HD Super AMOLED'i müthiş kılan ne?

Samsung'un Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 gibi ceplerinde kullandığı ekranı bu kadar iyi kılan ne?

HD Super AMOLED gerçekleri!

Samsung'un Galaxy Note 2'de Galaxy S3'te kullandığı büyük, HD çözünürlüklü ekrandan etkilenmemek mümkün değil. Peki, istediğimiz yerde video izleyip internette rahatça dolaşmamıza izin veren bu yüksek çözünürlüklü ekranlar, nasıl çalışıyor? Samsung'un görüntüleri inanılmaz bir canlılığa ve netliğe ulaştıran Super AMOLED teknolojisinin arkasında ne yatıyor? İşte cevaplar.

HD Super AMOLED nedir?

Samsung, Super AMOLED teknolojisini Galaxy S'ten bu yana uç nokta Galaxy ceplerinde kullanıyor. Burada en dikkat çeken şey ise "HD" özelliği: İnç başına sunulan yüksek piksel sayısı, şaşırtıcı biçimde keskin görüntülerle sonuçlanıyor. Cebinizin sadece birkaç inç'lik ekranında 1280x720 çözünürlük sunabilmesinden bahsediyoruz. Bu çözünürlük, birkaç sene önceki TV'ler için bile fazlasıyla yeterli gördüğümüz bir çözünürlük.

OLED ekranlar, LED'den daha mı iyi?

Bazı kullanıcılar dikkat etmese de akıllı cepler arasında önemli bir ayrım var: OLED ekranları kullananlar ve LED ekranları benimseyenler.

LCD teknolojisini televizyonlardan ve düz ekranlardan tanıyoruz. Daha yeni bir teknoloji olan OLED ise inanılmaz derecelerde kontrast ve görüntü kalitesi sunacak bir seviyeye ulaşmış durumda. OLED ile LED arasındaki en önemli fark, LED ekranların bir arka ışığa ihtiyaç duyması. OLED ekranlardaki pikseller kendini aydınlattığından herhangi bir arka ışığa ihtiyaç duyulmuyor.

Arka ışık, cihazı ağırlaştırdığından OLED teknolojisi Note 2, Galaxy S3 ve Galaxy S4 gibi çok ince cihazlara izin veriyor.

Note 2'nin ekranı neden bu kadar iyi?

Note 2'nin ekranı neden bu kadar iyi?

Note 2'nin ve Galaxy S3'ün ekranı neden bu kadar iyi?

OLED ekranların en önemli üstünlüklerinden bir tanesi, koyu renkleri ve açık renkleri çok iyi verebilmesi. LCD ekranlar, arka ışığın sızması nedeniyle siyah rengi vermekte zorlanırlar. Ancak Samsung'un HD Super AMOLED ekranında siyahları inanılmaz bir koyulukta görebilirsiniz.

Kontrast, yüksek ekran çözünürlüğü ile birleştiğinde metinlerde, fotoğraflarda ve HD videolarda inanılması güç bir netlik ortaya çıkıyor.

Ekran teknolojisinin geleceği

Full HD ekranlardaki bir sonraki adım, 1920x1080 çözünürlüklü, daha da net görüntüler sunabilen HD ekranlar. Samsung, gerçek anlamda bükülebilen Youm adında bir ekran üzerinde de çalışıyor. Bu ekran, cam ve metal yerine plastikten faydalanabiliyor. Bükülebilen ekranlar gelecekte telefonlarda, saatlerde ve tabletlerde kendine kullanım alanı bulabilir.

Okuyucu Yorumları