Hangi dosya biçimini ne zaman kullanmalı?

DOC mu PDF mi? FLAC mı MP3 mü? PNG mi JPG mi? Bu yazımız hangi formatı kullanacağınızı belirleyecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Hangi dosya biçimini ne zaman kullanmalı?

İnternetin ilk zamanlarında fotoğraf, müzik dosyaları için kullanılan dosya türleri oldukça kısıtlıydı. Web sayfalarında rastladığımız resimlerin çoğu JPG veya GIF biçimindeydi, sesler ise WAV veya MIDI dosyalarından oluşuyordu. Ancak bugün internetin gösterdiği gelişim ve dosya türlerinin çoğalmasıyla daha iyi seçenekleriniz var.

Bu yazımızda en çok kullanılan üç dosya türü belgeler, resim dosyaları ve görsel dosyalarını ele alıp, her biri için en uygun türü seçmenize yardımcı olacağız.

PNG mi, JPG mi?

İki resim biçimi de bugünkü web sayfalarında sıkça kullanılıyor. PNG ile JPG arasındaki en önemli fark, dosya boyutlarında bulunuyor. JPG, az miktarda kayıpla resimleri yüksek oranda sıkıştırabiliyor. PNG ise resimlere kayıpsız bir sıkıştırma uyguluyor. PNG'nin diğer bir özelliği ise saydamlık özelliğini desteklemesi.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı blog'unuzda yayınlayacaksanız, onları bir kerede JPG olarak kaydedin. JPG'leri değiştirip tekrar kaydetmeniz, her seferinde kalite kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Simgeler veya keskin kenarlı görseller oluşturuyorsanız, PNG'yi tercih etmelisiniz. Ancak PNG dosyalarının JPG'lere göre önemli ölçüde daha büyük olduğunu unutmayın.

DOC mu, PDF mi?

DOC mu, PDF mi?

Bir web sayfasında DOC dosyasına bağlantı verdiğinizde, karşınızdaki kişi onu görebilmek için dosyayı indirmek zorunda kalacaktır. DOC dosyasını açabilmek için Microsoft Word gibi bir yazılıma da ihtiyacınız vardır.

Belgeyi görüntülemesini istediğiniz kişinin Word'e sahip olduğundan emin değilseniz, PDF biçimini kullanmanız daha yerinde olabilir. Ancak PDF belgelerinin değiştirilememesi, onu bazı durumlarda kullanışsız hale getirebilir. Bu durumda Word'ü kullanmanız daha yerinde olacaktır.

MP3 mü, FLAC mı?

Kayıplı bir biçim olan MP3 ve kayıpsız FLAC, internette birçok tartışmaya konu oldu. Bazıları, kayıplı MP3 sıkıştırmasının ayırt edilemeyecek kadar iyi bir kalite sunduğunu düşünüyor. Özellikle müzik kayıtla uğraşanlar ve bu endüstride yer alanlar ise farkın belirgin olduğunu düşünüyorlar.

Boyutları arasında büyük fark bulunan MP3 ile FLAC arasındaki farkı hissedebilmek bazı durumlarda zor olsa da, çeşitli müzik türlerinde fark daha belirgin hale gelebiliyor.

Eğer müzik kaydıyla uğraşıyor ve ses kalitesini en üst seviyede tutmak istiyorsanız, FLAC veya benzer bir kayıpsız ses biçimini kullanmalısınız.

Ancak müzik koleksiyonu yapıyorsanız ve taşınabilir müzik çalıcınızda mümkün olduğunca çok müzik taşımak istiyorsanız, tercihiniz MP3'ten yana olmalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

mp3u formatı uygundur

Güzel bir yazı olmuş, tebrikler.

Konu bulamamışsınız sevgili chip yahu. Elma ile armut, atla deve kıyaslaması olmuş. Çok üzgünüm ki böyle yani.

PNG'yi hiç denemedim, JPG veya GİF yerine PNG yi tercih edeceğiz! Bu arada tavsiyem; CV yazıp ileti ile ek'te göndermeniz gerekiyorsa, İşveren özellikle talep etmediği sürece DOC tercih edilmemeli, PDF formatında daha güvenli olacaktır, olası bir art niyetli 3. El, kafasına göre içerik üzerinde oynayamaz!

@11 Şub 2013 11:18 milletin işi gücü yok napsın onun bunun kıytırık cv sini devletin çok gizli belgesi sanki :)

"Belgeyi görüntülemesini istediğiniz kişinin Word'e sahip olduğundan emin değilseniz, PDF biçimini kullanmanız daha yerinde olabilir." PDF dosyalarını açmak için de bir yazılıma ihtiyaç var.

@11 Şub 2013 14:15 chrome açıyor.

Eğer iyi bir ses sistemi + ses kartın varsa ve kulağın da hassassa = Tabi ki "Flac" hiç tartışmasız :] Ama sıradan ucuz ses sistemi ve dahili ses kartı kullanıyorsan = "Mp3" (192,256,320) Daha aşağı kaliteyi tavsiye etmem :)

Mp3 yerine Aac kullanmanızı tavsiye ederim

en iyisi hicbiri :D

döküman ve vectorlu dosyalar için her zaman PDF uzantılı dosyalar kullanın. Çünkü hemen hemen tüm bilgisayarlarda Adobe Reader yüklüdür. O yüzden başka programların açamayacağı vector ve çizim yapılmış dosyaları kalite kaybı yaşamadan sıkıştırmadan renk kalitesinden değişiklik yaşatmadan PDF ye çevirebilir ve işinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play