Hayatlarımızı değiştirebilecek bir devrim!

Bilimin 1 saniyenin trilyonda birinde yapmayı başardığı bu iş, eminiz çok konuşulacak!

  • Ertuğrul Süngü
Suyu kaynatma derdine son!
O kadar hızlı bir işlem ki görmek dahi imkansız

Son zamanların belki de en önemli gelişmelerinden birisi yakın zamanda yaşandı. Kahve makinelerinden tutun da su kaynatıcılara kadar pek çok cihazı "işsiz bırakabilecek" gelişmede araştırmacılar suyu, 600 derecede, saniyenin trilyonda biri zaman diliminde kaynatmayı başardılar! Almanya'nın Hamburg şehrinde bulunan Free-Electron Laser Science ekibi tarafından gerçekleştirilen deney, şimdiden büyük yankı uyandırmış durumda.

Bir insanın göz kırpma refleksinden daha hızlı şekilde, örneğin kahve yapabilmemize olanak tanıyan bu gelişmenin temelinde, elektromanyetik dalgalar tarafından üretilen yoğun trilyon hertz (terahertz) gücündeki patlamaların, radyo dalgaları ve kızıl ötesi ışınlar arasındaki frekans izgesine düşmesi yer alıyor.  

Zig zag şeklinde hareket eden ve işlem boyunca maddelerin hareket etmeye çalıştıkları eğilimler içerisindeki elektromanyetik dalgaları emme durumu, elektronlar üzerinde kullanılan özel bir lazer ile kolayca aşılabiliyor. Trilyon hertz gücündeki patlama su moleküllerine çarptığı andaysa, kendilerinin anında, yoğun bir şekilde titreterek neredeyse anında kaymana gücünü ortaya çıkartıyor.

Pek tabi bu teknik hakkında halen dikkate alınması gereken bazı sorunlar mevcut. Bunların en başında, gerçekleştirilen deneyin sadece teorik olması. Yani bu test sadece bir süper bilgisayar simülasyonu içerisinde gerçekleştirildi. Fakat Alman ekip teste gerçek hayatta devam edebilmek için gerekli alet edevatı yakın zamanda üretecek. İkinci sorunsa, testte bir litre suyun milyarda birinin kullanılmış olması. Bakalım test pratiğe geçirildiğinde ortaya çıkacak sonuç da bu kadar etkileyici olacak mı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Canlı dondurmanın, ısıtılması/geri çevrilmesi işlemi devreye alınabilirse film kopar :)

İçindeki kabıda 600 dereceye çıkarmasın bu alet ?

bana 28 tane nükler santrali verin ve bu 28 nükler santralin ürettiği bütün gücü tek bir yere aktarmam sağlansın; o zaman bunu bende yaparım. eğer 28 tane nükler santral gözünüze çok göründüyse; füzyon enerjisiyle de yapabilirim, hiç soru değil!

diyelimki alet çalışıyor ve içinde su yok ve biri su doldurulan yere elini soktu sonra ne olacak insanın kanı kaynayarak ölmesine sebep olacaktır.Bence kullanılacaksa ağır sanayi işlerinde falan kullanılabilir kahve yapmak için bu kadar tehlikeye kimse girmez

@21 Ara 2013 23:11 Son durak senaryosu yazdın resmen :)

Demek ki savaşta kullanılacak bombalar da artık bundan sonra su bazlı olacak...

eğer bu doğruysa nükleer santrallerde uranyum kullanımı son bulabilir.

Yorumlara baktım da herkes işkembeden sallamış. Dayanamadım ben de sallayayım. Şimdi bununla biz kendimize kahve pişirecek olsak, üfle üfle soğumaz, malum 600 derece çok sıcak. Ağzımız, yüzümüz, gözümüz her bir yerimiz yanar.

bide su 100 derecenin üstüne çıkmaz ve o şey plastik olsa hemen o erir bi su kaynatmak için 600 derece çok fazla.bide onu açık unuttunuz......

@22 Ara 2013 11:26 Bu kadar mı beyin özürlü bir millete sahibiz yani. Utanıyorum insanlığımdan şu an !

Isıtma sistemlerinde kullanılabilir. Kahveden daha etkili olur.

600 derece uç nokta olarak belirtilmiş. Lütfen sallamayalım. 100 dereceye geldiği anda işlemi bitirmek elbette mümkün olacaktır.

Bundan sonra boy abdesti almak için suyun ısınmasını kimse beklemeyecek. Ne güzel

ben bu teknolojiyi kettle`a aktaracağım satış fiyatı 20.000 tl`cik olur, birde kullanınca şehrin trafosunu patlatır ama kahve için sıcak suyun 1 saniyede hazır eeee daha ne olsun!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost