HDMI 2.1 Nedir; Ne İşe Yarar? Açıklıyoruz...

8K çözünürlüklü videoları taşıma kapasitesine sahip yeni HDMI 2.1 standardı tam olarak nedir; neler sunuyor?

Dinamik HDR nedir?

Dinamik HDR nedir?

HDMI 2.1'in getirdiği Dinamik HDR yetenekleri, derinlik, detay, parlaklık, kontrast ve renk gamı anlamında en yüksek değerleri elde edeceğiniz anlamını taşıyor. Bugünkü HDR, tüm filmdeki ortalama değerlerden üretiliyor. Dinamik HDR ise HDR meta verisinin her kareye ve sahneye uygulanabilmesini sağlıyor. Bu, çok zaman alan bir iş olsa da ortaya müthiş bir görüntü çıkıyor.

eARC nedir?

AV güçlendiriciler ve diğer ses ekipmanları, HDMI 2.1'in faydasını görecekler. Enhanced Audio Return Channel (eARC), HDMI kablolarının son birkaç nesildir kullandığı Audio Return Channel (ARC) üzerinde birkaç basit güncelleştirme yapıyor. eARC bu sayede yeni ses codec'lerini, Dolby Atmos'u ve DTS:X'i destekliyor.

48G kablo nedir?

Şimdilik geçici bir isim olan 48G, sıkıştırılmamış HDR destekli 8K videonun HDMI 2.1 kablo üzerinden taşınması anlamına geliyor. HDMI 2.0 ise 18GBps veri taşıyabiliyordu. Önceki HDMI sürümleriyle uyumlu olan 48G, 2017'de resmi adını kazanacak.

İlk HDMI 2.1 destekli TV'ler ne zaman gelecek?

IHS Technology'den kıdemli analiz ve araştırma müdürü Paul Gagnon, "muhtemelen bu sene göreceğiz" diyor. HDMI 2.1, 2017'nin ikinci çeyreğinin başlarında yayınlanacak, ancak bu standardı destekleyen TV'ler hemen ortaya çıkmayabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Milletin gözünü bozmak istiyolar, 8Kymış!

şimdi 8k video bulduk diyelim, bunu oynatacak cihazı da bulduk Ama kablo yok 1,4 HDMi kablosu taktığımızda video görünmeyecek mi yani? Bunu mu demek istiyorsunuz?

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir