Hata yapan cebin pil ömrü 10 kat uzuyor!

Biten cep pillerinin devası, meğer onun hata yapmasına izin vermekmiş! İşte heyecan verici çalışma

  • Zeynel A. Öztürk
Hata yapan cebin pil ömrü uzayabilir!
Profesör Luis Ceze ve takımı, yazılımdaki küçük hatalara izin vererek cep telefonunun pil ömrünü yüzde 20-25 oranında koruyan bir Java framework geliştirmiş.

Modern işlemciler, hata düzeltme devrelerinde hatrı sayılır seviyede güç harcamasına sahipler. Hata riski nedeniyle yüksek voltajlarda çalışan işlemciler, bu nedenle daha da yüksek güç tüketiyorlar. Ancak araştırmacılara göre yeni bir yolla yazılacak kod sayesinde bu güç ihtiyacı azaltılabilir.

Illinois Üniversitesi bilgisayar mühendisliği asistan profesörü Rakesh Kumar ve Washington Üniversitesi'nden diğer bir profesör Luis Ceze, hatalara izin veren ve güç tüketimini azaltan yeni artıklama çalışmalarını yayınladı. San Jose'de yapılan yıllık toplantıda yeni çalışma sayesinde güç tüketiminin yüzde 50 düşürülürken, kararlılığın korunduğu gözler önüne serildi.

Yenilik, en büyük güç kazancı yazılımsal optimizasyonlar ile sağlıyor. Bunu bazı uygulamalarda hata denetlemeyi kapatarak ve rakamların ortalamasını alarak yapıyor. Sonuç olarak güç tüketiminde yüzde 20-25 kazanç sağlanabiliyor. Bir görevde ise yüzde 50 kazanç gözlenmiş.

Donanım ve yazılım optimizasyonları birleştirilerek güç kazancının yüzde 90'lara çıkarılması umuluyor. Profesör Ceze, amaçlarının pil ömrünü 10 kat uzatmak olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hatasız kul olmaz hatasız telde olmamalı :D

pilinizin ömrü uzadı ama cepten yaptığınız havale hatalı olmuş gibi haberle okumayız umarım

Zaten son dönem akıllı telefonların en büyük sorunu şarj problemidir. Eski akıllı telefonumu (p1i) sırf bu yüzden değiştirmiyorum, tüm gün aktif kullanmama rağmen hala 3 gün civarı dayanabiliyor. Şimdi aynı şekilde samsung wave veya xperia 10 ve hatta arc kullansam bile bu batarya ömrüne sahip olamam.

profesör? bu kaç yaşında

profesör? bu kaç yaşında
-----------
profesörlük yaşa göre mi veriliyor sanıyorsunuz

n73 ve e51 de web ve gezinirken aniden bitiyor en fazla 1 saat dayanıyor ve geberiyor

Sakın bunu windows işletim sistemine uyarlamaya çalışmasınlar :D Buda şunu gösteriyor ki yazılımcılar kadar derleyiciler de işlemciler ile bir o kadar uyumsuz. Suç kimde ?

profesör? bu kaç yaşında
-----------
profesörlük yaşa göre mi veriliyor sanıyorsunuz
04 Haz 2011 22:03

------------------------------------------------------------
Yaşa göre değil ama o kadar okulu 2-3 yılda bitiririm diyosan adamı üniversiteye değil tımarhaneye alırlar

Çalışmada kalmayıp uygulamaya geçerlerse çok makbule geçecek. lakin biraz interneti kurcalasam akşamına teli şarja takmak zorunda kalıyorum

Sayın profesör, pil kaç lira, 10 liralık pillerimizin ömrünü uzatmakla uğraşacağınıza yararlı bir kaç şey yapın lütfen.... Mesela telefonu mıncıklayınca yarım saatte pil bitiyor, hata yaparsak 31 dakikada mı bitecek? Ne buluş ama...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost