Hayatı parmağımızda oynatacağız

Eskiler, parmakla işaret etmeyi ayıp olarak tanımlardı ama bugün durum pek öyle değil!

Parmak ucuyla kontrol dönemi

Tel-Aviv merkezli PointGrab şirketi, bilgisayarlarla etkileşim için yeni ve çok pratik bir çözüm geliştiriyor. Parmak ucuyla işaret ederek, ekrandaki objelerle ve hatta oda içinde bulunan eşyalarla etkileşime girmeyi sağlayan yeni teknoloji büyük heyecan uyandırıyor.

Kullanıcının gözünü ve parmak ucunu takip eden kameralar, görüntüleri 3 boyutlu derinlikle analiz ederek, bu iki noktanın nereyi işaret ettiğini tespit ederek, gerekli etkileşimi yaratıyor. Örneğin, kullanının ekrandaki bir butona basmasını, bir harfi seçmesini, bir linke tıklamasını sağlıyor. Veya kullanıcının odadaki lambayı işaret ettiğini fark edip, söz konusu lambanın kontol arayüzünü ekrana getiriyor ve kullanıcının ışıkları kapamasını veya açmasını sağlıyor. ya da perdeleri işaret eden kullanıcıya, perdeleri açıp kapama seçeneklerini getiriyor.

Elbette bu teknolojinin çalışabilmesi için odanın içinde "Kinect" benzeri bir kamera sisteminin bulunması ve kullanıcının akıllı ev cihazlarının kontrol arayüzüne ulaşmasını sağlayacak bir ekranın yerleştirilmesi gerekiyor. 2014 başındaki CES fuarında tanıtılacak yeni teknolojinin büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tam bir başbelası olur.

Bunlar hep tony stark çakmaları :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir