Hazırda beklet işlevini etkinleştirin!

Windows 10'da normalde görünmeyen "Hazırda Beklet" işlevini etkin hale getiriyoruz!

Hazırda beklet işlevini etkinleştirin!

Windows 10'un "Yeniden başlat" ve "Bilgisayarı kapat" işlevlerini muhtemelen sıkça kullanıyorsunuz. Peki burada kullanabileceğiniz birkaç seçenek daha olduğunu biliyor muydunuz?

"Uyku" ve "Hazırda beklet" işlevleri benzer olsalar da, farklı biçimde çalışıyorlar. Uyku modu, her şeyi geçici olarak RAM'e saklayarak sisteminizi düşük güç konumuna alırken Hazırda beklet, RAM'deki bilgileri geçici olarak sabit diske kaydederek bilgisayarı gerçekten kapatıyor.

Windows 10'da Hazırda beklet seçeneğinin varsayılan olarak gösterilmediğini fark etmişsinizdir. Bu işlevi geri getirmek için Denetim Masası'nda küçük bir ayar değişikliği yapmanız gerekiyor.

Önce Denetim Masası'ndan Güç Seçenekleri'ni açın ve sol taraftan "Güç düğmesinin yapacaklarını seçin" bağlantısına tıklayın. Açılan yeni ekranda, üst tarafta "Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayın ve ekranın alt tarafına doğru kaydırarak "Hazırda Beklet" seçeneğini etkin hale getirin.

Başlat menüsündeki Aç/Kapa seçeneğine tıkladığınızda yeni Hazırda beklet seçeneğini görebileceksiniz. Programlarınızın durumunu saklayıp daha sonra (örneğin birkaç saat veya gün sonra) kaldığınız yerden devam etmek istediğinizde, Hazırda beklet seçeneğini kullanabilirsiniz. Kısa süreli aralar için daha hızlı çalışan Uyku modunu kullanmanız, daha yerinde olacaktır.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Hazırda bekletmek benim bildiğim kadarıyla biraz sıkıntınlı yani tecrübe ettiğim birşey. Hazırda beklet'e alıyosun iyi hoş bir güç kaybı yaşandığında sistem hasar görebiliyor yani hafızasına hazırda bekletmek için yazdığı dosya. Eğer sistem yedeği almadıysan geri yükleme falan yapamıyosan ki yapamadım format atıyosun iki kere başıma geldi anca anladım :) uykuda bişey olamaz yani sonuçta kapaınyo bitiyo hazırda beklette yaptığı gibi sistemi harddiske kayıt ettiği kopyadan başlatmaya çalışmıyor

Paylaştığınız görseller Windows 10'a ait değil. Windows'da denetim masası yok ve denetim masası yerine gelen ayarlar kısmında güç seçenekleri de yok. Makaleyi düzenlemeniz dileğiyle.

@13 Mart 2016 01:21 Windows+Q - Denetim Masası

@13 Mart 2016 01:21 sen önce kendi dikkatini düzelt !

@13 Mart 2016 01:21 masaüstü simge ayarından denetim masası eski görünümüne ulaşabilirsin...ayrıca win10 da bu ekrana ulaşman da mümkün ayarlar-sistem-güç ve uyku-ek güç seçenekleri

@13 Mart 2016 01:21 Windows 10'da Denetim Masası var. Aynı işlemleri bizzat Windows 10'da uyguladım.

@13 Mart 2016 01:21 kullanmayı bilmiyorsan eğer buraya saçma sapan yazılar yazma. Sol alta tıkla ve başlat menüsü yaz sonra ne çıkıyor gör ve haberi hazırlayanlardan özür dile. Ayrıca görsellerin hepsi windows 10 a ait

@13 Mart 2016 01:21 Görselleri Windows 10'dan aldık; klasik Denetim Masası Windows 10'da da var... Başlat menüsüne sağ tıklayın > Denetim Masası...

@13 Mart 2016 01:21 thug life.....

@13 Mart 2016 01:21 ezbere konuşmayın w 10 da denetim masası var nereden uyduruyorsunuz yok diye araştırın öğrenin biraz.

@13 Mart 2016 01:21 yorum yapmadan önce elini yüzünü yıkasaymışsın iyi olur olurmuş senin için..

@13 Mart 2016 18:02 yıkanmadan konuşan sensin önce kendini geliştir sonra buralarda yorum yaz .

bu mevzu önemlidir.. ben bazı lattoplarda güç düğmesine basıldığında uyku moduna geç gibi seçeneğin aktiv olarak satıldığını gördüm...yani kapat dediğinizde tam kapanmamış oluyor buda gün aşırı oldumu performansı etkiler.. format attığınızdada ilk işiniz güç seçeneklerine bakmak olsun zira iş yaparken pcniz yarımsaat kadar sonra uyku moduna geçe bilir.. hızlı başlat moduda bazı pclerde kapanmamaya!! yol aça biliyor

@13 Mart 2016 02:26 biri arkadaşa lattop ile laptop arasındaki farkı açıklasın önce, sonrasında onun türkçe adının da dizüstü olduğunu öğretsin.

hepsi tamamda bekleme ekranında ekranın kapalı durmasını etkinleştiremiyoruz. güç ayarlarından süre atıyoruz ama o süre içerisinde ekran kapanmıyor sürekli masaüstü ekranı açık ?

süper oldu yaptım bilmiyordum

Arkadaşlar Windows ızdırabına son vermeniz için seçeneğiniz var: Amiga OS (4.1 sürümü yayınlandı). komple kendilerine ait sistemleri var: Amiga ONE X1000 ve X5000 (web sitesinden inceleyebilirsiniz), isterseniz sadece işletim sistemi (sadece 30 dolar) koca adamlarsınız sizi şunu seçin diye yönlendirecek değilim, seçim şansınız olduğunu bilin istedim. kendinize şu soruyu sorun: 1999 senesinden beridir aralıksız geliştirilen işletim sistemi Amiga OS hakkında neden medya tek bir satır dahi yazmıyor

nasıl denetim masası yok.Bende windows 10 kullanıyorum denetim masası var masaüstünde simge olarak.Lütfen bilgisayarı sadece açıp kapayarak kullanmayın arada bakıp keşfedin.

dediğiniz şekilde yaptım fakat kapatma ayarları bölümünde hazırda beklet diye bir şık yok sadece iki seçenek var

Microsoft korsanlık yapıp zorla bilgisyarımı w10 a yükseltti. Berbat bir sistem. Yenilik deyip şişiniyorlar ama ben daha yeni bir şeye rastlamadım. Daha önce 2 kere kurup kaldırmıştım. Şimdi üşeniyorum. Artık rezalete alışacağız.

Neden herkes zırt pırt format atmaktan bahsediyor? Ben 30 yıldır bilgisayar (yoğun) kullanıyorum. Windows kullanmaya başladığımdan beri de kısa format periyodum 2 - 3 yıldır. Hatta Vista'dan WIN7 ye geçerken Vista'da hiç format atmamıştım.

@umitsayman bilgisayarı kullanmıyorsundur! iyi baktın mı düğmeye basmış mısın?

@13 Mart 2016 21:41 Belki de bilgisayarı "gerektiği gibi kullanıyordur". Her yavaşladığında bir format işlemi yapmanın mantığı olmadığını biliyordur. Veri ve sistem bütünlüğünün güvenliğini ilk sıraya alarak işlerini yapıyordur. Kullandığı alete hakimdir. Vesaire vesaire...

@13 Mart 2016 21:41 Belki de bilgisayarı "gerektiği gibi kullanıyordur". Her yavaşladığında bir format işlemi yapmanın mantığı olmadığını biliyordur. Veri ve sistem bütünlüğünün güvenliğini ilk sıraya alarak işlerini yapıyordur. Kullandığı alete hakimdir. Vesaire vesaire... Sen hiç düşündün mü peki; 'gerçekten bilgisayarı kullanıyormuyum ?' diye.

benim gibi hazırda beklet modunu hiç kullanmıyorsanız bu modu kapatarak diskinizde bu modun boşuna harcadığı alanı silebilirsiniz. cmd yi yönetici haklarıyla açıp powercfg -h off komutuyla kapatabilirsiniz ya da off yerine on yazarak açabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir