Haswell ve Broadwell işlemcilerde TSX sorunu!

Intel, Haswell ve Broadwell işlemcilerindeki bu özelliği sessiz sedasız kapatıyor. Nedeni ise...

Haswell ve Broadwell işlemcilerde TSX sorunu!

Intel, Haswell ve Broadwell işlemcilerindeki TSX özelliğini kapatıyor. TSX, Transactional Synchronisation Extensions ifadesinin kısaltması ve geliştiricilere işlemcinin kaynaklarını farklı uygulamalar arasında nasıl paylaştıracaklarını belirleme imkanı tanıyor. Ancak bu özelliğin işlemcilerin çalışmasında sorun çıkarttığını fark eden Intel, işlemcileri geri çağırmak yerine yayınladığı bir güncelleme ise TSX özelliğini sessizce kapamayı tercih etti.  İşlemcilerin TSX özelliği anakart üreticilerinin gönderdiği firmware güncellemeleri içine Intel tarafından yerleştirilmiş özel bir kod sayesinde kapatılıyor.

Aslında ev kullanıcıları bu sorundan fazla etkilenmeyecek çünkü TSX özelliği daha çok kurumsal uygulamalarda kullanılıyor. Dolayısıyla, özellikle kurumsal müşterilerin uygulama performanslarında bir düşüş yaşanması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yapma intel karizmayı çizdirdin şimdi durup dururken !

olmadı bu intel zaten 7 sendedir aynı işlemciler hep aynı

Satarken bu özelliği var olarak satıyorsan, o zaman işlemcini geri alacalsın. Yoksa tükeciyi aldatmaya girer. Millet dünya kadar para döküyor.

sorunu çözmek yerine komple kapatmak intel gözümden iyice düştü amd diyorum başka bişey demiyorum.

Iyi olmus herkes islemcisini sokup intele mi yollasaydi yani dunya yavaslardi cidden

madem öyle biosu güncellemez yada ek bir yamayla tekrar açarlar amdnin sorunu güç tüketimi sonuçta çoğu insan elektriğe fatura ödüyor güneşten rüzgardan üretmiyoruz ki sorunsuz yüksek watt kullanalım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir