Hayalinizdeki dizüstü bilgisayar

CHIP Online, ihtiyaçlarınızı karşılayacak dizüstü bilgisayarı bulmanıza rehberlik ediyor.

İşlemci en önemli kıstas değil

İşlemci en önemli kıstas değil

İŞLEMCİ
İşlemci en önemli kıstas değil

Her ne kadar yıllardan beri reklâmlar aksini iddia etse de, gerek masaüstü gerekse de dizüstü bilgisayarların hızı kesinlikle Intel'in Core 2 Duo veya AMD'nin Turion X2 işlemcilerine bağlı değil. Hatta her zaman en hızlı işlemciye sahip olmanın bile bir mantığı yok zira enerji tasarruf teknolojilerine rağmen yüksek güç tüketimi, beraberinde ısınma sorunu getiriyor. Isınan işlemciyi soğutmak için çalışan fan pil ömrünü kısaltırken, işlemci sistem ısısını da arttırarak kararlılığı düşürüyor. Bu durumların tümü, bir dizüstü bilgisayarda görmek istemeyeceğiniz yan etkiler.

İşte bu yüzden işlemcinin tam ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına dikkat edin (Başlangıçtaki kullanıcı profillerine bakabilirsiniz). Bu seçiminiz ayrıca ürünün fiyatında da önemli rol oynayacaktır zira tek başına işlemcilerin fiyatları 100 ila 400 dolar arasında değişebiliyor. İşlemcilerin sınıflandırması hakkında bilgi edinmek için ise işlemci rehberimize bakabilirsiniz.

GRAFİK YONGASI
3B oyunların turbo ihtiyacı

İşlemciler için söz konusu olan durum ekran kartları için de geçerli: Performans her şey değil. Word, e-posta ve benzeri uygulamalar için yonga setine entegre edilmiş ekran kartı işinizi fazlasıyla görür. Yalnız bu durumda belleğin bir kısmının ekran kartı tarafından kullanılacağını bilmenizde yarar var. Bu yüzden dizüstünüzün belleği çok düşük olmamalı. Bütünleşik ekran kartlarının kullandıkları bellek için genelde "Paylaşımlı hafıza" terimi kullanılıyor. Intel 965 GM ve ATI Radeon Xpress yongaları bütünleşik grafik yongasına sahipler. Centrino teknolojili (Santa Rosa) dizüstü bilgisayarlarda bulunan bütünleşik ekran kartları ise GMA X3100 diye adlandırılıyor.

Üst uç oyuncular ve ileri seviye kullanıcılar için entegre ekran kartlarının kullanımı söz konusu bile olamaz. Hızlı ve güzel 3B grafikler, ATI ve nVidia'nın yüksek modellerinde hayat bulabiliyor. ATI dünyasında şu anda Radeon X2600 ekran kartı oyunlar için biçilmiş kaftan.

nVidia'nın şu an piyasada bulunan çözümleri ise her derde deva olabilecek türden. 8400M serisi bütünleşik grafik işlemcilerin 3-4 katına kadar daha hızlılar. 8600M ve 8700M serisi ile de TFT ekranınızda bir 3B şöleni yaşayabilirsiniz. Dizüstülerin ekran kartları ile ilgili daha fazla bilgiyi "Dizüstünüz için doğru grafik çözümü" bölümünde bulabilirsiniz.

Güncel işlemciler
Intel Core 2 Duo veya AMD Turion 64 X2 gibi güncel işlemciler, çift kanal bellek teknolojisi desteğine sahip. Bu teknoloji sayesinde bellekler, iki kat daha hızlı çalışabiliyor. Yalnız bunun için sisteminizde aynı üreticinin mümkünse aynı kapasite ve aynı model belleğinden iki adet bulunması gerekiyor (2 x 1 = 2 GB gibi).

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

param olduğu anda dizüstünün en iyisini almayı düşünürdüm.ilerki günlerde başarabilirimmm.

Dizüstünün yumuşak karnı 5400 dönüş hızındaki harddiskleri. 7200 dönüş hızlılara geçince o zaman almayı düşünürüm.

eğer küçük, hafif, led ekranlı, yüksek performanslı, oyun da oynayabileceğiniz, şık bir dizüstü istiyorsanız: LG P300
alternatifi yok

devamlı evdeyim ve masaüstü tercih ederim hız bakımından

LG P300 için yapılan yoruma katılmıyorum. Daha iyisi ve daha ucuzu olan Toshiba A210-1AP kullanın diyorum.

kaç para 10 milyar mı? :)

dostum yazıyı dikkatli oku. küçük, hafif...
lg p300: 13'' ince ve led ekranlı, 1,6 kg
senin toshiba a210 tank gibi büyük. üstelik özellikleri küçük bir bilgisayarı bile geçemyor :)

casperdan şaşmayın derim

casperdan şaşmayın derim

arkadaşta casper var çok şikayetçi.
+ hız tutkunlarının tercihinde ekran kartı berbat :)
fiyatlarıda iyi bilgisayarlarla denk. türkiyede üretiliyor neden daha ucuza vermiyorlar?

bence toshiba ve hp den şaşmayın arkadaşlar uczladı!!!.....

abi casper çin malı türkiyede üretimiyor ana kartları dış kaplama yani kasa ları (laptopların) ısı yalıtımı açısından berbat. şarz cihazları berbat.

yok abi bunlar hoş değil fazla hele apple ın o ince laptop ına uyuz oluyorum kağıt gibi ne ya öle:)ilk defa acer ın bi laptop ını beğendim ama harbiden çok güzeldi ya siyah sağda baya büyük dokunmatik müzik kontrol tuşları mavi neon ışıkları felan şaşırdım kaldım:|helal olsun acer ilk defa bi ürününü beğendim valla;)

CASPER Nirvana notebooklar çok güzel alacaklar CASPER dan şaşmayın bence de süper çünkü
ben CASPER dan çok memnunum herkese tavsiye ederim
hiçbir sorunla karşılaşmadım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir