Hangisi daha zararlı: Google mı, burger mi?

Google, her aramanın çevreye zarar verdiği iddialarını yanıtladı; fatura garip bir isme çıktı...

  • Ümit Öncel
Hangisi daha zararlı: Google mı Burger mi?
Hölzle'a göre daha lezzetli görünmesine rağmen bu burger çevre için Google'dan daha zararlı...

Geçtiğimiz aylarda Harvard Üniversitesi'nde profesör olan Alex Wissner-Gross, Google'ın zararlarından bahsetmişti. Sıkı bir çevreci olduğu bilinen Wissner-Gross, yapılan her aramada Google'ın yaklaşık 7 gram karbondioksit salınımına neden olduğunu ve çevreye ciddi zarar verdiğini iddia etmişti.

Konuyla ilgili olarak Google'dan Urs Hölzle geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda bir yanıt yayınladı. Yanıt tam olarak bir profesöre verilecek ciddiyette çünkü Hölzle bilimsel olarak rakamlarla yanıt verdi.

Hölzle ilk olarak, Google'ın her bir aramada sadece 0,2 gram karbondioksit salınımına neden olduğunu söyledi. Ortalama bir gazetenin ise çevreye 850 Google araması kadar zarar verdiğini söyledi. Eğer sabah gazetenizi okurken yanında bir bardak portakal suyu içerseniz, bu da 1050 Google araması zararına daha denk düşüyor. Ardından arabanıza atlayıp örneğin 7,5 km uzaktaki iş yerinize giderseniz, Hölzle'a göre listeye 10 bin Google araması daha eklemeniz gerekiyor. Öğlen yemeğinde yiyeceğiniz bir burger ise çevreye 15 bin arama ile eşit derecede zarar veriyor. Dört kişilik bir ailenin evindeki aylık ortalama enerji tüketimini ise toplam 3,1 milyon Google aramasına eşit zarara sahip.

Hölzle, Google'da daha az enerji tüketmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını ve kullanıcıların Google'da bir aram yapmak için kullandıkları süre boyunca kendi bilgisayarlarının çevreye daha fazla zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bir kaç seneye kalmaz ders kitaplarına ''google araması zararı'' diye ölçü birimi eklerler :D

adamın yanıtı sağlammış :)

Geçen de bir profesör çıkıp Google'a muhalefet olmuştu, ne oluyor ya ? Birileri bilimi kendi yönüne doğru çekiyorsa, YUH !

Falankes yiyecek şu kadar arama sonucuymuş, iyi de bu işler arama sonucuyla değil ki sadece, Google'ın uçsuz bucaksız hizmet dünyası var, bir Gmail, bir Docs, bir Youtube, bir Earth... Bunları da hesaplansınlar bakalım ve şunu ortaya koysunlar:

Bir internet kullanıcısının, sadece Google'da işlerini görerek toplamda çevreye ne kadar zararı oluyor ? Ve bu zarar için toplumu düşünen çevreci Google ne yapıyor ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play