Hayatın gizemi çözüldü mü?

Bilim insanları, 3,5 milyar yıllık soruya cevap vermeye çok yakın olduklarını iddia ediyorlar!

Hayatın gizemi çözüldü mü?

Amerikalı bilim insanları, dünyada yaşamın başlaması için bulunması şart olan elementlerin bir kısmının, milyarlarca yıl önce dünya dışından meteorlar aracılığıyla gelmiş olabileceğini iddia ediyorlar.

Washington ve South Florida üniversitelerinden bilim insanları, yaşamın başlangıcı için gerekli olan reaktif fosforun, bundan tam 3,5 milyar yıl önce Hadean ve Archean dönemlerinde dünyaya çarpan meteorlardan kaynaklanmış olabileceği sonucuna vardılar. Su içinde çözüldüğünde prebiyotik moleküllere eklemlenebileceği belirtilen reaktif fosforun Archean döneminden kalma kireç taşı katmanlarında bolca bulunduğu tespit edildi. Washington Üniversitesi'nden Profesör Roger Buick, son bulguların önemini şu şekilde özetliyor: "Hayatın kökeninde yer alan kayıp bileşenlere ışık tutulmuş oldu: Nükleik asit ve hücre zarı lipitleri gibi temel moleküllere eklemlenebilen bir fosfor formu." Meteorlar aracılığıyla dünyaya gelen fosforun, basit organik bileşimlere eklemlenmesi halinde bugün canlılarda görülen fosfor moleküllerini oluşturmuş olabileceği düşünülüyor.

Bulguların, uzun süredir bilim insanlarının kafasını meşgul eden önemli sorulara cevap verir nitelikte olduğu kabul ediliyor. Daha önce bilim insanları, RNA temelli ilk organizmaların (günümüzdeki hali çözülmeyen ve reaktif olmayan fosfat olan) çevresel fosforu nasıl bünyelerine kattıkları sorusuna cevap veremiyorlardı.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Yaa bırakın bu boş işleri yaw ;)

Hala bu saçmalıklara inanan kaldı mi ya yok meteorla gelmiş yok rastgele çıkmış yok bu sefer kesin bulduk... bulsaniz napcaniz onu merak ediyom mutluluk dansı falan mi? Meteorlarla başka gecegenlerden geldiğimizi iddia edenler bile var daha nolsun.

@06 Haz 2013 22:01 Dostum ben nedense "Washington Üniversitesi'nden Profesör Roger Buick" varken isimsiz yorumcuları ciddiye almayı mantıklı bulmuyorum :)

@06 Haz 2013 22:05 Dostum senin roger bulk'u savunmanı roger bulk'ta çok önemseyecektir eminim

@06 Haz 2013 22:05 zaten "dostum" tarzı cümleler kurmandan anlaşılıyor. bide dürüst ol bişey sorucam. bu prof. roger buick i daha önce tanıyomuydun . yan iadını hiç duydun um böle bi prof. olduğundan haberdfarmıydım?? kısacası artistliğe lüzum yok. ve kimse burda sen ciddiye alasın diye yorum yapmıyor

@06 Haz 2013 22:29 1) Artistliğe lüzum olup olmadığına, neyin artistlik olduğuna neyin olmadığına kendim karar veririm, ortaokul müdürü ağzına gerek yok. 2) Ciddi üniversitelerde bir akademisyenin "profesör" ünvanı alması için aşması gereken o kadar zorlu bir yol vardır ki, tanımadan da saygı duyarsın. Bu yüzden bu tür insanlara tanımasan da "hocam" dersin. Ama bizim memlekette kimlere kimlere hocam dendiğini düşünürsek, haklı olabilirsin. 3) Bu tür araştırmaların sonuçları tekrar tekrar kontrol edilmeden yayınlanmaz. Yayınlananlar da diğer bilim insanlarının incelemesine açıktır. 4) Sadece biri dedi diye bir şeylere inanma mevzusunu tartışacaksak tartışalım. Ama önce sen nelere sadece birisi sana öyle dedi diye sorgulamadan inandığının muhasebesini yap, dürüstçe, ondan sonra.

