Hastalar internet yüzünden doktoru unuttu!

Sağlık hakkında internetten sağlıklı bilgi edinmek mümkün mü? İşte istatistikler...

Hastalar internet yüzünden doktoru unuttu!
Doktorlar internetten fayda geldiğine inanmıyor.

Her şeyin başının sağlık olduğunu biliyoruz ve görünüşe göre her şeyin başı artık internet oldu. İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre herhangi bir sağlık rahatsızlığı endişesi taşıyan insanların %40'ı çareyi doktorlar ve hastanelerde aramak yerine önce internete göz atmayı tercih ediyor. Fakat aynı araştırmaya göre doktorların %31'i internetteki sağlık konulu bilgilere güven duymuyor.

Diğer yandan bu, doktorların interneti tamamen reddettiği anlamına gelmiyor. Hatta doktorların %30'u hastalarına rahatsızlıkları ile ilgili detaylı bilgi almaları için farklı internet sitelerini tavsiye ediyorlar. Doktorların %42'si internetten edinilen bu bilgilerin hastaların, rahatsızlıkları hakkında fikir sahibi olmasını hızlandırdığını da kabul ediyor. Fakat doktorların sadece %20'si internetin hastalara gerçekten faydalı olduğu görüşünde. Yani doktorların çok büyük kısmı internetteki bilgilerin hastanın sadece merakını giderdiğini ama hastalığının iyileşmesine yönelik bir faydası olmadığını düşünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tabi ki internet bir hastalık hakkında fikir edinmemizi sağlar ama bu hastalığın tedavisi için internete güvenmek yanlış olur. Önce bilgi edindikten sonra kişi doktora gidip gitmeyeceğine karar verebilir.

İnsanların devri sona erdi devir SKYNET'in devridir !!! :D

internetteki her bilgiye güvenmemek gerekiyor zira zararlı çıkabilirsiniz

benim de neredeyse doğru dürüst doktorlara inancım kalmadı artık. kardeşim para için yapmayacakları şey yok, kimle konuşsak anlatıyor, vücutlarında birşey çıkınca felan doktora gidince hemen! alalım! hemen! gibi bir olayla karşılaşılıyor. gerçekten durum kötüye gidiyor.

devletin kontrolünde geniş içerikli tıp sitesi kurulsun

DOKTORLAR DA PARA AVCILIĞINI BİR KENARA BIRAKMASI GEREKİYOR.

Özellikle internetten hastalıklarını araştırıp gelen hastalar çok komik oluyor. Kendilerine yalan yanlış teşris koyup geliyorlar. Ben elimden geldiğince yapıoyrum ama birilerinin halka nasıl muayene olunacağını anlatması gerekli. Daha şikayetinin ne olduğunu bilmeden birde "sen nasıl doktorsun" havalarıyla sizi aşağılamaya kalmkaları gerçekten görülmeye değer. Tıbbın sadece bilgi değil bilgiyle deneyimin birleşmesi olduğunu unutmadan internette hastalıkalrınızı araştırın, öğrenin.
Son söz; eğer kazıklandığınızı veyadoktordan şikayetiniz versa tabip odasına şikayet edin.

Doktorlara 30-40 lira muayene ücretini bile fazla görüp internetten hastalık tanısı koymaya çalışmayın. Kendi başlarına yalan yalnış teşhisler koyum, tedaviye başlayıp kör olan hastalarım bile oldu.

bence internette hastalığınız ile ilgili ancak ve ancak teorik olarak bir bilgiye ulaşabilirsiniz. ama fiziksel olarak size hiç bir fayda sağlamaz.
belki panik atak tedavisinde azda olsa faydalı birşeyler bulabilirsiniz ama kalp rahatsızlığı gibi bir rahatsızlığınız falan varsa internetten yaptığınız araştırma size ne fayda sağlarki. en yisi doktora gidip muayene olmak. saygılar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir