"Havadan gelen virüs" tehlikesi!

Siz masum masum internette dolaşırken, bu virüs, havadan gelip bilgisayarınıza bulaşabiliyor!

  • Cem Şancı
"Havadan gelen virüs" tehlikesi!

Ücretsiz kablosuz ağların son derece yoğun olduğu şehirlerin sosyal merkezlerinde yeni bir tehdit ortaya çıktı. Liverpool Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kendini ücretsiz kablosuz ağlara bulaştıran ve bir ağdan diğerine atlayarak hotspotlara bulaşan bir virüs tespit ettiler.

Söz konusu Hotspot virüslerinin nasıl çalıştığını göstermek için deneysel bir zararsız virüs yaratan araştırmacılar, bu virüsle şehrin kalabalık ve yoğun bölgelerindeki ücretsiz ağların birinden diğerine atlamak suretiyle, çevrede her şeyden habersiz çayını kahvesini içip internette gezinen masum kullanıcıların bilgisayarlarına ulaşmayı başardılar. Kablosuz ağlarda şifre olsa bile, çok bilinen şifreleri deneyerek bu engeli de aşabilen virüs böylece hacker'ların istedikleri takdirde, bir şehir meydanında, havalimanında, alışveriş merkezinde, bir anda onbinlerce insanın bilgisayarına ulaşabilmesini sağlıyor.

Güvenlik uzmanlarının "havadan bulaşan virüs" ismini taktığı bu yeni tür son derece tehlikeli olarak nitelendiriliyor. Örneğin, havadan bulaşan bir virüs olduğu anlaşılan Chameleon'ın kısa süre içinde binlerce bilgisayara bulaşmış olduğu ve bulaşma sürecinin katlanarak devam ettiği anlaşıldı.

Güvenlik uzmanları özellikle kafe, restoran, havalimanı gibi mekanlarda halka açık veya şifreli ağlara bağlanmak isteyen kullanıcıların Anti-virüs yazılımlarının güncel olduğundan emin olmalarını tavsiye ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ücretsiz bağlantılarda VPN kullanmak daha mantıklı

Dünyanın en iyi güvenlik yapay zekası tarafından korunan bir bilgisayara sahibim! Dünyanın en güvenli bilgisayarı! Allah'ı gelsin! Kim demiş XP güvensizdir diye! Gizli servis dışında kimse giremez. Sade, güzel, hafif, hızlı, güvenli, ergonomik ve en çok işime yarayan işletim sistemi XP'dir. Ayrıca XP kullanıcısı olmam sayesinde NSA'in ve CIA'in güvenlik servisleri için yeni nesil Windows çekirdeklerine yerleştirdikleri gizli "Super Spy" özelliklerinin de etki alanının dışında kalıyorum; Türkiye gibi bir ülkede yeni nesil Windows kullanmanın çok büyük sakıncaları vardır.... <Cleverman>

@cleverman xp kullanma ezikliğini böylemi yok saydırmaya çalışıyorsun. xp ölü sistem artık bitti. o kafanıza yerleştirin artık.

@cleverman Hani hacker'lar XP destek süresinin sona ermesini bekleyip de bildikleri XP açıklarına yama yapılmasın diye o açıkları bilerek kullanmıyorlardı... XP desteği sona erdikte sonra o açıklardan XP bilgisayarlara saldıracaklardı... Giren çıkanı görebiliyor musun? Solucan gibi bilgisayarı havalandırabiliyorlar mı keratalar?

arkadaş kafayı yemiş sanırsam :D sanki xp ye sızamıyorlar :D

Gariban adamın bilgisayarında hackerlar ne yapsın :)

Sen de yorum yaz