@06 Haz 2013 22:48 bak kardeşim. yeryüzündeki tüm, belli bir yere gelmiş, belli bir saygıyı hak eden profesörleri bir araya gelse yine de evrenin tam olarak nasıl oluştuğunu açıklayamazlar. net-kesin bir kanıt elde edemeler ve çoğunlukla varsayımlar, düşünceler üzerinden hareket edebilirler. bugüne kadar da öyle oldu zaten. eğer iyi okuduysan görmüşşündür: "Washington ve South Florida üniversitelerinden bilim insanları, yaşamın başlangıcı için gerekli olan reaktif fosforun, bundan tam 3,5 milyar yıl önce Hadean ve Archean dönemlerinde dünyaya çarpan meteorlardan kaynaklanmış olabileceği sonucuna vardılar" yani 'OLABİLECEĞİ' SONUCUNA VARMIŞLAR. kısacacası böyle bir şey yok. bu güne kadar hep böle sonuçlara varıp varıp söylediler ama yine de bir sonuca varamadılar. bence sen neyi savunduğunu otur bi düşün. yada düşünme beni ilgilendirmez.

@07 Haz 2013 08:10 "Dostum" ifadesinin aşağılama içerdiğini kabul eder özür dilerim. Umarım senin "kardeşim" ifaden benzer bir aşağılama içermiyordur :) Bana asıl ilginç gelen şu: Diğer bilim dallarındaki gelişmeleri benimsemeye, kucaklamaya, faydalanmaya bu kadar yatkın ve hazırken iş biyolojiye geldiğinde neden bu kadar tepkisel oluyoruz? Evrim teorisi olmadan modern biyolojiden geriye neredeyse hiçbir şey kalmayacağının farkında mısın? Herhangi bir ilaç üretemezdik. Ayrıca evrim teorisi, kütle çekimi teorisinden de atom teorisinden de daha sağlam kanıtlara sahip, çok daha uzun süre incelenmiş, didk didik edilmiş bir teoridir. Hal böyleyken evrime "sadece teori" demek, birdenbire atomlarımıza ayrılıp dağılmamızı, nesnelerin yukarı "düşmesini", soğuk suyun kendi kendine ısınmasını bir ihtimal olarak ortaya koymaya benzer. Evet, karşı fikre kulak verelim, inceleyelim. Ama bunu GERÇEKTEN yapalım, dürüst bir şekilde. Yoksa konuşsak ne yazar konuşmasak ne yazar.

@07 Haz 2013 15:44 sen daha neyin ne olduğunu bilmiyosun sanırsam kütle çekim bir yasadir teori değil, evrim ise bir teoridir. Evrim milyonlarca yıl öncesine dayanan düşüncelerden ibarettir, kütle çekimi ise şu an bile gozlemleyebilirsin. Ayrıca evrimle modern biyolojinin bazı dalların dışında ne alakası vardır? Evrimi ortaya atmasalardi ilaçlar neden uretilemezdi? Nerden uydurdun bunları??

@07 Haz 2013 16:34 Normalde cevap yazmazdım böyle bir üsluba ama hadi neyse... Öncelikle şunu belirteyim, ben böyle seninki gibi "delikanlı" bir yorum yazacak olsaydım, önceden gider Google'da "teori, yasa, hipotez, varsayım ve bir yerinden uydurmak" kavramlarının bilimsel yöntemde ne anlama geldiğine bakardım. Ondan sonra "birader adama laf edeceğiz ama dolu atalım bari" derdim, gidip bir de modern evrim teorisinin ilaçlar üzerine etkisine kısaca bir göz atardım. Kusura bakma ama bilimin yolları taşlıdır, öyle kolay yürünmez. Bir zahmet gidip araştırman gerekir. Sana ipucu vereyim, bilmiyorum İngilizcen yeterli mi ama işe Google'a "theory of gravity" ve "atomic theory" yazarak başla, oradan bırak kendini rüzgara...

