Hareket sensörünü mikrofon gibi kullandılar!

Bugün her telefonda olan hareket sensörü, meğer bakın kendi işinden başka ne marifetlere sahipmiş...

Oynat Mikrofonsuz ses kaydetmenin yolunu buldular! Araştırmacılar, cebinizle mikrofonu hiç kullanmadan etraftaki sesleri duymanın yolunu gösterdiler!

Telefonunuzun mikrofonunu kullanmak isteyen uygulamaların, öncelikle sizden bu izni almış olmaları gerekiyor. Peki ya cihazınızın hareket sensörünü kullanan uygulamalar? Sensörleri kullanmak için herhangi bir izne gerek yok. Yeni bir araştırma ise Android'li telefonlardaki denge çarkının, kabaca mikrofon işlevini görebileceğini gösterdi.

Stanford Üniversitesinden ve güvenlik firması Rafael'den araştırmacılar, Gyrophone adını verdikleri bir uygulama geliştirdiler. Bu uygulama, telefonunuzun içindeki mini hareket sensörünü kullanarak titreşimleri sese çevirebiliyor. Normalde telefonunuzun yönünü algılamakta kullanılan sensörler, Android'li çoğu telefonda 80-250 hertz aralığındaki hava titreşimlerini de alabiliyorlar. Bu frekanslar, insan sesiyle aynı frekansa denk geliyor.

iPhone'un sensörü sadece 100Hz'in altındaki frekansları kullandığı için, konuşmaları algılamakta kullanılamıyor. Araştırmacılar, sistemin sadece bazı kelimeleri ve konuşan kişinin cinsiyetini algılayabildiğini, ancak ses tanıma uzmanlarının onu geliştirip daha iyi bir hale getirebileceğini söylüyor. Araştırmacılar, önümüzdeki hafta yapılacak olan Usenix Security konferansında bulgularını paylaşacaklar. İyi haber ise Google'ın da araştırmayı yakından izliyor olması.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Acaba neden izliyor neden bu aralikta tutuluyor hic dusundunuz mu? Bi iste google varsa 2 kez dusunuceksin bu adamlar bilgi almak icin bilmediginiz bircok seyi dener ve yaparlar

@19 Ağu 2014 22:19 Arkadaşım işletim sistemi zaten adamın, senin her şeyin elinde. Buradaki durum hareket sensörünü kullanabilen tüm uygulamaların senin konuşmalarını takip edebilme ihtimali..

daha bilinmeyen veya denenip bulunmayan daha ne vardır şu android de ama seviyorum lan androidi :)

Burada iPhone fanları tarafından övgülerle dolacak. Takipte kalın ;)

İphone iyi androit kötü ahahahah.. işiniz gücünüz gizli reklam bu haberde ürün yerleştirme uygulanmaktadır diye bir uyarı koysaydınız keşke:)

cem yılmazın espirisi aklıma geldi "cia bu hesapları inceliyormuş.." sanki herkes devlet sırrı kaçırıyo.

Google yakından takip ediyorsa, kesin nasıl yapıldığını öğrenir, android 4.5.5 in içine gömer... Google, Apple, Facebook, Microsoft... Ey insanoğlu, gönüllü köleliği bırakın da İnsanlara köle gözüyle bakan bu firmalara hadlerini bildirin...

@20 Ağu 2014 16:37 ogün gelince haberver.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir