Hayır, mikrodalga fırın ile iPhone şarj olmaz

Son zamanlarda interneti saran çılgın bir söylenti yüzünden pek çok kişi iPhone'unu kaybetti!

Hayır mikrodalga ile iPhone'unuzu şarj edemezsiniz
Poster gerçekçi olsa da sadece bir şakadan ibaret.

Yeni bir teknoloji için saatlerce, günlerce ve hatta haftalarca önceden ödemeye yapan ve bu cihaza kendilerini hazırlayan insanların doğru olmayan marketing çalışmalarına ve muzipliklere kurban düşebildiklerine inanmak çok zor değil ve iOS 8 konusunda da olan tam olarak bu idi.

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinde beliren bir fotoğraf, iOS 8'in telefonlara "Wave" adlı yeni bir özellik getirdiğini söylemekteydi. Bu yeni özellik ise iPhone'un mikrodalga fırın içerisinde hızlı bir şekilde şarj olması idi. Öyle ki, hazırlanan bu poster Apple'ın resmi açıklamalarına oldukça benzemekteydi ve cihazın 300 saniyeden daha fazla "şarj" edilmemesi gerektiğine dair bir uyarı bile içermekteydi. Tabii ki kendisinden önce yayılan pek çok poster gibi bu da sadece bir şakanın ürünüydü ancak pek çok insan bu şakaya kurban düştü.

Varlığı iddia edilen bu "Wave" sisteminin çalışma şeklinin de açıklandığı bu "reklama" göre "cihazınızı bir ev mikrodalgası içerisinde bir buçuk dakika süresince tutarak Wave-şarj edebilirsiniz." Çalışma sistemini açıklamak için ise iOS 8'in yeni sürücüler sayesinde telefonunuzun radyo ağını mikrodalga frekansları ile senkronize edebildiği söylenmekte. Tabii ki tekrar belirtmek gerekiyor: Bütün bunların tamamı sadece birer hayal ürünü.

Ve mikrodalga fırının gerçekte sebep olduğu şey... Haberimizin devamında.

Bu kez sorumlu kesin olarak belli değil ama...

Mikrodalganın telefona gerçekte yaptığı...

Geçen yıl yayılan ve pek çok Mac kullanıcısının hard disklerini sıfırlamasına sebep olan "şakaların" aksine bu kez bu söylentinin nereden yayıldığı tam olarak belli değil. Ancak (bir kez daha) başlangıç noktasının 4chan olduğunu söylemek mümkün olabilir. İnternet üzerinde çok hızlı bir şekilde güruh oluşturabilme yetisi ile tanınan site, genellikle bu tarz şakaların veya söylentilerin kaynağı olarak gözüküyor. Öyle ki yine geçen sene yayılan ve (tartışmalı olarak) daha başarılı olan "iOS 7 su geçirmezliği" şakasının da kaynağı 4Chan idi ve bu şaka da pek çok kişinin iPhone'larını kaybetmesi ile sonuçlanmıştı.

Tabii ki internet şakalarının tek kurbanı Mac kullanıcıları değil. BitCoin şakasından kısa bir süre önce de bazı Xbox One kullanıcıları, konsollarının Xbox 360 ile geri uyumluluk kazanabileceği söylentisine kurban gitmişler ve konsollarını kaybetmişlerdi.

Sonuç olarak bir kez daha belirtmek gerekiyor ki, internet üzerindeki çoğu şeye inanmamak gerekiyor. Eğer belirli bir haber veya söylenti cihazın, bu durumda Apple'ın, resmi sitesinde bulunmuyorsa emin olabilirsiniz ki bu söylenti bir şakadan başka bir şey değildir. Tabii ki bazı kişiler, internet üzerindeki her şeye araştırma yapmadan inanların başlarına gelenleri hak ettiklerini söyleyebilir ama...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

sazan gibi atlayıp ipone 6 alan mallara müstehak

ahahaha :D :D hiç güleceğim yoktu fırında telefon şarz olabilir diye bir söylenti çıktığı için 2000-3000 tl lik ilop gibi telefon fırına mı koyulur ahaha :D :D

@23 Eyl 2014 16:37 bir de Türkçe'yi düzgün konuşabilsen komik "şarz'lı" ergen :)

@23 Eylül 2014 20:02 niye sendede mi iphone var :-)

Harbiden akıllı telefonlar kullanıcılarından daha akıllı olmuslar bile.

bu kadar salaklarsa kaybetsinler bi zahmet telefonlarını.

4chan kullanıcıları en iyisini yapıp, salak müşterileri kandırmaya devam ediyor. Ve evet; Apple ve Micro$oft fanboyları başlarına gelenleri hak ettiler. Demek ki neymiş, sevgili Jr. fanboylar? İnternette her yazılana inanmıyormuşuz.

4chan kullanıcıları en iyisini yapıp, salak müşterileri kandırmaya devam ediyor. Ve evet; Apple ve Micro$oft fanboyları başlarına gelenleri hak ettiler. Demek ki neymiş, sevgili Jr. fanboylar? İnternette her yazılana inanmıyormuşuz.

mikrodalgada yanan plastik ekran gibi şeyleri bile internette görmeyip bunu görenler

Apple buna karşı önlem almalıydı :)

Boş şeylerle uğraşıyorlar

Genel olarak Apple müşterileri zaten teknolojiden bihaber oldukları ve teknolojiyi para ile ölçülebilen bir şey zannettikleri için, cehaletleri sürekli olarak çirkin insanların işine yaramaktan öteye gitmiyor... Hatırlayın, parmak izi sensörü ortada bile yokken kameraya parmağınızı dayayın ideal aşkınızı bulun uygulaması 100 dolara satılıyordu ve satın alan ayfon müşterisi 100.000 kişiyi geçmişti.... Bu habere şaşırmadım. Yakında, telefonunuz vücut sıcaklığınızlada şarj olabiliyor, içinize yerleştirmeniz yeterli gibi abuk uydurmalara bile inanan çıkarsa da şaşırmam...

Bu denenicek bir şey değil ya. Ben kafayı yerdim 2500 tl ver al, yazılan saçma şeyleri resmi kaynağından kontrol etme ve mikrodalgada iphonitzel. aboo uyku uyuyamazdım )))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir