Hayal gibi bir akıllı cep konsepti!

Bugün gerçeğe dönüşmesi belki zor, ama bu "birleştirilebilen cep" gelecekte gerçek olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Hayal gibi bir akıllı cep konsepti!

Çoğumuzun evinde, çekmecesinde kullanmadığı bir veya birkaç eski cep telefonu vardır. Bu cihazları bırakmamızın nedeni belki bozulmaları, belki de bazı özelliklerinin eskimeleri. Peki, sadece bir iki bileşeni eskidiği için tüm telefonu değiştirmek zorunda olmasaydık? Phoneblok konsepti, bu fikir üzerine kurulu ve modüler bir tasarımı temel alıyor.

Konseptte telefonun farklı bileşenlerini Lego'lara benzer bir şekilde çıkarıp değiştirmeniz mümkün. Parçaları üzerine taktığınız devre kartı üzerindeki boşluklara ihtiyacınız olan bileşenleri takabiliyor, sizin için daha önemli olan bileşenlere daha büyük yer ayırabiliyor, böylece daha üstün bir işlev elde edebiliyorsunuz.

Konsept harika bir fikir ortaya atsa da en azından şimdilik gerçeğe dönüşmesi zor görünüyor. Günümüz cepleri maliyeti düşürmek ve performansı artırmak üzere farklı bileşenleri üzerinde toplayan SoC'leri kullanıyorlar.

Phoneblok'u videomuzda izleyin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Telefonlara geçmişte hayal diyorduk bu o kadarda uzak değil. Hibritleri yapılmıştır bile

Ondan sonra demeyin aaa tusları ewde unutmusum DİE :)

Ama guzelde olabilir ıstedıgın parçayı degıstır yukselt

valla benim aklıma gelmişti lan

Gerçekten harika bir fikir. Kaliteli bir şekilde üretilir ve tüm dünyaya yayılırsa; fiyatıda makul olursa gerçekten tutacağına inanıyorum. Gerçekten kaliteli ürünler kullanması lazım. Çünkü böyle bir ürünün sıkıntısı çok olabilir.

benim konseptim de her zaman kendini yenileyen telefon... bu kadar saçma şey mi olur gerçekleşmesi imkansız ve saçma olan şeyleri konsept diye yutturmaya çalışıyorlar. a

Harika bir fikir, ama büyük şirketler bu kadar kullanıcı dostu bir teknolojiyi desteklemeyeceklerdir. Yeni bir telefon satmak onlara her zaman daha karlı geleceğinden, bu teknolojiyi baltalamakta isteyecekledir.

çok güzel olsa kesinlikle alırım ... modifiyeli telefon :D kamera ve hoparlör arttırırdım ben kesin :D

bu konsept yapılabilir ama en az 5 firmanın bir araya gelip parçaların standartlarını çıkarmaları gerek. "aynı boyutta ve girişe sahip ram/ethernet kartı/gpu/cpu/disk"

@13 Eyl 2013 14:52 disk ve ethernet karti olan bi telefon varda biz mi bilmiyoz?

bunu başka biyerdede gördüm ve çok etkili bir çalışma çok güzel ve görsel açıdan geliştirirlerse çok güzel bişey ortaya çıkabilir

cok sahane bi fikir insallah yakin zamanda gercege doner.

Bildiğn Sony Xtrud konseptini çalmışlar

Ben bunu en çok ekran kartı için düşünüyordum. nVidia hem işlemci hemde board temin edici olarak çalışsa hem maliyet düşer hemde isteyen ekran kartını istediği gibi upgrade edebilirdi. Ama para nVidia 'ya daha tatlı geliyor tabi :p Max_Real Qnx

kesinlikle mümkün, ama cep telefonu üreticileri bu duruma nasıl bakar bilemem her şeyi değiştirebilir bu. (bknz: akaryakıt şirketlerinin su ile çalışan araba yapımını bir şekilde engellemesi)

Bunu ben de çok düşündüm ama hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir konsept. Ben bu konsepti daha ileri bir boyuta taşımak istiyorum: Toplama Smartphone ve Tabletler. Kasa, ekran, anakart, işlemci, bellek, pil ve diğer bileşenleri bir araya getirip kendi SmartPhone'unuzu veya tabletinizi oluşturuyorsunuz. Ayrıca istediğiniz .. sistemini de yukleyebiliyorsunuz. Çılgın tasarımlar, çılgın cihazlar, çılgın bir dünya için... <Cleverman>

uzunca bi süre mümkün değil. telefon montajı öyle ele ayağa düşecek iş değil.

harika ya yapsınlar artık böyle bir şeyin zamanı geldi...

slowpoke chip online

su geçirir bu :) bi sony değil

Sen de yorum yaz