@07 Haz 2013 15:44 kardeşim derken tabiki de herhang ibir hakaret söz konusu değil. ve özür dilemen(gerek varmıydı bilemem) ayrı bir erdem. ama şu senin "evrim teorisi" saçmalığını savunman gerçektren saçma(bence). diğer bilim dalları neden benimseniyor da biyoloji benimsenmiyor dersen bunuda bilemem. ama şu bir gerçek ki ülkemizde gerek sınavlar da olsun gerek derslerde olsun en az yapılan biyolojidir. mesela teknolojik gelişmeleri yakalayabiliyoruz(herkesin elinde en kötü ihtimalle s3 :)) çünkü bize maymundan geldiniz demiyor :) ama bu evrim teorisi gerçekten saçma ve zaten defalarca çürütüldü. bunun yanı sıra "bilim adamlar" yıllardır evrenin nasıl oluştuğunu açıklamaya çalışıyor, komik olan şu ki hala açıklamaya çalışıyorlar :). sürekli "olabilir", "belki", "bir ihtimal" li cümller kuruyorlar. canlılığın başlangıcıyla ilgili kesin bir bilgi yok.(aslında varda açıp bakan yok :)) ve şu da bir gerçek ki bilim herşeyi açıklayamıyor\açıklayamaz.

@07 Haz 2013 19:29 Siz buna zaten bu olayı çözemediğiniz için inanıyorsunuz ya? Yalan mı?

"prebiyotik molekuller" okurken prebiyotik mama tarzı şeyler aklıma geldi güldüm geçtim.

@22:48 farkettiysen kanıtlanmış bir şey yok ortada. Zaten bundan kaynaklanmis "olabilir" diyor, farketmediysen de bir daha oku. Her önüne gelene inanırsan işimiz var seninle.

aferin chip toplumun bi kısmı gibi at gözlüğü takmadığını gördük.işte böyle

@06 Haz 2013 23:35 at gözlüğü derken neyi kastediyorsun acaba? evrenin rastlantı yada "yaşamın başlangıcı için gerekli olan reaktif fosforun Hadean ve Archean dönemlerinde dünyaya çarpan meteorlardan kaynaklanmış olabileceği" ni mi? eminsin böyle olduğundan?

Ben bu dünyalı canlıları çok ilginç buluyorum. yok efendim bişeyler uzaydan gelmişmiş, uzaylılar var mıymış.. peki dünya uzaydan ayrı bir evren mi? dünya zaten uzayın bir parçası değil mi? dünya güneşten, güneş samanyolundan, samanyolu kainattan bir parça değil mi? neden uzaydan gelsin, zaten uzaydayız, o parçalardan biriyiz, onlarda ne varsa, çoğu bizde de var, üstelik o bize çarpan parçalardan milyonlarca kat büyük bir parçayız. şu adını vermeyen bilim adamlarını çok fena dövesim var, kimdir bunlar ya! eğer akıl kaba kuvvetten üstün ise, akıllara tecavüz edip durmasınlar.

Kur'an a bakın dünyanın gizemi orda beyinsizler.

@07 Haz 2013 06:19 bir insana müslüöan değil diye beyinsiz damgası vuramayız. ama müslüman olupta evrenin yaradılışını kuran yerine böyle saçmalıklarla anlamlandırmaya çalışana beyinsiz diyebiliriz. evet sonuna kadar haklısın kuran da yazıyor niçin yaratıldığı ve nasıl yaratıldığı.

iyi de bu yeni bir bilgi değil ki?!! yıllardır söylenen birşey

verilen bilgi ultra bayat ve bir dergi (Popular science) reklamı aslında ama fotoğraf şahane

Zaten yanlış hatirlamiyorsam dunya sartlari 30-40 arası element olusturabilecek nitelikte. Geri kalanları ise radyoaktif bozunma ve çarpan göktaşı gibi olaylarla geldi

ölüme çare bulursa bu roger haber verin...yoksa boş şurada az zamanım kaldı roger ...

ölüme çare bulursa bu roger haber verin...yoksa boş şurada az zamanım kaldı roger ...

Hayatın sırrını ben çözdüm! Ancak internetimin kotası dolmak üzere olduğundan burada yazamıyorum!

Bu tür sonuçlar birer varsayımdır arkadaşlar. 3.5 milyar yıl öncesi deniyor. Bu varsayımın bazı temelleri vardır ama bekleyin daha niceleri çokacaktır. Bilim doğruyu arayan bir yapıdır ve bu yolda nice yanlışlar da yapılabilir.

İnsan yine de merak ediyor işte..

evrimsel bir zincir daha olustu hala herşeyin tam olarak oturmasına var ama ciddi bir ilerleme...bu arada çamur atan liseliler "yurtdışında" profösör olamak ne demek bilmezler,türkiyedeki fen edebiyat pofösorlerine benzemezler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir