Hangisi daha iyi? Windows 7 mi, Linux mu?

Microsoft'un yeni gözdesi Windows 7 özgür işletim sistemi Linux'a karşı: Hangisi daha iyi?

Hangisi daha iyi? Windows 7 mi Linux mu?

3 yıl önce satışa sunulan, ancak beklenenin aksine Windows XP gibi pek fazla kullanıcılar tarafından çekici bulunmayan Vista, bu nedenle her ne kadar yoğun bir pazarlama faaliyeti yürütülmüş olsa da, Windows XP'nin kullanıcı kitlesini bu 3 yıllık süre zarfında bir türlü geçmeyi başaramadı.

Bu başarısızlığında hiç şüphesiz pek çok faktör önemli rol oynadı. Örneğin Vista'nın her bilgisayarda farklı performansla çalışması ve sistem kaynaklarını diğer işletim sistemlerinin aksine bir hayli çok kullanması, kullanıcıların gözünü korkutan önemli bir faktördü. Elbette bunun dışında Vista'yı kullanıcılar için cazip olmaktan çıkaran daha pek çok etken vardı; ancak Microsoft, Vista'nın üzerine gidip daha uzun yıllar kaybetmeyi göze almaktansa, tüm çalışmalarını Windows 7 üzerinde yoğunlaştırmayı tercih etti.

Kullanıcılara sunulan Windows 7'nin ilk görünümü bir hayli ilgi çekerken, alanında uzman pek çok isim de Windows 7'nin Vista'yı çok kısa sürede unutturacağında hem fikir.

Ancak Microsoft'un rakipleri de bu arada boş durmuyor elbette. Yeni sürümleri yayınlanan ve kullanıcılara sunulan Linux serisi işletim sistemleri, her geçen gün kendini biraz daha geliştirmesini biliyor.

Windows & Linux: Hangisi daha iyi?

Ancak akıllara takılan ve yanıtlanmayı bekleyen önemli bir soru var: Hangi işletim sistemi daha iyi? Ancak bu soruya kesin bir yanıt verebilmek aslında pek de mümkün değil. Bu nedenle asıl sorulması gereken soru aslında şu olmalı: Bu iki işletim sistemi bugün için neler yapabiliyor ve birbirine göre üstün yanları ya da dezavantajları nelerdir?

Release Candidate sürümü yayınlanan ve bugüne kadar yüzbinlerce kez internet üzerinden indirilen Windows 7, aslında daha kullanılmaya başlamadan ulaştığı bu indirme rakamıyla bir bakıma gelecek vaat ettiğini ispatlıyor.

Linux ise başka bir dünya... Farklı dağıtımlarla kullanıcıların karşısına çıkan Linux, Debian, Ubuntu, Red Hat, Fedora, SUSE, Pardus gibi kollarla kullanıcılara ulaşıyor.

Windows 7: Kullanıcı dostu arabirimiyle hep önde

Windows ile Linux'u doğrudan karşılaştırmak aslında pek kolay bir iş değil. Ancak bu iki işletim sistemini basitçe şu şekilde birbirinden ayırabiliriz:

Windows 7:

- Windows 7, Windows Vista'nın aksine sistem kaynaklarını çok daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabiliyor. (Özellikle Vista kullanıcılarının çokça şikayet ettiği yüksek bellek gereksinimi problemi artık ortadan kalkıyor)

- Kullanıcı dostu arabirimi, son derece kolay kullanımı.

- Yeni teknolojilerden sonuna kadar faydalanıyor olması.

Linux:

- Linux'u kullanmanın kullanıcılar için herhangi bir maliyetnin olmaması.

- Donanımsal ve fiili standartlara fazla bağlı bir yapısının bulunmaması.

- Denemesi son derece kolay; CD takın, boot edin ve kullanın.

Sistem gereksinimleri

Bugün için yeni bir bilgisayar satın alıyorsanız, çok büyük bir olasılıkla bu bilgisayarınız, Windows XP başta olmak üzere Vista ve elbette Windows 7 ve Linux'u kolayca çalıştırabilecektir.

Zaten 2001 yılında yayınlanan Windows XP'nin sadece 128 MB sistem hafızasına ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüzde, Windows XP'nin çalışmama ya da düşük performansta çalışma ihtimalini düşünmek oldukça yersiz.

Vista'dan ise Windows XP'nin aksine 1 GB'ın altındaki sistem hafızalı sistemlerde tam olarak verim alınamıyor. Bu nedenle Vista'dan sonuna kadar faydalanmak isteyen kullanıcıların ortalama 2GB'lık bir sistem hafızasının olması gerekiyor.

Vista'nın en çok şikayet aldığı noktaların başında gelen yüksek sistem hafıza gereksinimi sorununu dikkate alan Microsoft mühendisleri ise Windows 7'de aynı hataya düşmeyecek gibi görünüyor; zira Vista'ya göre sistem kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanan Windows 7, ortalama her PC'de çalışabilir bir işletim sistemi olacak.

Vista'ya göre çok daha yüksek performans

Şimdi isterseniz Windows 7'nin pratikte sistem hafızasını nasıl kullandığına tanık olalım. Bunun için elimizde bulunan Lenovo S10 Ideapad netbook'u kullanalım.

Sistem hafızası 1GB olan Lenovo S10 netbook'a Windows 7 kurduğumuzda, resimde de göreceğiniz üzere Windows 7'nin 1GB'lık sistem hafızasının sadece 500 MB'ını kullandığını görüyoruz.

Linux'a geldiğimizde ise Windows 7'de olduğu gibi kolayca kıyaslama yapamabilmemiz pek mümkün olmuyor; zira farklı dağıtımları nedeniyle farklı sistem gereksinimlerine sahip olan Linux serisinin biri diğerini tutmuyor denilebilir.

Ancak Linux'un size göre olup olmadığını öğrenebilmek aslında son derece kolay ve ucuz bir yöntem. Çünkü bedava olarak kullanılabilen Linux'u bilgisayarınıza kurduğunuzda, bu işletim sisteminden tam olarak performans alamazsanız, tekrar Windows'a dönebilme şansınız var ve bu deneme için herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmez.

Donanım ve 64-bit sürücü sorunları

Dikkat ettiğiniz üzere, bilgisayar dünyası gün geçtikçe 64-bit dünyasına geçiş yapıyor. Sunucular, masaüstü sistemler, son model laptoplar ve hatta netbook'lar bile 64-bit'e doğru hızlıca kayma eğiliminde.

Bu geçişin en büyük sebebi ise donanım üreticilerinin pek çoğunun geliştirdikleri yeni cihazlar için 64-bit Windows sürümlerini destekliyor olması.

Ancak donanım desteği konusunda Windows 7 ve Linux'un birbirinden oldukça farklı bir yapıda olmasından dolayı, bu işletim sistemlerinin donanım destek ağına bakarak da 64-bit'te çalışıp çalışmayacağına karar verebilirsiniz.

Windows altında bulunan sürücüler, genel olarak açık kaynaklı değidir ve bu sürücüler sadece donaım üreticileri ya da Microsoft tarafından kullanıcılara sağlanır. Linux'ta ise donanım sürücülerinin çok büyük bir bölümü açık kaynaklıdır.

Windows 7 ve program uyumluluğu

Vista'nın kullanıcılara sunulmasıyla birlikte ortaya çıkan en büyük sıkıntı, Windows XP ve önceki Windows sürümlerinde çalışan birçok uygulamanın artık Vista tarafından desteklenmemesiydi. Başlarda ciddi bir problem olarak ortaya çıkan ve kullanıcıları canından bezdiren bu olay, Vista'nın aksine Windows 7'de yaşanmayacak.

Zira Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7, Windows XP ve Vista altında çalışan hemen hemen tüm uygulamaları kolayca çalıştırabiliyor.

Linux'un programlarını ise farklı bir perspektiften değerlendirmek gerekiyor. Linux için geliştirilen uygulamaların büyük bir çoğunluğu mağazalarda satışa sunulmuyor ve genellikle bu yazılımlar, geliştiricileri tarafından internette kullanıcılara dağıtılıyor. Ancak Windows altında çalışan pek çok popüler program, Linux altında da çalışabiliyor.

Örneğin popüler web tarayıcı Mozilla Firefox, hızlı mesajlaşma yazılımı Pidgin ve Microsoft'un Office paketinin güçlü bir alternatifi olan OpenOffice paketi bunlardan sadece birkaçı. Eğer bu programları Windows altında kullanıyorsanız, o taktirde Linux'u kullanırken de bu uygulamalardan mahrum kalmayacağınızı söyleyebiliriz.

Sadece Windows altında çalışan uygulamalar

Bu noktada şu soruyu sormak yerinde olacaktır: Sadece Windows altında çalışan uygulamaları Linux altında çalıştırabilmek mümkün mü?

Aslında bu problemi ortadan kaldırması için geliştirilen birkaç yöntem yok değil. Bunlardan en bilineni ise, Linux'a kolayca ekleneblen ve Windows uygulamalarını doğrudan Linux altında çalışmasına olanak veren Wine isimli emülasyon aracı.

Wine sayesinde Windows altında çalışan uygulamalar, Linux altındayken de kendilerini Windows içinde algıladığından, Windows altında oynanabilen oyunlar bile sorunsuz bir şekilde çalıştırılabiliyor.

Ancak Linux'un şu eksiğinin de altını çizmek gerekiyor: Windows Vista'nın üzerine Windows 7'yi kurduğunuzda uygulama ve ayarlarınızın bozulmadan yeni işletim sistemine aktarıldığını fark ediyorsunuz. Oysa Linux'un her dağıtımında bu özellik yok.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 137 Yorum

Birde Microsoft ev kullanıcıları için daha makul fiyatlar belirlese tam olacak..

şimdilik windowsa devam :D

Windows7'yi kurduğumda,masaüstü sanki bir linux'un, kde masaüstü ortamını andırdı..Zaten arkaplan çalışma figürleri filan hep linux hatırası gibi..Galiba microsoft,bazı şeyleri değiştirmeyi kafasına koymuş..Buna da ilkönce görsellikten başlamış..Tüm bunlara rağmen açık kaynak GNU'nun gözünü seveyim..

şu pardus kelimesi neden hiç bir linux dağıtımında geçmiyor hala anlamış deilim.Acaba birilerinin bi garezimi var yoksa pardus bir linux dağıtımı deilmi.bilgi esksiğim varsa lütfen birisi söylesin olurmu. yok eğer linux dağıtımı ise neden chip ve diğer bu tarz hiç bir site bu gibi haberleri yaparken pardus kelimesini kullanmıyor.lütfen chip den birisi ama daha önce şu tarihde die bir link verip pardusu yazmıştık demesin.biz linux dağıtımları arası listesinde artık pardus unda yer almasını istiyoruruz.Hatta listenin ön sırasında.Bildiğim ve araştırdığım kadarı ile pardus bi çok dağıtımdan çok daha iyi bir durumda.iyi deilse bile el verin biraz haberini yapın reklamını yapın adını yazın yazın ki onlarda şevkle canla başla daha güzelini yapmaya çalışsınlar.(Livana)

Windows altında kullandığım bütün programların Linux altında çalışan, ücretsiz ve sistem kaynaklarını çok verimli kullanan alternatifleri var. Örnek vermek gerekirse yüzlerce mb yer kaplayan ve kullanımı sırasında birlikte kullandığım programları yavaşlatan nero yerine, 3-5 mb yer kaplayan ve arkaplanda sessizce çalışarak başka şeyler yapabilmeme imkan tanıyan K3B programı en güzeli. Ama oyun meraklıları için aynı şeyi söylemek zor. Oyun meraklıları windows kullanmak zorundalar. Ve de grafikerler kullandıkları programlara sağladığı olağan üstü destek sayesinde MAC OS. Her işletim sisteminin kullanım amacı farklı gibi. Bu yüzden karşılaştırma yapmak biraz mantıksız geliyor bana. Benim kişisel tercihim ise PARDUS.

Lütfen komik olmayın. Pardus önce bir işletim sistemi olmayı öğrenmeli, hatalarla dolu bir sistemi listeye almak Pardus'u başkalarının karalamasından başka hiçbir işe yaramayacaktır !

Windows 7, Linux dağıtımlarından kat ve kat daha iyi. Kullanın farkını siz de göreceksiniz.

Realist davranın, komik değil.

Autodesk yazılımları Linux altında sorunsuz çalışmaya başladığı gün Linux'e geçerim.
Mecburen şimdilik windows. :(

tabiiki windows.en azından siyasi kutuplaşmaların gölgesine sığınmıyor.

Autodesk yazılımları Linux altında sorunsuz çalışmaya başladığı gün Linux'e geçerim.
Mecburen şimdilik windows. :(

ilk çıktığında vistayıda denememiştim win7yide denemedim henüz.Vista içinde ilk çıktığında çok hızlı diyorlardı özelliklede sp1 çıkınca kat kat hızlandı diyorlardı şimdi ise win7 hızlı diyorlar vista çok yavaş diyorlar.Bunları söyleyen kişilerde aynı kişiler.vistayı denedim gerçekten çok yavaş.eminim 1 yıl boyunca win7 çok hızlı diyecek bu kişiler.Sp1 i çıkınca kat kat hızlandı diyecekler ve........

Bu arada makaleyi yazan kişinin ellerine sağlık.Tarafsız kalmaya çalışmış.

Yazarında dediği gibi bir birine üstün yönleri var ama biri her ay deneme sürümü çıkartıp 6 ayda bir yenileniyor(Üstünlüklerini güçlendiriyor eksiklerini gideriyor..),diğeri en az 2 yıl boş duruyor 1 yıl boyunca deneme sürümleri çıkarıyor 3. yılın sorunda yenileniyor.

Ki bu arada artık donanım üreticilerininde düşünmek zorunda kaldığı bir işletim sistemi haline geldi linux.Örnek (USB 3.0 vsvs).
Yazılım konusumu peki şu anda 64 bitlik tek(4 aydır) adobe flash player (beta) hangi işletim sisteminde.:)

En önemliside türkiyede 2 yıl önce linux konuşulmazdı heryerde.Böyle haberler çıkmazdı sitelerde(Bu derece yoğun bir şekilde).Bişeyler değişiyor artık.Bu değişimi engellemekte artık çok geç.:)

Linux kullanıcılarının neden Linuxu seçtiklerini çok merak ediyorum.
Birisi yazabilir mi?

linux deneyimim eğer sorunsuz dertsiz donmak nedir bilmeyen üzerine ben driver kurmasını sevmem tak çalıştır tarzında bir işletim sistemi arıyorsanız mmm tabi bu kadar az anlatmak ayıp olur bir çok yararlı programın üstünde geldiği ve alternatif programların bedava olduğunuda düşünmek lazım.tabi bu bizi ilgilendirmiyor nede olsa herşey korsan ama gerçekten linux kullanırken çok huzurluydum hergün windows sa sövüyorum başka birşey diyemem

Sistemimde XP-Pardus ve Ubuntu yüklü üçünü de kullanıyorum. Herhangi bir bigisayar kullanıcısı için çok da fark etmiyor. Linuxda tüm ihtiyaçlarınız hazır geliyor özellikle Pardus bu konuda çok iyi. Ama gerek yazılım geliştirme gerek grafik ve ofis işlemleri olsun bu konuda ihtiyacınıza göre işletim sistemi tercihiniz değişiyor.

Pardus ve Ubuntuyu başarılı buluyorum

Benim laptopumda Xubuntu ve Vista var.
Xubuntuya geçeli 1 ay kadar oldu, baştan hatalar yaptım, birçok kez format attım yeniden kurdum.
Ama alıştım artık:) Xubuntu süper laptopumu hiç kasmıyor. Yavaş yavaş xubuntuyu da kavradım: masaüstüne kısayollarımı yerleştirdim, üst panele internet kısayollarımı, alt panele ofis kısayollarımı ekledim. Evolution la e-posta hesap ayarlarımı yapılandırdım. Msn' ime de giriyor ve konuşabiliyorum. Müziğimi dinliyor, videolarımı izliyorum. En başta video kodeğini bi indirdi bi daha da açamadığı video kalmadı:)
Daha sonra lazım olur diye wine yi kurdum ve güncelledim, bir kaç program çalıştırdım(sorunsuz olarak) IDM yi çalıştırdım hızlı down için ama wget işimi gördü ve wine yi geri kaldırdım.
Artık vista yı sadece crysis, callofduty falan oynamak için açıyorum. Xubuntu süper. Hatta gaza geldim vistayı kaldırcaktım ama orjin diye kaldırmadım:) Vista yı Win7 ye yükseltmeyi düşünüyodum ama artık vazgeçtim. Öğrenciyim, makina mühendisliği okuyorum ve işe girip maaşımı aldığımda ubuntuya yardım yapmazsam NAMERDİM!

Elbetteki Linux! Windows 7'nin RC sürümünü işyerinde deniyorum. Evimdeki bilgisayarıma Windows kurmam, deli miyim ben bile isteye casus yazılım kurayım bilgisayarıma. Windows = Casus Yazılım.. Ayrıca Windows 7 KDE4'e baya baya benzemiş :) biraz daha gayret diyorum ben Windows'a Linux'a benzeyeceksin..

Bazıları şimdi bu yoruma kızacak ama doğru. Windows evimize zorla giren davetsiz misafir gibi. Kampanya'dan laptop almaya kalkın bakalım Windowsu zorla ittiriyorlar. Sonra dünyanın en çok kullanılan işletim sistemiymiş belli doğru.. Ama az kaldı Linux dünyası gümbür gümbür geliyor. Peki Linux muhteşem mi? HAYIR! Bir çok eksiği var, bazıları da donanım üreticilerinden kaynaklı sorunlar (Mesela ATI Ekran Kartı) Evimde Ubuntu 9.04 kullanıyorum. Allah nazardan saklasın ne aktı ne koktu :) Compiz'de açık ohhh hiç bir şekilde Windowsa ihtiyaç duymadan 1 yıldır canavar gibi kullanıyorum Linux.. Herkese de tavsiye ederim. Korkuya gerek yok..

Autodesk'e alternatif birçok linux yazılımları var ve hemen hemen hepsi ücretsiz ve daha çok kabiliyete sahip. Bildiğim kadarıyla bütün linux dağıtımlarının dosya depolarında mevcut olaran BLENDER'ı örnek olarak verebilirim.
Alışana kadar biraz zorluyor fakat yapabilecekleriniz hayal gücünüze bağlı. Bence herkes haytında birkez linux denemeli.... :)

ne win7 ne linux. XP yeter

ikisi arasinda karsilastirma yapipta bir cevp vermek zor.
Linux 1000 lerce paket ile Windows seven ile karsilastirma yapmak bastan hata üstelikde bazilari evet Linux demis sadece komedi.
Microsoftun milyar dolarla yaptigi sletim sistemi eski sistemlerine uyumlu olmak zorunda, oyun konusunda yenilik sunmasi gerekiyor, ve bütün pc markalalarina uymasi gerekiyor, ve kullanim basit olucak.
Yani Linuxle karsilastirmak imkansiz zaten normal bir kullanici Linux alip kurup nete falan bagliyamaz komut sistemi pakteleme sistemleri vs vs olmiyacak sey bunlar.

Demişki bir arkadaş : "Evimdeki bilgisayarıma Windows kurmam, deli miyim ben bile isteye casus yazılım kurayım bilgisayarıma"

Biz deliyiz var sen akıllı ol, seni kınıyorum windows kullanıcılarına deli dediğin için. ayrıca senin alışkanlığın virüs çekiyorsa bizim suçumuz ne? Senin linux kullanmana saygım sonsuz ama benim akli dengemin bozuk olmadığını sana istersen raporla sunayım, Çok ayıp yaptığın yorum,biraz daha dikkatli yorum yazmaya gayret edin lütfen

win 98 geri dönüş yaptım masraftan kurtarıyor açıtım eski pc kasasını tüm birikimlerim gözümün önüne geldi neler yaşadım onunla ya...ne kadar çok arkadaşım olmuştu...biri kapalı diğeri açık kaynak kodlu sıkıntı geldi bıraktım onları. cep telefonuma bile karışıyorlar artık yeter bee... ps3 aldım herşeye yetiyor.evde pc im yok diye arkadaşım beni terk etti. iyi de oldu önceleri evdeki herşeyi temizlikten bir çok şeye eşit süreyle paylaşıyorduk şimdilerde ekran önünden ayrılmıyor yeni bir işe girince böyle oldu bana internet i ödemek kalıyordu o ise kazanıp kendi harcıyordu ve başka birini bulursan yeni baştan başlarsın dedi ve kazandı başka para kazandıran birini bulana kadar cep ten yemeye başladı. Hani cinsel ihtiyaçları önüme sürüyordu sonra çok akıllandı kaldı bi başına herşeyi tek başına yapıyor günde bir saat internet iyi geliyor anlaşılan....ben de emekli maaşımı tek başıma yiyorum misal yani ailem gönderiyor part time lardan kazandıklarımı da ben tek başıma yiyorum.Kimseye yalvarmıyorum borç verirmisin bile demiyorum artık tüm kalan borçlar o evin adresine gidiyor :) uzaklara kaçtım kelebekler vadisindeki kelebekler gibiyim iki adımda deniz iki adımda yeşillik gece gökyüzünde saymadık yıldız kalmadı hepsini isimlendirdim. tabiat sevgisini yeniden kazandım.....

amiyane bir benzetme olacak ama ; windows işletim sistemlerini kullanırken yatak odam röntgenleniyormuşcasına zevk alamıyorum yaptığım işlerden.
bakın olayın teknik vs.. gibi olaylarına girmiyorum. girersem windowsçu arkadaşlar daha çok kızacak. ama gerçekler acıdır maalesef. herkese win7 siyle mutluluklar dilerim. crack, key işlerinde allah kolaylık versin. aviranın antivirüsü diğerlerinden daha başarılı diyorlardı. bilemiyorum tabi sadece duyduydum.
sağlıcakla.

Korkuya gerek yok..
Bugün 15:04:00

sayın esprili arkadaşım. linux kullanıyorsun eywallah. kullanmaya devam et. ben ise vista kullanıyorum ve 7 çıkınca win 7 ye geçecem. ben teknolojiyi kullanıyorum. :)) sen devam et linux'a :D biz ise teknolojinin tadını çıkaralım :))))))

valla ikisininde yeri ayrı misal pardus 2009 masaüstü şahane:D

Windows'un Linux gibi berbat işletim sistemine benzemesine gerek yok. O ne ya öyle güvenlik diye kendimi bomboş bir işletim sistemini kullanmaya atıyorum. Ayrıca güvenlik işletim sistemiyle alakasız. Antivirüs kullanmıyorsan paşa paşa virüsü çekeceksin. Antivirüs kullan.

@23 Haziran 2009 21:00 Linux için yapılan antivirüslerin %99,9 (Devirli devirin işareti yok) Windows'taki antivirüsün veya Windows'un açılmadığı zamanlar için. Geri kalanı da zaten ne olur ne olmaz Windows alışkanlıklarını insanlar korumak zorunda kalırlar diye.

Linux, Win7`nin eLine su biLe dökemez.
karşıLaştırma uygun deiL bence.

Evimde, iş yerimde Ubuntu kullanıyorum ve her konuda fazlasıyla yeterli buluyorum. Korsan yazılım kullanmaktansa özgür yazılımlar kullanıp ihtiyacıma göre şekillendirmek daha avantajlı geliyor.
Üstüne para verip virüslerle,anti virüslerle,casus yazılımlarla uğraşmak hiç akıl karı değil. Üstelik Linux, gözle görülür şekilde yıllarca performans kaybı olmadan daha hızlı bir sistem sunuyor.

linux msin yanından bile geçemez

Linux windows kadar kullanılsa ona da virüs yazarlar merak etmeyin.linux gümbür gümbür gelıyo dıyosunuz windows kadar yaygınlassa o zaman virüsleri görürsünüz.internet kullanımına gore de virüs kapma degısır.bilmediğin her siteye girersen butun virüsleri kaparsın zaten.

@24 Haziran 2009 02:46 Linux'ta programın ne yaptığını root şifresi istediği ekranda bir tık ile görebilirsin. Ama Windows'ta göremezsin.

Profesyonel çizim programları yok,standart dosya biçimi yok,24 bit renk çözünürlüğünde destek, profesyonellerin kullandığı yani size para kazandıracak ekmek yedirecek bir program yok , oyun desen o da yok
söylermisiniz neyini kullanacağım bu linux'un?
masaüstü duvar kağıdını mı?

Windows gittikçe linuxa benzemeye başladı. Donanımın otomatik tanınması olsun, sürücülerin otomatik yüklenmesi olsun, farklı özelleştirmeler ve masaüstü efektleri dahil yıllardır linuxta olan özellikler. Berbat diyen arkadaşların öküzlüğüne diycek lafım yok.

macos ne ise linux'unda sonu aynı hüsrandır. sadece pardusta 120 adet security update yapıldı. adamlar korkudan yama yapıyor yapmayın hadi iddanızı kanıtlayın görelim. ya mac ona ne oldu leopar çıkınca panter gibi hızlı olan hackerlar'a gösteri yapıyordu şöyle iyi şöyle güvenli diye çıkışının 3. günü servicepack tarzı kocaman yama paketi çıkarttılar o damı normal acaba bugüne kadar hangi ms ürününde çıkar çıkmaz 3. günü sp yayınlandı acaba ? linux boşuna yakarmasın oda yamalı bohça hatta onu aşmak çok daha basit kodlar açık kaynak ortalıkta dolaşıyor.

kimine göre linux kimine göre windows. işim gereği windows95 itibaren windowsun her sürümünü kullandım. Gerçekten güzel ve kullanışlı bir işletim sistemi hakkını yememek lazım. son bir aydır evde ubuntu 9.04 kullanıyorum ne kadar güzel ve kolay. sistemi kuruyorsun bütün sürücülerini kendi tanıyor. her formattan sonra yok ana kartı yok ekran kartını vb. kurman gerekmiyor. her şey pakette mevcut. windows a kötüdür demiyorum ama burada karşılaştırma yaparken arkadaşların tümüyle karşılaştırma yapmaları gerekiyor. bir kere linux üctetsiz bir işletim sistemidir kafadan bir adım önde. ms nin sürümlerinde bile starter ile ultimate arasında fiyat yüzünden ne kadar kalite farkı var. her sürüm için 150 yada 200 dolar ödemiyorsunuz. ms buradan kazandığı paralar ile yeni bir işletim sistemine yatırım yapıyor. ben şahsım olarak linux u takdir ediyorum yapmış olduğu işlerden dolayı. bence windowsu seven arkadaşların bile linux u desteklemeleri lazım çünki eğer piyasada windows kalırsa windowsun hem fiyatları artar hemde kalitesi düşer. arkadaşların linuxa karşı biraz insaflı davranmaları gerekiyor.

İşte yıllardır herkes tarafından tartışılan konu : Windows mu, Linux mu? Ben Microsoft hayranı değilim, Linux fanatiği de değilim ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Yıllardır bu konu tartışılır durulur. Yıllardır da Microsoft herkesin berbat - kötü dediği işletim sistemleri, office programları çıkartır durur ve de yıllardır milyonlarca dolar kar açıklar. Bence kötü ürünler çıkartıyor olsaydı bu kadar kar edemezdi, üstelik bunca ücretsiz alternatife rağmen.
Sonuç olarak kullanıcıların 90%'ı aman etc/hosts dosyasını açayım, edit edeyim, yok konsola gireyim komut yazayım, uğraşayım demiyor. Windows'taki gibi birkaç tık, hoop programlar hemen kurulsun, başım ağrımasın diyor.
Bilgisayar meraklıları için alın, Windows o kadar kötüyse Linux kullanın diyorum.

@24 Haziran 2009 10:31 Linux'ta program kurmak genel olarak Windows'tan kolay. Depoları var tek tıkla program iniyor ve kuruluyor. Komut yazmada sudo apt get install ... kısmından öteye pek geçmez son kullanıcı için. Ama diğerleri için geçebilir.

senin zekana sahip insanlar windows'un hedef kitlesini oluşturyor zaten. Neymiş anti-virüs kullanmış! yok ya. hangi yazılımın orijinal, hepsini korsandan alıp çıkıp bir de burdan özgür yazılıma laf mı atıyorsunuz? paran çoksa sen onu kullanmaya devam et, ama win'de gördüğünüz herşey ya linux tabanlı yazılımlarda ya da mac'te yıllardır kullanılıan özellikler. boş yere gaza gelip suyu bulandırmayın. bilkgisayardan anlamıyorsanız windows size göre...

tek sorun donanım. o da linux yazılımcılarının elinde olan bişey değil, donanım üreticilerinin elinde olan bir durum. herşeylerini windows'a göre ayarlıyorlar, ama özgür yazılım yaygınlaştıkça bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Linux windows kadar kullanılsa ona da virüs yazarlar merak etmeyin.linux gümbür gümbür gelıyo dıyosunuz windows kadar yaygınlassa o zaman virüsleri görürsünüz.internet kullanımına gore de virüs kapma degısır.bilmediğin her siteye girersen butun virüsleri kaparsın zaten.

.......................................................................
Neye göre atıp tutuyorsunuz anlamıyorum. Kaçınız Linux yapısı hakkında bilgi sahibi? Hiçbir sistem %100 güvenli değildir fakat Linux bu konuda azami çözümler sunar. Linux' a virüs girse bile akın şeklinde toplu bilgisayar enfeksiyonlarına neden olmaz. O bilgisayarda kalır. Sistem dizinini de etkilemez. Eğer sağdan soldan güvensiz kaynaklardan indirdiğiniz program vs. yi yönetim hakları tanırsanız o zaman tehlike başlar. Bu konuda Linux da depolar vardır. Herşey ordan güncellenir. Bu da başka bir güzel çözüm.

Klasik windows mantığı ile sallamanın hiçbir mantıklı tarafı yok. Öncelikle windows a neden zararlı bulaşır? Sadece çok kullanılması mı acaba? Bunun yanıtını öğrenmek istiyorsan yapısını incele. Yazılım uzmanları hangi eleştirlerde bulunuyor oku istersen. Çok kullanımdan mı diyorlar yoksa bir ton kusur mu sayıyorlar?

ARKADAŞLAR ŞAKAMI BU WİNDOWS 7 DEN BAHSEDİYORUZ BU AYNEN ŞAHİN VE FERARRİ YARIŞMASINA NA BENZİYO :)

Ben Pardus kullanıyorum, Windows'tan hiçbir eksiği yok. Görsel açıdan da harika... Ne derseniz deyin, windows kullanırken sinirlerim geriliyor.

"Windows gittikçe linuxa benzemeye başladı. Donanımın otomatik tanınması olsun, sürücülerin otomatik yüklenmesi olsun, farklı özelleştirmeler ve masaüstü efektleri dahil"

Oha arkadaşım oha diyorum sana... Yaşın genç belli... Plug-n Play Windows 95'ten beri var. NT kernel, 1994'ten beri... Masaüstü ??? KDE'nin ilk sürümü 1998'de çıktı, Gnome 1997'de, yani Windows'ta olmasından en az 2 sene sonra. Bu kadar mı kör cahillik olur bilemiyorum. Şöyle "yok Linux'a benzedi" felan geyikleri ne kadar komik duruyor farkında değilsin. Gnome "Mac" arabiriminin kopyasıdır. KDE ise Windows... KDE 4 neden siyah sanıyorsun? Vista'dan dolayı... KDE3 neden maviydi, XP'den dolayı... Ya biraz tarihlere bakıp konuşun be arkadaşım... Bu kadar cahil yapmayın kendinizi...

@24 Haziran 2009 12:50 Erken kalkan yol alır. Eğer Linux daha önceden çıksaydı Windows bu noktada olmazdı.

oyun oynucaksan windowsa , grafik-vektör işin varsa MAC-OS'a , server&programlama işin varsa Linux'a geç. şu güsel bu güsel demek saçmalık. elmayla armutu karıştırmamak lasım. hepsinin kulvarı farklı.

win7 güsel bi sistem. hele hele vista gibi bi fiyaskonun ardından süper bile denebilir (: netbook'um vista starter'la geldi. facebook videolarını küçük boyutunda bile takılarak oynatıyor ki full-screen'in lafını bile etmiyorum. sildim ne var ne yok. win7 kurdum aynı netbookda full-screen flash video çok rahat islenebiliyor. HD-DVD videolar da çalışıyor. Vistadan sonra MS akıllanmış mı ne?

elbette dier partitionda Ubuntu var. onla hiçbi sorunum yok(wireless , driver , codec vs alayı yüklü). herşey tam gaz çalışıyor. KDE4 masaüstü zaten vistanın görselliğini fln aratmıyor. oyun oynamadığımdan windowsa bağımlı değilim.

oyun oynamayan , grafiker olmayan biri olarak görüşüm;
ubuntu -> winXP -> win7

burada windows u destekleyen arkadaşların acaba kaçı lisanslı windows kullanıyor onu merak ettim? tabi torrent den windows indirmek kolay ama bu işin birde diğer yüzü var yani hak yeme olayı adamlar o kadar para yatırıp işletim sistemi yapıyorlar sende beş kuruş vermeden internetten indir ohh ne güzel! iyide hiç düşünmüyormusunuz bu hak yemek değilmi ? bu işin birde ahireti var kul hakkı yemek affedilmeyecek bir günahdır. o yüzden ya para verip windows alacaksınız yada bedava olan alternatifleri kullanacaksınız !

uzun lafi kisasi anliyorumki kimse linux ile ugrasmak istemedigi icin karalama politikasina giriyor, 4 ay once linuxun l sini bilmez biri olarak bugun neredeyse kendim bir linux isletim sistemi yapacak hale geldim bende windows 7 kullandim eyvallah bana cok hizli geldi belki benim pc windows 7 degil windows 9 u kaldiracak donanima sahip oldugu icindir.... ama Linux u yabana atmayin samimi soyluyorum 4 sene once bu konusma olsaydi hadi be derdim linuxmu yanina bile yaklasmazdim ama simdi linux gercekten cok stabil kendini gelecege hazirlamis gunbur gunbur geliyor bill amcanin etekleri tutustu siz farkinda degilsiniz yabanci kaynaklari acin okuyun ingilizceniz varsa neler yaziyor

saygilar
:)

Oha arkadaşım oha diyorum sana... Yaşın genç belli... Plug-n Play Windows 95'ten beri var. NT kernel, 1994'ten beri... Masaüstü ??? KDE'nin ilk sürümü 1998'de çıktı, Gnome 1997'de, yani Windows'ta olmasından en az 2 sene sonra. Bu kadar mı kör cahillik olur bilemiyorum. Şöyle "yok Linux'a benzedi" felan geyikleri ne kadar komik duruyor farkında değilsin. Gnome "Mac" arabiriminin kopyasıdır. KDE ise Windows... KDE 4 neden siyah sanıyorsun? Vista'dan dolayı... KDE3 neden maviydi, XP'den dolayı... Ya biraz tarihlere bakıp konuşun be arkadaşım... Bu kadar cahil yapmayın kendinizi...

------------------------------------------
Doğru bilgiler de yazsan kullandığın üslup dağdan inme oldukça benim için bir değeri yoktur. Ayrıca arkdaş dediklerinde büyük ölçüde haklıdır. Vista da gelen efektler Linux camiasına aittir. W7 deki arayüz de KDE 4 çalmasıdır.

Yok yani bir linux kullanıcısı olarak çok fazla win fanatiğiyle kavga ettim bugüne kadar; ama bu kadar seviyesizini görmedim. Yazı dandik zaten, yorumlar daha beter dandik. Win kullananların atıp tutması daha kolay oluyor, çok kullanılıyor, o zaman iyi. Bugün "Mozilla IE'yi bakın neye benzetti..." diye bir haber çıkmış okuyan çoktur. Bir şahs-ı muhterem (Mike Shaver) demiş ki ""çok yaygın olması insanların onu tercih ettiği anlamına gelmez". Tam da o hesap.

http://www.chip.com.tr/forum/windows-7-mi-linux-mu-yanlis-yonlendirme_t113447.html

Şöyle diyelim:"Linux, ölü makineyi ayağa kaldırır.(zombi olarak değil)"
ByHS

Her türlü Linux diyorum. Hele hele kamu kuruluşlarının derhal linux'a geçmesi lazım. Bir kere doğuştan gelen üstünlüğü var: Açık kaynak ve bir çok kararlı güçlü ve bedava dağıtımları var. Daha az kaynak tüketiyor. Türkçe desteği daha güçlü. 2 tane program var. İkisi de aynı amaca hizmet ediyor. Ama biri sizden 150 - 200 USD istiyor, diğeri "al bedavaya kullan diyor". Siz hala tartışıyorsunuz hangisi iyi diye. Ayrıca windowsun bu kadar fazla kullanılmasının tek sebebi donanım ureticilerine 10-15 dolara OS satması ve donanım üreticilerinin de bunu pc ile birlikte zorla son kullanıcıya satması. Var mı başka sebebi?

Eğer bilgisayarınızın amacını bilmiyorsanız, "Windows iyi" veya "Linux iyi" demenin bi anlamı olmaz.

Windows kullanıyorum, çünkü oyun delisiyim. Bilgisayarım sevdiğim oyunlara yetiyorsa neden Linux'da POL veya WINE çilesini çekeyim?

Linux kullanıyorum çünkü, performansı, kararlılığı ve güvenliği üst düzeyde istiyorum. Linux'um bana bunları ücretsiz bir şekilde veriyorsa neden Windows'da anti-virüs, firewall, anti-rootkit, registiry temizleme çilesini çekeyim?

Herşey amacına göre. Yoksa her kulvarda FERRARİ-ŞAHİN ikilisi yer değiştiriyor ;)

linux olmasa ne windows bu kadar gelişirdi ne bu kadar ucuz olurdu ne de bu kadar şefkatli...linux insanlara seçim şansı verip rekabeti güçlendiriyor ama anlayana...

linux hiç bir zaman windosa rakip olmadı ve olmayacak. İşletim sistemi yükledim hadi onu izliyim diyebileceğin bi program değildir. kişinin ihtiyacı olan bir çok programı kurabilmesi gerekir. linux üzerine sahip yazılımlar GNU lisanslı olmalıdır. yani ücretsiz ve kodu açık. Linuxa yazılan yazılımlar bu sebeple öğrenme veya hobi amaçlıdır. Sürekli artan yazılım geliştirme giderleri yüzünden linuxa profesyonel yazılım geliştirilmeyecektir. Hiç bir şirket milyon dolarlık bu hayırlarla hayatta kalamaz.Gelecekte windowsa bi rakip olcaksa UNIX olabilir.(Linuxçular Unixinde ücretsizi var Bknz:OpenBSD)bide linux şu printer sorunlarını halledebildi mi? ondan sonra hayırlarla(donate linux :D) linux ne kadar devam eder tartışırız...

arkadaşlar omu omu demiyorum hepsinin yeri ayrı benim için bazı sistemlerde windows bazılarında linux seçim yapmam hangi iş için hangisi performanslı ise ben onu kullanırım..

Güzel bir makale olmuş. Kullanıcılar bu yazıyı okuduklarında, en azından temelde bir fikir sahibi olabilir.

Bununla birlikte birazda Linux'un kullanıcı arabiriminden bahsedilseydi daha iyi olurdu. Linux hâlâ bazı donanım ve yazılım kurulumlarında konsol penceresi ortamında kurulmakta. Bu normal kullanıcıların Linux'tan uzak durmalarının başlıca nedenlerinden sayılabilir. Olaya windows penceresinden (:)) bakarsak: Kullanıcılar en son Windows 95'ten itibaren konsol arabiriminden etkileşim durumunu ortadan kaldırdı. Linux aradan geçen ~15 yılda hala bu olaya bir standart getiremedi. Bu Linux'un yayılmasındaki en büyük engel. Bir yandan da sistemin güveniliği açısından zorunlu bir durum olarakta hala geçerliliğini koruyor olabilir. Fakat bunada birtakım çözümler getirilebilir.

@24 Haziran 2009 17:34 1 satır kod yazmak mı, yoksa internette üreticilerin sitelerine girip doğru sürücüyü aramak mı daha kolay?

windowx xp....

Windows her yeni versiyonunda Linux'tan kopya çekiyor. Bunun farkında olamazsınız çünkü öncesinde Linux'taki uygulamaları ve temaları göremiyorsunuz. Örneğin 2-3 yıldır Linux'larda olan compiz tabanlı esnek-oynak pencere yönetimini Win7'de göreceksiniz.

Windows her yeni versiyonunda Linux'tan kopya çekiyor. Bunun farkında olamazsınız çünkü öncesinde Linux'taki uygulamaları ve temaları göremiyorsunuz. Örneğin 2-3 yıldır Linux'larda olan compiz tabanlı esnek-oynak pencere yönetimini Win7'de göreceksiniz.
--------------------------------------------------------------------------------
Dilinize dolamışsınız varsa yoksa Compiz.. Nedir yani pencere sallamaktan zevk mi alıyorsunuz ? Yada işiniz gücünüz yok ta bütün gün pencereleri sallayıp esnekliğini mi seyrediyorsunuz ? Böyle saçma sapan kıyaslara itibar edilmez..
Neymiş Windows kopya çekmiş miş!! Bu üsttekinden daha da vahim!! O zaman Mercedes'de Bmw'den kopya çekmiş 4 tekerleği var!! Hatta Toyota da utanmamış Fiat'tan kopya çekmiş direksiyonu daire şeklinde yapmış!! Güzel kardeşim bazı alışkanlıklar vardır bunlar marka değişsede değişmez, abartmayın komik olmayın!!

Güzel bir inceleme ancak işletim sisteminden bahsediyorsak görsel efektleri ve görsel fonksiyonları benim için uyumluluktan sonra gelir. Linux donanım uyumluluk sorunlarını büyük ölçüde aştı fakat yazılımda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu linuxun değil yapımcıların sorunu da olabilir ancak netice önemli. DirectX Windows kadar yaygın yani bilgisayarların büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Ayrıca DirectX grafiksel anlamda rakipsiz denecek hızda geliştirilen bir programlama arabirimi. Sanıyorum DirectX sayesinde grafiksel program ve oyun uyumluluğu konusunda ne yazık ki Windows ile yarışabilecek bir işletim sistemi yok. O yüzden Windows 7 hiçbir görsel değişiklik olmadan XP arabirimi ile çıksa bile, en iyi işletim sistemi olarak nitelendirilebilirdi. Sırf bu sebeple linux ancak ikincil işletim sistemi olarak bilgisayarlarda yer almaya devam edecektir.

@25 Haziran 2009 00:20 Bir OpenGL gelişse DirectX gider.

Bir işletim sisteminin diğerinden kopya çektiğini söylemek çok da anlamlı değil. Yaptıkları iş aynıysa fonksiyonlarının benzer olması doğaldır. Birinde tutan ve işlevsel olduğunu kanıtlayan özelliğin kullanılması da olağandır. Bir dijital fotoğraf makinesi yada telefon yazılımını düşünün. O da o cihazın işletim sistemidir ve gördüğümüz bir çok özelliği önce tek bir üretici eklemiştir. Fonksiyonel olduğu anlaşılınca herkes kullanmaya başlar. Bu sayede bugün kullanılan seviyeye gelmiştir. Tüm teknolojik ürünler bu gelişmeleri birleştirerek son haline ulaşmıştır. Fakat iddiaya devam ederseniz ilk pencereli masaüstü sistemli görsel işletim sistemini de diğer firmalar MS'dan çalmıştır. Bu mu yani? Böyle değerlendirilmemeli.

linux sizden parada istemiyor bedava ubuntu cdsialabiliyorsunuz ama bill amca soyuyor bizi

Ya beyler özellikle Linux'u sevmeyenler,
deneyin linuxu bi konsol gördüğünüzde hemen bırakıp kaçmayın vindoza.
sanki vindoz sistemimiz arıza verdiğinde saatlerce uğraşmadık düzeltmek için.
İnanamayacaksınız ama, forumdaki diğer arkadaşlarında dediği gibi
BiilGates çok fena tırsdı Linuxten, hani bi ara asus la bi anlaşma yapmışlardı da linuxu bitirmek için bi kampanya falan yapmışlardı o haberi hatırlarsınız.
İnanmayacaksınız ama kde3 vista da kde4 te 7 de kullanılmış
Zaten kaynak kodlar belli herifler alıyo o kodları bakıyo sonrada kendi kaynak kodlarına çeviriyolar ahan da bu kadar basit

doğru linux bedava, doğru windows paralı. fakat kaç kişi windows'a para veriyor? tamam linux bir deve kafa tutuyor, desteklenmesi gerek. fakat neden kabul etmiyorsunuz ev kullanıcıların büyük bölümünün kullandığı programaları ÇA-LIŞ-TIR-MI-YOR! msn, skype, winamp? bu üçünü windows'ta kullanıldığı gibi kullanılır duruma getirin adım gibi eminim ki birçok kişi linux'a geçecektir. ama linuxçular nedense ayrı bir havadalar. windows bizim kodlarımızı kullanıyor demekten başka bir şey bilmiyorlar. artık bazı şeyleri kabul edin ve biz biz biz demekten vazgeçin!

@25 Haziran 2009 10:04 Skype var, MSN bitti, WinAmp yerine çok gelişmiş birkaç ses yazılımı var. Hatta KTorrent diye torrent indirme (sadece illegal şeyler için değil torrent) programı dahili. Yani kurulduğu gibi kullanılacak bir işletim sistemi. Hele Linux Mint Java ile geliyor. :D

doğru linux bedava, doğru windows paralı. fakat kaç kişi windows'a para veriyor? tamam linux bir deve kafa tutuyor, desteklenmesi gerek. fakat neden kabul etmiyorsunuz ev kullanıcıların büyük bölümünün kullandığı programaları ÇA-LIŞ-TIR-MI-YOR! msn, skype, winamp? bu üçünü windows'ta kullanıldığı gibi kullanılır duruma getirin adım gibi eminim ki birçok kişi linux'a geçecektir. ama linuxçular nedense ayrı bir havadalar. windows bizim kodlarımızı kullanıyor demekten başka bir şey bilmiyorlar. artık bazı şeyleri kabul edin ve biz biz biz demekten vazgeçin!

..............................................................................
Program işletim sisteminin hazırlaması gereken bir konu değildir. Skype' ın linux sürümü var öncelikle. Winamp da geçmişte çıkarmıştı fakar eklenti vs i fazlasıyla windows istediği için devam etmedi. Wine altında winamp çalışıyor. Ayrıca Linux dünyasında bir sürü başarılı müzik oynatıcı var. MSN konusunda mikisoft kullandığı protokolleri paylaşmadığı için çare Linux hackerlarının çabalarıyla bulunmuştur. İstenen kalitede henüz olmasa da kameralı ve sesli görüşme yapılabiliyor. Kimsenin ayrı bir havada olduğuna inanmıyorum. Gözümüzle gördüğümüz, kullandığımız özelliklerin windows' a eklenip kainat ötesi bir buluş gibi yansıtılması doğal olarak Linux kullanıcılarını üzüyor. windows kimsenin babasının malı değil ama linux herkesin malı. İstediğin gibi kullanma özgürlüğün var. Bence önyargılarınızdan kurtulup denemelisiniz.. 1 seneye önceye kadar ben de windows derdim birçok kişinin atıp tutuğu sözde lafları savunurdum ama işin özünü kavradıktan sonra artık sonuna kadar Linux diyorum.

ben fedora 11 ve vista kullanıyorum.windowsu kullanırken aşırı derecede ses geliyor halbuki klasik temasını kullanıyorum, linuxta ise compiz etkin ve deskletler screenletler cairo dock derken bambaşka bi masaüstüne sahibim ve kesinlikle makinamdan tık gelmiyor.peki windowsu kaldırabilirmiyim hayır asla çünkü linux bedava olduğu için linuxu istemeyenler var ve bu yüzden donanımda problemler çıkıyor webcami çalıştıramadım msnde ses özelliği de çok kötü kesin bir yerden hata veriyor normaldir çünkü sürücüsü yok.parmak izi f11 ile gelmiş ama daha kullanmayı beceremedim olmasa da olur önemli değil...webcam sürücüsü olsa, herhalde okul projeleri vs dışında zerre dönmem windowsa tabii itunes ipod olayını songbird çözerse ne güzel olur o da ağustosta geliyor.ve bıu arada ben linux kullanmaya başlayalı daha 1 ay olmadı.

bu polemıkler artık sıkmadımı o iyi bu iyi diye bırakın insanlar hangisi avanjajlı kendisi karar versin bırakın insanların ihtiyacı neyse ona yonelsın bıktık artık bu sorulardan anketlerden...

kehanetimdir :

Yıl 2019...

Windows mu Linux mu? tartışması halen sürüyor olacak
ve ikisininde pazar payları DEĞİŞMEYECEK.

bilgisayardan anlamayan windows kullanır diyen zaten insanlıktan anlamyordur. cevaba luzum yok.
Şöyle düşünün linuxun da paralı olduğunu düşünün hem windows, hem linux ikiside 200$ olsa gidip hangisini satın alırsınız? Yada ikiside tamamen ücretsiz olsa hangisini tercih dersiniz? windows 95 den beri bütün windows sürümlerini en az birer yıl kullanmış biri olarak. ve şu anda pcimde ikincil sistem olarak ubuntu 9.04 yüklü biri olarak, dört senedir linuxun cd'den boot sürümleri dahil bi sürü dağıtımı kullanmış biri olarak bana deselerki kardeşim hepsi bedava Win7 mi? MacOS mu? Fedora? Ubuntu mu? Pardus mu?... iştediğini seç. ben win7yi tercih ederim. Yada deselerki hepsi 200$ istediğini seç ben paramı yine win7ye veririm. Sanki paralı olmak suç. hak eden hakkını alır. bide şu linuxda daha önce vardı diyenlere uyuz oluyorum. lan o kötü ise kullamayın mausu da. onu bulup kullanan ne linux nede ms nede apple. Grafik arayüz de kullanmayın onuda başkası buldu. niye kullanıyorsunuz? yok neymiş şeffah pencere linuxda daha önce vardı. evet vardı, pencere çerçevisinin altında kalan masa üstü deseni klonlanıp pencere çerçevesine doku yapılır şeffah oldu diye kakalanır :) sonra bakarsın pencerenin altında bir pencere daha var aa o görünmüyor direk masa üstü görünüyor ilginç :) lafta şeffaf.

hala programlara basit bir setup dosyası standardı geliştirememiş adamların windowsun kullanım oranına laf etmeye hakkı yok. bu ne be yok derle kitaplığa ekle komut satırı falan. bide bunları yapıyorum windowscular yapmıyor öyleyse ben daha profesyonelim windowscular cahil tripleri grip eksikliklerinden üstünlük devşirenlere gülüyorum.

işletim sistemi demek "EV" demektir... Siz bir ev alırken neye dikkat edersiniz?
Konforuna, kullanışlılığına, içinde kendini rahat hissetmeye, görsel olarak tatmin olmaya ve bunun gibi şeyler...
ben çoğu kullanıcının bunları linux ta bulabileceğine asla inanmıyorum.

arkadaşlar boşverin lünux bişey yapamaz ve yapamayacakta çünkü destrek yok hani destek bana bir tane linux ile 4 4 lük windowstaki uygulamarı çalışır hale getirmiş linuxta söylese ya. tabiki hiç kimse.microsoft firmasından bir kaç zırtapoz çıkıpta wine eklentisini yapmasaydı imkansızdı sizin o programları çalıştırmanız. macos işletim sistemine peki neden acaba sürücüler üretiliyor sorunsuz çalışıyor babalarının hayrına hayratmı yaptıracak macsota yazılım desteği veriyolar uğraşıyolar windowstaki gibi donanımlar sorunsuz çalışsın diye o kadar yaygın olmayan bir yazılım için. ayrıca mac ortamın office 2007 de kurulup çalıştırılabiliyor peki buna ne cevabınız var sahtekarlar gurubu. siz bu kafa ile ancak bir arpa boyu yol alırsınız.

ÖNCE SİZ O YAPTIĞINIZ YAZILIMLARA DESTEK VEREBİLMEYİ BAŞARIN SONRA BORAZAN ÖTTTÜRÜRSÜNÜZ BURADA BİZDE VARIZ EZERİZ GEÇERİZ KIRARIZ DİYE!!!!!!!!

siz sadece ortalığıkarıştırabile blendır görevi üstleniyorsunuz başkada birşey yok.

Linux ve ona destek veren belli başlı yazılımlar her zaman en iyisini yapmak için uğraşır çünkü özgür yazılım lisansına sahiptir. Oysa ms ve diğer kapalı firmalar bu şekilde çalışmaz. Nasıl bir sonraki sürümü de sattırırım çabası içindedirler. Zaten buradan sonrasını akıllı olan her insan düşünebilir. Gelelim asıl konumuza : Linux vs Windows vs... Burada bir gerçek varki ms zamanında çok iyi bir ticaret kafası kullanmış ve en başta son kullanıcıyı düşünürekten pazar payını tüm dünyada elde etmeyi başarmıştır. Linux ve diğerleri arkasında kalmıştır. Şu anda pazar payının az olmasından dolayı donanımcılar ve programcılar linuxa destek vermediklerinden linux sorunluymuş ve eksikmiş gibi gözükmektedir. Bu da gayet doğrudur. Linuxa windowstaki gibi oyun, program, donanım tanıtıcı yazılımlar yazılmamaktadır ve daha senelerce böyle kalacaktır. Ama olaya sadece işletim sistemi açısından bakarsak Linux işletim sistemleri her durumda windowsa fark atacak şekilde tasarlanmıştır. Mesela çok basit ve herkesin anlayabileceği örneklere değineyim: Donanım: Linux dünyadaki çoğu donanımı (sadece bilgisayar değil, robotlar, fotoğraf makineleri, playstation,cep tel...) otomatik tanıyacak (kurlumsuz tanıyacak) şekilde tasarlanmıştır. Windows ise hiçbir şey tanıyamaz (birkaç ufak tefek şey dışında) ama donanımcılar onlara cd hazırlar ve siz saatlerce yüklersiniz. Ama windows sonuçta daha iyi gözükür. Bunun dışında çoğu kişi directx bile windows için bir neden demiş. Oysa siz linuxta buna karşılık gelen opengl in ne kadar iyi olduğunu biraz araştırdınızmı? Abartısız ondan 5 kat daha iyidir. Bir kere esnketir ve her işletim sisteminde çalışabilir. Performası ise insanı şaşırtır: Örneğin; windowsta güçsüz bir bilgisayarda masaüstünü 3 boyutlu (ek programlarla dahi yapılamazken) linuxta bir grup programcı bile çok daha iyilerini yazmıştır. Bu opengl in gücünü göstermezmi ? Ben masaüstünü güzel görünmesini övmüyorum, sadece gücünü anlamak için bu konuya değindim. Sonra linuxta virüs yoktur. Ama bunun sebebi linuxun günlük güncellenmesi ve her programın tonlarca alternatifi olmasıdır. Böylece virüslere karşı çıkılmış olunuyor. Herşeiyn alternatifi olması tekelciliğe karşı çıkıyor. Bir gün gelip bir firma çok pahalıya yazılım satamıyor ve bir gün firma o yazılımdan elini çektiğinde sap gibi ortada kalmıyorsunuz. Dosya sistemlerinin bile alternatifleri var. Hazır değinmişken dosya sistemleri ntfs ve fat32 ye göre çok çok daha iyi. Diski birleştimenize bile lüzüm olmuyor ve çok çok hızlı ve kararlılar. Ama nedir diğer firmalar buna destek vermez ama bu birşeyi değiştirmez. Sen need for speed için windows kulanmak zorundasın. Aynı şekilde bende. OpenOfficenin kendi formatı ms officenin formatına göre 30 kat daha küçüktür ama herkes ms officenin formatını kullanır.Aynı şekilde bende. Ama bu bir şeyi değiştirmez. En iyisi linxutur bu değişmez. Şunu da söyliyim niye değişmez? Çünkü linux çok esnek yapıdadır. Windows veya mac daha iyisini yapsın (o özelliği bir kaç ay içerisinde) kopyalar hemen kendi sistemine uyarlar ama windows ve mac bu kadar esnek olamdığı için bir özelliği eklemeniz yıllar alabilir veya sistemin kökünü komple değiştimek zorunda kalırsınız. Çünkü her şey birbirine bağımlı çalışır. Oysa linuxta kökte bile değeişiklik aşırı basittir.

