Hangi işletim sistemini ne kadar kullanıyoruz

Windows 8'de işler nasıl gidiyor? Windows XP direnmeye davem ediyor mu? İşte tüm cevaplar!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, Şubat'ta da kullanımını artırdı

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8, pazar payında Şubat ayında da bir miktar artış sağladı.

Net Applications verilerine göre Ocak ayında PC'lerin yüzde 2.36'sında yüklü olan Windows 8, Şubat ayında pazar payını yüzde 2.79'a yükseltti. Net Applications'ın Windows 8 dilimi içerisinde aslında üç ayrı Windows 8 sürümü bulunuyor: Windows 8 Touch (Yüzde 0.10), Windows RT touch (yüzde 0.02) ve Windows 8 (yüzde 2.67).

Böylelikle Windows 8, PC'lerin yüzde 2.61'inde yüklü olan Mac OS 10.8'i de geçmeyi başarmış bulunuyor. Pazar payını yüzde 44.48'den yüzde 44.55'e yükselten Windows 7 ise dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını koruyor. Windows XP, yüzde 39.51'den yüzde 38.99'a düşerken Vista'nın kullanım oranı, yüzde 5.24'ten yüzde 5.17'ye geriliyor.

Dört aydır piyasada bulunan Windows 8'in uygun fiyatlı yükseltme fırsatları sona ermiş bulunuyor. Microsoft'un Windows 8'i bundan sonra da aynı hızda yaymayı başarıp başaramayacağını bekleyip, göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

XP kullanan baya kişi varmış ilginç :&

umutlar windows 9 a kaldı microsoftun. bunu kendileride bildiği için windows 8 için daha fazla uğraşacaklarını sanmıyorum. bkz. windows vista

Windows 8 in pazar payının düşük olmasının tek sebebi Windows 8 in kullanıcıların değilde Microsoft un istediği gibi bir işletim sistemi olması

@04 Mar 2013 16:16 kendi adına konuş genelleme yapma....

bir cacık olmaz 9 gelir bir seneye kalmaz

@04 Mar 2013 16:29 blue gelicek 9 yerine...

@04 Mar 2013 18:13 bir cacık olmaz +

benim anlayamadığım mac os x neden karıştırılıyor bu işe mac bilgisayar donanımları bir kere farklı neden win ile kıysalansınki... kısacası tüm marka pc'ler bir yana mac bir yana eğer osx win gibi pc'lere kurulsaydı eminin şimdi piyasada windows diye birşey kalmazdı... inşallah apple yakında osx işletim sistemini pcler içinde yapar.

@04 Mar 2013 17:08 eğer dediğin gibi mac her bilgisayara kurulsaydı kararlılığını ve optimizasyonunu kaybederdi. öyle oluncada Windows gibi yaygın bir os varken neden benzeri bir sisteme geçeyim ki... bunun apple da farkında o yüzden mac os donanıma özel kalacaktır...

@04 Mar 2013 17:08 idrak edemiyorlar boşver :=)

@04 Mar 2013 17:08 ikiside aynı kategoride zaten. Linux ile Windows karşılaştırılıyorsa Macte karşılaştırılabilir. Ayrıca mac normal Windows yüklü bir PC ye kurulabiliyor zaten.

@04 Mar 2013 17:08 MAC donanımının nesi farklı? aynı ramler, aydı HDD, aynı PSU, aynı x64 işlemci ve komut seti, aynı grafik çipleri ve monitörler. farklı olan tek şey BSD linux kökenli kısıtlanmış OS ve kaporta tasarımı.

@04 Mar 2013 17:08 Apple'ın şuan ki macos işletim sistemi pc ler için değil mi ? tost makinelerinde mi kullanılıyor xD

@04 Mar 2013 21:57 osx unix Linux unix türevidir...

%38.99 ve %5.17 'lik kesimin (tüzel kişi veya şahıs fark etmez) beyin loblarının özel laboratuvarlarda tek tek incelenip mantıklı ve rasyonalist bir araştırma yapılarak insan bilimine katkıda bulunulması gereklidir. hatta bunun üzerine yılların absürd'lüğü tezi bile yazılabilir...

@04 Mar 2013 17:10 ha ha haa :)

@04 Mar 2013 17:10 öyle demeyin onlarınkide beyin :))

@04 Mar 2013 17:10 6 yıllık pc ye win8 mi kuracaksın?

ben de hala xp kullanıyorum çok iyi bence ki win8 de pek kullanışlı gelmedi bana daha çok tabletlere hitap ediyor gibi geldi.

beğenilsede beğenilmesede hala % 38-39 dolaylarında kullanılmakta olan bir işletim sistemini mezar taşının üzerinde resmetmek çok saçma geliyor bana. eğer %38 lik kullanma payına sahip bir işletim sistemi için ölü diyorsak applenin mac os x'i içinde düşük yaptı , wimdows 8 için doğdu ama ölü doğdu, vista için sakat doğdu linux için de fırladı diyebiliriz. Bence xp nin ölü sayılması için kullanılma oranının en az %2'lere falan düşmesi gerekir yani mac os x lerle aynı kategoriye girmesi gerekir

@04 Mar 2013 17:58 ayın en saçma ve gereksiz yorumu olarak bunu seçiyorum :)

xp beya gerilemiş tabi destek çekilince aynı durum 2 yıl içinde win7 yerine win 8 olur xp yerine ise win8 olur boşuna tablo hazırlamayın diye diom :)

Ben genede XP derim. Alıştım, kullanımı kolay ve beni bugüne kadar hiç üzmedi. Kargadan başka kuş tanımam. :))

Win8 tabi ki dokunmatikler için yaratıldı. Dolayısıyla da büyümesi dokunmatiklerin ve de uygulamaların büyümesine paralel olacak. Ancak göz ardı ettiğiniz şey pc lerin kullanım oranının büyük bir hızla düşmekte olduğu. Herkesin elinde telefon veya tablet. Oyunlar bile bu platformlarda oynanıyor. Microsoftun buna seyirci mi kalmasınımı bekliyordunuz. Aslında microsoft çok önemli bir iş yaptı. Kısa zamanda elbette önemli değişiklikler olmayacak. Ama uzun dönemde yeni win8 li dokunmatik tablet-pc ler masaüstü-laptop dahil tablet lerin de sonunu getirecek.

hala ikspi kullanmak?? bunlara beyin hakikaten bedava :)

garibim linux ve türevlerinin ismini bile yazma gereği duymamışlar direkt other kategorisine atmışlar :)

Xp kullananlara laf atanlar bu insanların neden Xp kullandıkları konusunda bir araştırma yapsınlar. Elbette öncelikle Microsoft yapması gerekiyor bu araştırmayı. Dünyada 100 bilgisayarın 38'inde kullanılmasının altında çok neden var.

@04 Mar 2013 19:09 pintilik olmasın sakın?.....

Lisanslı Windows 7'im var ama Windows XP SP3 kullanıyorum. XP mükemmel! Yeni Windows sürümlerinin benim açımdan hiçbir espirisi yok. Windows'un yeni bir sürümünü almam için yeni bir bilgisayar almam veya Windows'un üstün bir sürümünün çıkması gerekir. Driverlarım süper, 3. parti yazılımlarım süper, SP3'üm var ki bu XP'yi kusursuz yapıyor. Daha ne olsun ki! Kurulu düzenimi neden bozayım ki! Ben aynı telefona iki katı para verecek iPhone Fanboy'u değilim! Eğer kullanıcı arayüzü ile ilgili bir sorunum da olursa, veririm 20$ alırım bir arayüz değiştirici yazılım, olur biter. Bill Gates'i ve Microsoft'u çok seviyorum ama ne yazık ki benim açımdan bakıldığında üstün bir Windows sürümü çıkaramıyorlar. XP, Vista, Win7, Win8. Önemsiz şeyler dışında ne değişti ki? Samimi olun!...

@04 Mar 2013 19:10 azalarak bitin artık ya......

o değilde vistayı kullanan kim acaba harbi merak ettim :)

windows Türkiye sürekli bu haberlere bakıp yorumları mı oyluyor Allah aşkına ? ya arkadaş insanların tercihleri ile niye dalga geçiliyor anlamıyorum, win8'i kullanışlı bulmadım, geri kafalımıyım? win8 daha iyi bir sistem ama kullanışlı değil , insanların algısına hitap etmiyor, niye zorluyorsunuz

win8 kullanılmaz ya tablet için o normal pc ye göre işletim sistemi değil. win7 ye devam adam akıllı işletim sistemi çıkana kadar.

xp kullanan ergen win8 kullansa geri dönmezler ama ergenlikten kurtulmaları lazım

pardus 2013 ü bekliyorum. artık windows devrini kapatmak istiyorum. umarım 2013 pardus çok kullanışlı olur da herkes ona geçer. ücretsiz ve güvenli bir dünya.

Windowsu bitiren mac.teni tapleler ,insan dusunuyor alirken ne alsam acama diye!.taple aldimi istedigi her yerde kullanilir!.suan bende ipad mini var,normal bilgasayara 3 aydir hic bakmiyom.yetiyor ipad facebook,google+ bir site daha.zaten yetiyor!!.neden gidip windows bilgisayar veya lap alayimki?

Win7 PC için, Win8 tablet ve akıllı telefon için. Ben bunu bilir bunu söylerim herkese. Ubuntu da denenebilir tabi tercih meselesi.

windows 8 pişmanlıktır geçmek için çok erken win 7 her işi görüyor zaten tabi alışınca daha güzel gelebilir

Çeşitli anketlerde linux kullananların oranı %8 - %16 gibi rakamlarda görünüyor. 2. işletim sistemi olarak Linux kullananlarla birlikte Linux kullananların toplam oranı %20'nin üzerinde bir rakamda olabilir. Anketlerin dışında bir çok forumda açılan konularda yazılan iletilere bile baktığımızda Linux kullanımının %1 - %2 civarında olduğu verisinin gerçekleri yansıtmadığı sonucu çıkabilir.

Sen de yorum yaz