istemez.. microsoft bu ruhsuz kutulardan kurtulmalı.. işlevsen olsa dahi insanlar önce estetik diyor.. bkz..iPhone..

note 2, paraniz vsrsa note 3... bu kadar acik ve net.

türkiye olarak cep telefonuna çalışıyoruz.

bence hepsinden birertane alalım :D

Öncelik Fiyat :D

Sen de yorum yaz