Tüm Windows serisinin Pardus 2008 ve KDE4 kadar hızlı ve göz alıcı olduğuna inanmıyorum. Windows kullananlar rahat diyorlar fakat hiç bir şey bilmiyorlar.Setup dosyasına tıkla ileri , ileri ... tamam kurulum bitti.Benden daha iyi bilen yok.
Hiç düşündünüz mü Windowscular Yapanlar bu programı nasıl yapmışlar ve ben neden sadece kullanmakla yetineyim ki bunu bende yaparım diye düşündünüz mü?
Ben Windowsda iken hiç bir şey bilmiyordum.Pardusa geçtiğimde adeta bilgisayarımın ciğerine kadar her şeyi biliyorum, günlük kullanım için kendime basit programlar yazıp hayatımı bir müziğin eşliğinde Pardusun üzerinde hızlı dakikalarla geçiriyorum.
Gözünüzdeki perdeyi kaldırmanın vakti gelmedi mi sizce?

hala programlara basit bir setup dosyası standardı geliştirememiş adamların windowsun kullanım oranına laf etmeye hakkı yok. bu ne be yok derle kitaplığa ekle komut satırı falan. bide bunları yapıyorum windowscular yapmıyor öyleyse ben daha profesyonelim windowscular cahil tripleri grip eksikliklerinden üstünlük devşirenlere gülüyorum.

********************************************
Linux kullanmayıp atıp tutmaya da kimsenin hakkı yok. Linux kullanmaya niyeti olan gider acemi kullanıcılara uygun Ubuntu, Suse gibi dağıtımları kullanır. Bunlarda hazır paketler tonladır. Üstüne de depoları çok zengindir. Açar istediğini bulur tıklar yüklersin. Bak windows' dan daha kolaymış. Kimse sana git gentoo, slackwere gibi aşırı uzmanlık isteyen dağıtımlar kullan demiyor. Ör: gentoo da istediğin özelliklerde yüklersin. İstemediklerini yükleme aşamasında yüklemezsin. Yazılım yüklerken kullanmyacağın ekstralarını devre dışı bırakırsın. İstediğin en üst özelleştirmeyi sunar.
Linuxçular şöyle böyle üstünlermiş diyorlarmış da windows da iki regedit değeri düzelten, iki program crackleyen kendini sistem uzmanı sanıyor. Ben de bu tiplere şaşıyorum.

Ya hayatında bir kere linux kullanmamış insanların yorum yazmaya nasıl elleri varıyor anlamıyorum. Windows 98 den sonraki (server sürümleri hariç) bütün Windows sürümlerindeki her türlü ince ayarı gözü kapalı yaparım, bilgisayara takla attırırım.
Ama Ubuntu kullanıyorum? Yapmanız gereken 30 dakikalık bir kurulum. Yarım saat windows+program kurulumu değil. Hepsi içinde 30 dakika. Sonra az karıştırın işletim sitemini. Bunu yaparken de bilgisayarın fanında, hard diskin sesinde olsun kulağınız. Makine size herşeyi anlatacak. Sonra herhangi bi arkadaşınızın flash diski takın. Açılınca orada sap gibi duran, size hiç bi zararı olmayan virüsleri silip arkadaşınıza sırıtarak verin. Aklınıza takılan en ufak soruyu microsoftun parayla yapamayacağı kadar yaygın ve ayrıtılı forumlarında aratıp cevabı bulun.. Synapticle internette site site gezmeye gerek kalmadan ihtiyacınız olan programı hiçbir korkunuz olmadan bir çift, bir tek tıkla kurun. İş arkadaşlarınız Windows kullandıkları için illa Windows mu kurmanız gerekiyor? O zaman kurun Virtual PC ye bir Xp, işinizi yarıda kesmeden XP niz de açılsın.
Wine ve PlayOnLinux -ile windows programlarının oyunlarının çoğunu, ubuntunuzda çalıştırın.

Office 2007 kuramıyor demiş arkadaşın biri. Kuruluyor arkadaşım. AMA GERENK YOK!! Ayrıca ücretli top level Windows programlarının eşdeğerleri de ücretsiz ve daha fonksiyonlu. Tabi bir de lisans sorunu var. İçine sinen gider crack arar serial arar korsan yazılım kurar. Da, var işte bedavası...

Kimseyi kullandığı işletim sistemi için yargılamıyorum sadece duyumlarla şöyle böyle diyenlere bi deneyin diyorum. Ama ikisini de kullandım. Ubuntuda çook rahatım.

Ubuntu forever...

Ya bunlarla uğraşacağınıza, oturun da bunlar nasıl yapılmış diye kafa yorun. Yorun ki siz de onların seviyesine gelin...

Arkadaşlar bu kadar windows ve çalışanlar hakkında çok yermeye gerek yok.Bu kadar tekeli ellerinde bulundurduklarına göre bu kadar windows kurulu bilgisayar varken durum ortada. Çok konuşup çenemizi yormayalım. Aklımzı ve ellerimizi çalıştırarak Linux kullanıcıları olarak yapmamız gereken linux kullanmayan en az iki üç arkadaşımıza Pardus işletim sistemini bilgisayarına kurup A-->Z' ye öğretmek ve Linux'a destek vermektir. Özgürlük için...

BUNU YAZAN ZIYARETCI
Ya hayatında bir kere linux kullanmamış insanların yorum yazmaya nasıl elleri varıyor anlamıyorum. Windows 98 den sonraki (server sürümleri hariç) bütün Windows sürümlerindeki her türlü ince ayarı gözü kapalı yaparım, bilgisayara takla attırırım.

Son 5 yilda Linuxtaki gelismelerden haberin yok galiba suraya yorum yazanlarin hepsi linux ya hic kullanmamis yada sadece adini duymus...

Artik Linux surumlarindede tikla kur mantigi geldi cahil ogrende ondan sonra yorum yaz Windowsunla sana omur boyu mutluluklar

linux kullanma şerefine henüz nail olamadım ama bence vista

Hiç Linux kullanmamış olanlar Linux'un USB üzerinde çalışan bir versiyonu olan SLAX ile deneme yapabilirler. (http://www.slax.org/get_slax.php)

Hem USB'den tıkır tıkır çalışan bir sisteminiz olur (sadece 190 MB büyüklükte) hem de Linux hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

WINE'ın açılımı "wine is not an emulator" olmakla birlikte wine'ın yaptığı işin emulasyon olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

detaylı bilgi için:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Wine

Evet yıllardır konuşulan bir soru , bence windows daha makul. Çoğu demiyorum tüm programların ilk çalıştırılabileceği işletim sitemi windows. Windows kendini sürekli ilerlettiriyor. Güvenlik bakımından da iyi. Ayrıca arayüzü karışıkta denemez. Oda bir çok driver bulabiliyor. En önemlisi windows aldığınızda Microsoft un her zaman sizin için bir servisi var. Mesela bir sorunla karşılaştığınızda Microsoft sayesinde sorununuzu çözebilirsiniz. Linux ta kime danışçaksınız ki.. He liunx un hiç mi iyi yanı yok. Tabikide var. Bazı programlar ve server işlevleri sadece linuxta oluyor. Yani sonuç olarak ikisininde iyi yanı var ama benim tercihim windows.

artık .NET'te geliştirilen bir yazılımın linux platformunda da çalıştırılabildiği bir dönemdeyiz. Bu tartışmalar geride kaldı artık

yazılan görüşlere baktığımda herkez linux için pozitif içerik yazmış link eklenmiş deneyin arkadaşlar usb'den hatt mb bile yazılmış Microsoft haberlerindeki yorumlarda böyle birşey görmedim galiba GELECEK LİNUX

Arkdaşın bir Windows güvenlik bakımıda iyi demiş.
Windows kullanırken en az bir antivirüs bir tane de anti-spy tarzı sistemi yavaşlatan şeyler kullanıyoruz. Linux'ta bunların hiç birine gerek yok. Linux, Windows'tan kat kat daha güvenli.

linüxü denemenizi tavsiye ederim ama kalite derseniz tabiki windows

Windows Linux tan iyidir diyen insanlar, bilgisayar sektöründen olmayan son kullanıcı diye tabir edilebilecek kullanıcı türüdür. Bunlar windows daha iyi der ama ortaya bir kriter koyamaz. Linux profosyonel, özelleştirilebilir, özgürlükçü ve ticari olmayan bir işletim sistemidir. Stabildir, fazla donanım istemez. www.whylinuxisbetter.com a bakmanızı tavsiye ederim.

millet linux kullanıcaksanız PARDUS başka bişi demiyorum

chip editörlerinden ricam bir pardus özel sayısı çıkarmanız ve pardusun en son sürümünü vermeniz. ayrıca güzel bir yükleme ve uygulama kılavuzu ile bir çok kişi linux ile tanışacaktır.

arkadaşım linux kullanmayalım demiyoruz ama birze sürücüleri yüklemek için ve diğer yazılımları editlemek için destek verebilmeniz lazım bunuda yapamayacağınıza göre boşa yoruyorsunuz kendinizi.

arkadaşlar tabiki windows çünkü çok kaliteli hiç bi zaman mantık hataları arayüz hataları yoktur.ayrıca windows 7 ile aero harika bir masaüstü deneyimidir.kde çok demode kullanışmasız görev çubunda herşey toplanmış kde ve bu yüzde çok kötü görünüyor.tabi herkese şunu söylemeliyim linux taki programlar size yetiyorsa geçin ama bana yetmiyor.

Ancak Linux'un şu eksiğinin de altını çizmek gerekiyor: Windows Vista'nın üzerine Windows 7'yi kurduğunuzda uygulama ve ayarlarınızın bozulmayan yeni işletim sistemine aktarıldığını fark ediyorsunuz. Oysa Linux'ta bu şimdilik mümkün değil.

-------------------------------------------------------------------------------

Linux'te örnegin ubuntu yeni bir sürüm çıkardıysa güncellemelerle o sürüme yükseltebiliniyor.Bence burası biraz kafa karıştırıcı...
Linux dagıtımları size bir dahaki sürümün tarihini bile garanti edecek şekilde güncelleniyor.Windows ise microsoft'un pazar payına baglı...

Windowstan daha cok acık bulunan yeryuzunde baska hicbir işletim sistemi yoktur buglistlere bakarsanız gorursunuz. Ticari ama iyi bir işletim sistemi arıyorsanız MacOS X dir bunun cevabı, nispeten cok daha stable olarak calişir. Hata yoktur dediginiz windowsun Blue Screen Of Death'i kült olmuştur daha ne diyim literature girmiştir :D
Bu arada o Aero dediginiz de compiz fusion'dan araklamadır Linux kullanıcıları bilirler.

