Hayallerin RAM'i gerçek oldu: 128 GB!

Bilgisayarına 128 GB'lık RAM modülleri takmayı hayal edenler... Bu hayaliniz, gerçek oldu!

Hayallerin RAM'i gerçek oldu: 128 GB!

Her ne kadar satın almak için çok fazla para ödemeniz gerekecek olsa da, artık PC'niz için muhteşem bir 128GB RAM kiti alma imkanınız bulunuyor.

Corsair, iki farklı 128GB DDR4 RAM kitini satışa sunduğunu duyurdu. Kingston ise, yakın zamanda sunacağı setin 3000MHz hızına ulaşabileceğini duyurarak Corsair'e cevap verdi.

Geçtiğimiz yıl üst seviye makinelerde yaşanan DDR3'ten DDR4'e geçiş hareketi, daha düşük voltaj, daha yüksek frekans ve daha yüksek kapasite imkanının önünü açmaktaydı. Tabii ki ortalama bir kullanıcının 128GB RAM'e ihtiyacı olduğunu söyleyemeyiz ama bazı kullanıcıların gerçekten inanılmaz olduğu söylenebilecek RAM miktarlarına ihtiyacı gerçekten bulunuyor.

Corsair'in iki yeni kiti özel Dominator serisine eklendi. Bu ikilinin "ucuz" olanı DDR4/2400 hızında çalışan sekiz adet 16GB DIMM kullanıyor ve "sadece" 1.980 dolar fiyatına sahip. Ayrıca DDR4/2666 kiti ise 2.120 dolara satılıyor.

Rakibinin öne geçmesini kabul etmeyen Kingston ise, kendi 128GB DDR4 kitini duyurdu ve daha yüksek bir hıza sahip olacağını belirtti. Firmanın söylediğine göre sundukları sekiz 16GB DIMM'ler DDR4/3000 hızına ulaşabilmekte.

Corsair ve Kingston kitleri, "unregistered RAM" olarak tanıtıldı. Bunun anlamı da modüllerde hata düzeltme desteğinin (error correction support) bulunmuyor olması. Mevcut çoğu 16GB DDR4 modülleri, "error-correcting code (ECC)" desteğine sahipler. ECC RAM tek-bit hataları düzeltebiliyor ve çoklu-bit hataları fark edebiliyor. Ayrıca bu RAM'ler genellikle daha yavaş hızlarda çalışıyorlar. Daha da önemlisi, ECC'nin CPU tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Gta 5 kaldırsın yeter knk

Harika, 128 GB standart halini alması uzun sürmez umarım, Muhteşem yazılım performansları ile karşılaşırız. İş Zekası, harita, Çok noktalı veri analizleri, SQL yapılarında SSD, Nvmi ile muhteşem animasyonlu görüntüler hazırlanacaktır. 3D, 4K Video, IDe de iyileşme gibi birçok alanda inanılmaz performans ve yeni hedefler sağlar.

Hangi remler daha yavaş çalışıyor? ecc mi? bunlar mı?

@19 Mayıs 2015 23:14 ecc ler yavaş çalışıyor

yakın gelecekte bence harddiskler ortadan kalkacak sadece ram ile yetineceğiz

Belki benim vizyonum dar ama 128Gb ram'i hangi program kullancak. Şu anda BF4 bile 4 Gb dan az GDDR kullanıyor. Sonuçta hangi piyasayı hedefliyorlar pek kavramadım.

@SR71BlackBird Hiç Adobe After Effects'de yüksek kaliteli sekanslar üzerinde çalıştın mı ? Yada bir render için saatlerce bekledin mi ? İşte bu piyasayı hedefliyorlar mesela. Bir örnek daha AutoCad :)

7 sene önce 1 gb usb bellek 100 dolar iken şimdi yere düşse almaya tenezzül etmezsin. Teknoloji böyle bir şey, 3-4 yıla kadar en düşük ram miktarı 128 gb olacaktır.

@20 Mayıs 2015 11:56 Güzel örnek...

@20 Mayıs 2015 11:56 olmadı malesef

DDR4 degilde DDR5 İ bekliyorum 4g gibi oldu bu 5g bekliyorum

ben fakirim laptopumda 32 gigabyte ram var M.R.T.

Hayrına benim RAM'leri de 256 mb'dan 512'ye yükseltiverin evlâdım, artık mouse oynamaz oldu. ashdjkjgklasdlşagasd :D :D

Bekle bizi AutoCad. Geliyoruuuz

Kingston HyperX Impact Black 8GB 1600MHz DDR3 Notebook Ram mükemmel yaa..

bu bırak gta 5'i ,gta 9'u bile taşır ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost