Hangi devler özel alan adı alamayacak?

Bu 5 teknoloji ve internet devi servet dökseler bile kendi alan adlarını alamıyor! İşte ilginç yasak

  • Ümit Öncel
Hangi devler özel alan adı alamayacak?
Özel alan adı uzantıları herkese göre değil...

Firmaların kendi alan adı uzantısına sahip olmasını sağlayan yen uygulama hayata geçti. İlk aşamalarda ortalık sakin görünüyor ama beklentiler Nisan ayına kadar 1000 kadar farklı özel alan adı uzantısının onaylanmış olacağı yönünde. Ama her firma istediği alan adını alamayabilir...

Çünkü ICANN bu uygulamada bazı sınırlamalara sahip. Bakın hangi dev firmalar neden istediklerini alan adlarını alamayacaklar...

HP - Kurallara göre yeni alan adı uzantıları 3 karakterden kısa olamıyor. Bu durumda .hp uzantısı da mümkün olmayacak.

RIM - Yeni alan adı uzantıları kurallarında herhangi bir ülkenin başkentinin, herhangi bir dildeki karşılığının kaydedilemeyeceğini duyurdu. RIM ise Slovak dilinde İtalya'nın başkenti Roma'ya karşılık geliyor. Bu yüzden BlackBerry'nin sahibi .rim alan adı uzantısına sahip olamayacak.

...Ve yasaklılar listesinde 3 dev daha!

Tata - Hindistanlı 83 milyar dolar değerindeki bu şirket .tata alan adı uzantısının sahibi olamayacak. Çünkü Tata, Fas'taki bir bölgenin adı. Her ne kadar nüfusu sadece 15 bin kişi olsa da, ICANN kuralları bölge isimlerine de izin vermiyor.

ARM - .arm alan adı Ermenistan'ın ülke kısaltması ARM ile aynı olduğu için bu milyon dolarlık şirket de kendi alan adı uzantısına sahip olamayacak.

888 - Dünyanın en büyük yasal online bahis ve kumar sitelerinden biri olan 888 ne kadar isterse istersin, ICANN'in "noktadan sonra rakam kullanılamaz" kuralı nedeniyle .888 uzantısına sahip olamayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

hewlett packard company şeklinde hp nin ki .hpc olabilir..

hewlett packard company şeklinde hp nin ki .hpc olabilir..

hewlett packard company şeklinde hp nin ki .hpc olabilir..
Bugün 15:58
-------------------------------------------------------------------

Sende oturup bunu mu düşündün yani zavallı hp alan adsız kalır mı diye?

Sen de yorum yaz