Linux hakkında konuşmak gerekirse, Linux son gunlerde degişse de *ortalama vatandaş* için değil *power user* tabir edilen kullanıcılar icin daha uygundur ve mukemmel bir işletim sistemidir. O kadar esnektir ki onu her hale sokabilir, kol saatinizden, NASA daki superbilgisayarlara kadar heryerde caliştrılabilmektedir.

Bir arkadas da Linux programları bana yetmiyor demiş:D bu da trajikomik :D eBay, Amazon, Yahoo, Google'a yetiyor ama bu arkadaşa yetmiyor :D

her kullanici için, acemiler genellikle tabiiki windows en iyisi ama su tekellesmeden bahsediyorsak artik biraz kolaya degilde ogrene ogrene birseyler yapabiliriz... ben linuxu hic bilmezdim ama simdi inaniyorumki professioneller sekilde cozuyorum herseyi, unutmayin paraniz cok ise eyvallah ama korsan kullanacaginiza linux kullanin derim

saygilar

elma mı daha iyi armut mu demeye benzemiş bu.. ayrı kategoride olan 2 sistemi karşılaştırmak dogru degil.

tabii kide windows 7 linuxu ezer geçer .

Bu tartışılcak konu mu?Web'te gezmeyi ve arasıra Spore(oyun) oynamayı sevdiğim için ve birazda görselle uğraştım için Gimp(resim editörü) kullanıyorum.Böyle şeyler yapmayı sevenler(kendimde dahil) Mac Os X Leopard 10.7 kullansın bence (:

eğer ülkemiz korsan cenneti olmasaydı veya bir şekilde windowsu kopyalamak mümkün olmasaydı,her windows kullanıcı mutlaka ama mutlaka lisanslı widows kullanmak zorunda kalsaydı yani windows işletim sistemleri için dolayısıyla windows 7 için yüzlerce TL para bayılmak zorunda kalsaydı acaba buraya windowsu öven,linuxu döven yorumlar yazanların kaçı windows kullanıyor olurdu?

ben linux hayranı bir insanım ama windows kullanıyorum :) şimdi bu kadar linux-çu buraya toplanmışken belki yardım alabilirim... dreamweaver değerinde bir program varmı linux'ta ben bulamadım, bilen varsa yazsın lütfen... (nvu demesin kimse)
bunun dışında son birkaç yıldır linux sistemleri kullanıcı arabirimi olarak çok geliştiler ve son kullanıcının da kolaylıkla kullanabileceği dağıtımlar ortaya çıktı. Fakat daha üzerinde çalışılması lazım, bunun içinde insanların linux a yönelmeleri gerekiyor. böylece üreticiler linux destekli yazılım ve donanım üretebilsin. Fakat şöyle de bir durum var microsoftun oluşturduğu tekelci piyasada üreticilerin linuxa destek vermesi biraz zor, bunun için kullanıcıların istekte bulunması lazım. Böylece ortaya çok daha güzel dağıtımlar çıkacağına inanıyorum. Linux güzel bir işletim sistemi. en azından herkesin bir kez denemesi gerekiyor bence. Özellikle sadece internette gezinip, mesajlaşma yazılımarını kullanan, müzik dinleyen ve bunların dışında bilgisayarla pek bir uğraşı olmayan insanların kesinlikle linux kullanması taraftarıyım. Bir kez kurulduktan sonra çok bişey istemeyen bir işletim sistemi, hata ubuntu gibi bir dağıtım kurarsanız eğer kurulum işlemlerinin windowstan bile kolay olduğunu görebilirsiniz. Sürücü derdi yok sonuçta varsa kendisi kuruyor :) nesye darmadağın yazdım herkese iyi günler...

Linux Her Alanda windowstan daha iyidir.Görsel Efekse Göresel efekt donanım desteğise oda var üretsiz açık kaynak hea şimdi gelelim Windows'a oluşturduğu tekel sayesinde ayakta duruyor en basit örnek windowsta programalrı kullanmaya alışmış örn photosop dielim Linux,a geçtiğinde alternetiflerine alışamıyor uraşmak istemiyor.Aslında linuxun program konusundan eksiği yok ama alışmak gerçekten zaman alıyor wİNDOWSu bilen bilir 3 ayda çöker yavaslar Format gerekir Linuxu kullandığımdan beri 1 yıl oldu Ubuntu kullanıorum Hiç format atmadım .D.D Kıyaslamak Saçma bence bedavaya yazılım geliştirior adamlar sorada yok bunnn surasu gzl deil fLn gbi laflar duymak :@ COk sacma Sanki kendileri windowsu paralı içindeki programlarıda lisenslı kullanıorlar Korsan alayı sonuçta...

Windows 7 derim başka bişey demem.Windows 7 karşısında Linux hiçbişe...

yok linux yok window 7 yok mak os yok xp mis de abartmayin bisey böyle hic biri daha iyi deyil hepsi ayni kazik en iyisi tzt 9.08 versionudur bunun önüne hic bir programm gecemz tabi bu programa ulasmasi da cok zordur dünyada yasaklandi cok ileri teknolojiye sahip oldugu icin ört bas edildi

çok saçma bir karşılaştırma. Ayrı amaçlara hizmet eden iki işletim sistemi.

Linuxta kullanılabilecek dreamweaver eşdeğeri program quanta plus'tır. ayrıca dreamweaverdan üstün yönleri de fazlasıyla bulunmaktadır.

Kesinlikle Linux...Ev kullanıcısı için abartmadan; hemen kullanılabilen kdenlive çok abartılan Video düzenleme programı MOvie maker a beş çeker kullanın farkı görün, hemide beleş niye kullanmayalim, zaten bu yazılımda tekelleşmeyi kırmak için değilmi özünde GPL LİSANSI işte alın ve kullanın daha bunun gibi bi çok yazılım var
''PARDUS 2009''
17 Temmuz sinemalarda.....geliyor

Windows 7 diyorum ancak Linux 'da oldukça kaliteli bir İşletim Sistemi. Her ikisininde kullanım amacına göre karşılaştırılması gerekir. Kullanıcıların bir çoğu Windows üzerine yoğunlaşan reklam, tanıtım ve kullanımlardan etkilenip Windows üzerine yoğunlaşarak diğer İşletim Sistemlerini tanımadan eriyip gidiyorlar. Oysa ki her birini denemek ve kullanım amacına göre değerlendirmek lazım. Bu karşılaştırmanın yapılması çok iyi olmuş ve oldukça güzel hazırlanmış.

Teşekkürler CHİP Online !

Kullanım amacına göre değişen birşey acemi kullanıcılar için linux tabanlı işletim sistemleri yeterli gelecektir.Fakat bir daha bilgisayarda daha fazla zaman geçiren kişiler için linux yeterli gelmeyecektir.Bana göre Win7 ama dedim gibi kullanıcının kullanım ihtiyacını karşılayan en iyi işletim sistemi hangisisiyse o sistem o kişi için en iyisidir.

@07 Temmuz 2009 23:38 Bilgisayarda ne zamanı geçirecekler ki Linux yeterli gelmesin. Ki Linux'un sınırı hayal gücünün sınırıyla aynıdır. Ama Windows'un sınırı sana verdiğinden çok öteye geçemez.

şaka mı bu? Tabiki win7

Kesinlikle linux yıllardır hiç bir işletim sistemi linuxun hızını geçememiştir ki geçemeyecek gibi görünüyor...

Mac Os varken Linux ve Windows 7 sadece vakit kaybı ama yine de amaç en önemlisi. Mesela sadece internete girip bir de msn vb kullanılacaksa Linux yeter artar ayrıca bedava olması da cabası. Eğer bir development yapılacaksa burda işletim sistemi bağlayıcı olmaya başlıyor bir iPhone projesi geliştirecek bi insan nasıl Mac Os'a muhtaç ise Windows Mobile uygulaması geliştirecek kişi de Windows'a muhtaç.

Dolayısıyla kim ne için kullanacaksa ona göre karar verip kullanmalı..

Ubuntu Hardy kullanıyorum. Beklentilerimin çok ötesinde bir işletim sistemi çıktı. Network cihazlarını tanımada hiçbir sıkıntı yaşamadım. Windowsun her açılışta tanımak için kendini paraladığı usb lan ve usb rs232 sürücüleri ubuntuda hiç sorunsuz çalışıyor. Ayrıca suse ve radhat in son versiyonarı inanılmaz güzellikte kullanıcı deneyimleri sunuyor. Windows7 de imrenerek baktığınız pek çok desktop efekti ubuntu ve KDE kullanan diğer linuxlarda fazlasıyla var. Mutlaka ama Mutlaka en son linux versiyonlarından birini deneyin. Biraz alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Bir daha işletim sistemine para vermeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

su bir gercek : kimse aksini soylemesin : windowsa destek veren yazilim devlari anakart ureticileri grafik karti ureticileri oyuncular vs...

Linux'a driver destegi verse yemin billah windows aksama kadar sinek avlamaya baslar,

bazi bilmezlerde ya buda sorumu tabiiki windows tabiiki onu diyecekler cunki alismilar Next Next finis program kurmaya

pc yi acmayi kapamayi bilen bir program yuklemesini bilen benim gozumde bilgisayardan anlamiyor

Hanginiz bir windows sistemini yukledikten sonra sistemi kurcalayip ya burada ne var nasil ? diye kafa patlatmis hemen internete hucum ederler...

Gercekler bunlar alin windowsunuz sizin olsun 7 degil 77 de ciksa windows kapali kodlarla virusun kendisidir... adi ustunde kapali kod neye yarar...

Ben sadık bir Windows kullanıcısıydım. Windows sistemlerini oldukça iyi de bilirim. XP (32 bit) olan sistemimle de bir alıp veremediğim yoktu. İki ay önce hem meraktan hem de 64 bit'in etkisiyle ubuntu 9.04 64bit'i ikinci sistem olarak kurdum.
Ubuntu kullanmaya ilk başladığım günlerde tam anlamıyla sudan çıkmış balığa döndüm. Eblek eblek bakıyordum ekrana bu ne yav diye. Onbeş gün sonra forumların da yardımıyla istediğim programları yükledim ve tüm ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde bilgisayarı düzenlemiş oldum. Sonra süper bişey olan Terminal'i keşfettim yav insan kendini bu kadar mı özgür hisseder. Azcık bi araştırmayla hiç programa ihtiyaç duymadan bilgisayara istediğiniz şeyi yaptıracak komutları bulup çalıştırabiliyorsunuz. Mesela uyumadan önce müzik dinleyim bilgisayar da kendini 20 dakika sonra kapatsın diye mi geçirdiniz içinizden yazın terminale $ sudo shutdown -h 20 o gerisini halletsin. Tamamen sizin hayal gücünüz ve azcık araştırmaya bakıyor herşey.
Windows kurarken internet kablosunu çeker ve bilgisayarı internete bağlamadan ZoneAlarm ve virüs programlarını kurardım. Ubuntuda da ilk önce aynı şeyleri yapmaya çalıştım nekadar safmışım. Emin olun Ubuntuda almanız gereken güvenlik önlemi çok çok az benim kadar paranoyak değilseniz güvenliğe de pek gerek yok. Windows'da bir gözüm hep veri akışında olurdu yanıp sönüyor mu ekranlar diye şaşı olacakmışım az daha.
Ubuntu çok daha hızlı ve tutarlı zamanla şişmiyor. Windows'u birkaç gün kapatmayın sonra bir oyun açın göreceksiniz nasıl ortada bırakıyor sizi ama bu sistemde olmuyor öle şeyler. Bütün pencere açılışlarını animasyonlu yaptım biraz olsun yavaşlamadı bilgisayar.
Peki hiç mi kötü tarafı yok. Arkadaşlar ben bu iki ay içerisinde bir sürü sorun yaşadım. Fakat aynı zamanda bir sürü sorunu da çözdüm. Çözemediğim birkaç şey de eminim benim bilgisizliğimdendir ama öğrenirim. O ilk iki haftada yeter yav deyip Windows'un sıcak kollarına çok döndüm.
Sonuç olarak yaklaşık bir aydır Windows'u hiç açmadım ihtiyaç da duymuyorum. Hem de bilgisayar kullanmayı baştan öğreniyor olmama rağmen.

son kullanıcıya hitap etmiyor onedenle sadece teknik bilgi sahiplerine bu haber üst düzey kullanıcılara

Microsoft kullanıcısıydım. Windows 7 kullanıyordum. Tüm bilgisayarlarımdan Microsoft ürünlerini kaldırdım. Hiç Linux bilmediğim için Türkçe Pardus 2009'u seçtim. İlk gün çok zorlandım ama tüm bilgisayarlarımın birbirini görmesini ayarlamam bilgisizliğimden dolayı 10 dakika sürdü ve günlerdir en küçük bir sorunu yok, diskler arası hızlı ve etkileşimli çalışabiliyorum. Windows 7'de bir görüyor bir görmüyordu. Vista Windows 7'yi ilk ayarda görüp bir daha hiç göremiyordu. Linux'ta her gün yeni bir özellik keşfediyorum. KDE uygulamaları muhteşem, adamlar süper zekalı olsa gerek Windows'ta olan şeylerin nerdeyse iki katını yapmışlar, her gün daha iyiye doğru hızla geliştiriyorlar. Pardus'tan sonra geçmeyi düşünebileceğim işletim sitemi Ubuntu olabilir ama henüz cesaretim yok. Microsoft ürünlerine geri dönmeyeceğim. Bir kere Linux'a geçtikten sonra bakış açılarınız çok gelişiyor. İhtiyaçlarınız için demolar, trojanlar ve virüslerle boğuşmadan çok fazla sayıda çözümler bulabiliyorsunuz. Pardus ekran ayarlarım Windows 7'yi hiç aratmıyor. Donanım özelliklerini bilgisayarı hiç kasmadan sonuna kadar kullanabiliyorum. Kilitlenme ve donma hiç olmadı. Donanım üreticileri Linux'çular için sürücü bilgilerini tam verseler Linux'un önünde hiç biri duramaz.

sen dahisin ozaman ben pc teknisyeniyim ve bir donem herkes makınasıyla gelen linuxu kaldırdı kurulumla gelen yani bilmesem okadar basit anlatıyorsun kii ugras bosa kimse alıskanlıklarından vazgecmezz

Sayın Rockstore, ben kimseyi alışkanlıklarından vazgeçirmeye çalışmıyorum. 17 yıldır Microsoft ürünlerini kullanıyordum. Bilgi işlem müdürlüğü yaptım. Boş zamanlarımı işletim sistemleri ve yazılım ile değerlendiririm. Bir ara bilgisayarınıza kurup denerseniz ve biraz araştırma yaparsanız bakış açınız değişebilir. Evet bilgisayarlar Windows yüklü satılıyor, ama ben olsam çocuğuma bilgisayarı öğretecek isem Windows yerine Pardus ile başlamasını isterim. Pardus 2009 üzerinde Windows 7'de yaptıklarımdan daha fazlasını yapabiliyorum. Sizin gördüğünüz Linux'ları sizin gibi Microsoftçu olduğum için kullanmadığımdan bilmiyorum ama Pardus 2009 yeni çıktı ve Windows 7 kadar görsel, ayrıca son kullanıcıya da hitap ediyor. Bilgisayarına kuran herkes kolayca ve rahatça kullanabilir. Her gün yeni güncelleştirme ve yenilikleri de geliyor. Teknisyen iseniz zaten sevmeseniz de öğrenmeniz gerekiyor çünkü her an Pardus yüklü bir bilgisayar gelebilir.

Windows 7'nin gereçekten iyi reklamı yapılıyor. Belki denildiği gibidir ama bu siteler elbette boşa kurulmadı. Anlatmak, açıklamak, reklam yapmak ve kazanmak. Ben Pardus taraftarıyım ve kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.Hem bedava hem de son derece güzel. Ama Pardus'a alışmanız için 10-15 gün süre tanımalısınız. Sağlıcakla.

rockstoreizmir sehir efsanesi okuma windows zede...

fransada yasayan bir turk genci olarak, fransada vede avrupanin degisik sehirlerinde pclerin ubuntu ile satislarinin cogalmasini sizin cahilligine bagisliyorum... yazik...

windows windows avrupa hizla acik kaynaga geciyor gidin biraz yyabanci dil ogreninde yabanci siteleri ziyaret edin

Linuxla windowsu karşılaştırmak akla mantığa sığmaz. Biri açık kaynaklı gönüllülük esaslı diğeri milyon dolarlık yatırımlı..................

Linuxta da ayar aktarma var. Hemde windowstan bile aktarabiliyorsunuz...

ben linux diyenlerdenim. windows hep geriden geliyor. aslında oyun ve bazı programlar linux için de yazılsa, işte o zaman microsoftu görmek gerekir. nasıl olsa o gün gelip çatacak ve herkes alışkanlık dinlemeyecek diye düşünüyorum. saygılar

arkadaşlar pardus2009 u kullanıp denemeden win7 filan demeyin pardusu kurup sürücü aramamak ne hoş birşey biliyormusunuz ki sürücü kurmasanız bile sorunsuz çalışıyor ki efektler filan dersek windows yanına bile yaklaşamaz linuxun. kde mükemmel iş yapmış.

arkadaşlar pardus2009 u kullanıp denemeden win7 filan demeyin pardusu kurup sürücü aramamak ne hoş birşey biliyormusunuz ki sürücü kurmasanız bile sorunsuz çalışıyor ki efektler filan dersek windows yanına bile yaklaşamaz linuxun. kde mükemmel iş yapmış.

--------------------------------------------------------------------------

Bu yorumu yapan arkadaş sanırım windows 7 'nin yüzünü bile görmemiş. Sürücü desteğinden haberi bile yok... Pardus'un windows 7 ye yetişmesi için asır geçmesi lazım arkadaşım..

Sayın editör, makaleniz güzel severek okudum, fakat son paragrafınız yani
(("Ancak Linux'un şu eksiğinin de altını çizmek gerekiyor: Windows Vista'nın üzerine Windows 7'yi kurduğunuzda uygulama ve ayarlarınızın bozulmayan yeni işletim sistemine aktarıldığını fark ediyorsunuz. Oysa Linux'ta bu şimdilik mümkün değil))

tamamıyla yanlış. şöyleki uzun zamandır ubuntu kullanıyorum, ubuntu her 6 ayda bir yeni versiyon çıkarıyor ve ben
sudo apt-get dist-upgrade komutu ile versiyonumu bir üst versiyona sorunsuz bi şekilde yükseltiyorum, hem de yıllardır. Ancak bu özellik windowsa win7 ile birlikte geldi, xp den vistaya hiçbir ayarı bozulmadan geçen kullanıcı var mı? yok. Lütfen son paragrafınızı düzenleyiniz, son kullanıcıları yanlış yönlendirmeyin.

Editörün notu:
Ubuntu örneği doğrudur, Ubuntu'da geçiş vardır ve yazının son satırındaki yanlışlık düzeltilmiştir.
Ancak yapılan"Bu özellik Windows 7 ile birlikte geldi XP'den Vista'ya ayarları bozulmadan geçen kullanıcı var mı? Yok" türü bir yorum var ki tamamen yanlıştır. Değil Vista'dan geçiş, 98'den bile geçiş vardı Windows'ta. Bu devamlı süregelen bir özelliktir. Bir yanlışı düzeltelim derken lütfen yeni bir yanlış eklemeyelim.

Selam arkadaşlar tüm yorumlarınızı okudum ve herkesin kendine göre en iyi işletim sistemi hangisi is onu kullanabilir yani kullanım amacı.Örneğin internette gezinirken veya dosyalarımı saklarken film izlerken vs. linux kullanıyorum ancak vs2005 kullanarak asp.nette web uygulamaları yazmak için maalesef windows kullanıyorum ancak hız bakımından linux hepsini alt eder ancak dediğim gibi kullanım amacı hepsi farklı kategori alanındadır. Bir de arkadaşlar tzt 9.08 ne demek sizin yorumlarınızda gördüm dünyada falan yasaklanmış biraz detaylı bilgi verebilir misiniz.Aşağıdaki sayfada misafir kullanıcımız böyle yazmış gerçekten böyle bir şey var mı ?
http://www.chip.com.tr/konu/hangisi-daha-iyi-windows-7-mi-linux-mu_13360_1_5.html#yorumlar

winzort ile Linux kıyaslanmaz bile Se7en KDE4 ile aynı görünüyor... esinlenmişler siz birde asıl ile kopyayı kıyaslıyorsunuz... kopya originalin yerini tutmaz...

windows sırf oyunlar için üretilmiş sanırım üretim bitecek birgün ve oyuncular Linux u keşfedecek ve bizde oyunun tadına varacaz 2025 li yıllaarda falan belki ama yinede dediğim gibi

@serkanb SteamOS sayesinde Linux'ta oyun keyfi günleri gelmeye başlıyor.

Boynuz kulağı geçermiş ve o gün gelecek birgün eminim açık kaynak sınır yok özgürlük için Linux ...

Arkadaşlar hala windowsu övenler var adamlar alanda lider ve tek para tuzaklarıyla tüm dünyayı kandırmaya devam ediyorlar kapalı yazılım denilen olay tamamen bilgisayarımıza koyulan bir SINIR dır . LİNUX ücretsiz ve açık yazılımdır windows daki gibi win 7 bussines alırsan 128 gb - win home alırsan 16 gb - xp 32 bit 3 gb ram destekler gibi saçmalıklarla dolu değildir !!!! windowsu neden kullanıyoruzun cvbı tüm oyunlar ve programlar neredeyse windowsla ortak haraket ediyor ve uyumluluk için mecburuz ! ! AMA KİMSE BANA WİNDOWSUN yarattıgı sınırlı ve para tuzaklı sistemi övmesin...... hertürlü teste iddasına girerim linux performansı daha iyi 20 ye yakın pcde denedim hepsinde linux farkını ortaya koydu isteyene perfrm. kanıtlarım .....

bence linux sade internete girenler ve fazla uygulama çalıştırmayan kişilerin işine yarar.eger ki uygulamalarınızın çoğu windows destekli ise windows kullanmak mantıklı olur..ayrıca windows un kullanımı kolay ve pratiktir ama çok sağlam bi işletim sistemi olduğu söylenemez..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir