HDTV'de 3D devri!

HDTV'nin modası geçiyor; şimdi yeni moda 3 boyutlu HDTV. İşte bilmeniz gerekenler...

  • Ali Güngör

Plazma, LCD ve gelecek

Plazma, LCD ve gelecek
HDTV'ler bitecek mi? 3D HDTV devri ne zaman başlayacak?

Peki ya LCD? şimdilik gelen bilgilere göre sadece240Hz LCD'ler de bu teknolojiyi kullanabilecek. Panasonic, plazmaya ağırlık verdiği için, plazma TV'lerin LCD'lerden kat be kat üstün olduğunu vurguluyor. Tüketicilerde ise plazma-LCD TV savaşlarından kalma bazı önyargılar da yerinde. Bu yüzden LCD seven kullanıcıların LCD 3D HDTV'yi beklemesi muhtemel.

Sonuç itibariyle en büyük engelin TV izlerken gözlük takma zorunluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bazı kullanıcılar bunu hiç dert etmeyecektir, ama TV izlemek için gözlük takmaktan hoşnut kalmayacak izleyici sayısının da hiç az olmayacağını tahmin etmek zor değil. Durumu kurtaran şey, günlük iki boyutlu televizyon yayınlarında değil de, 3D çekilmiş filmleri izlerken gözlük gerekecek olmasıdır. Ama bu değişebilir. İlk sayfada verdiğimiz Sinemalarda yaygınlaşmadan evlerde bağlantısından okuyabileceğiniz gibi, standart TV yayınları da 3D olma yolunda ilerliyor. O zaman televizyonda haberleri izlerken ihtiyarlar gibi gözlüklerimizi mi aranacağız şimdilik bilinmez.

Sonuç itibariyle daha bir sene beklemeye niyetiniz yoksa gönül rahatlığıyla HDTV alabilir ve bu 3D HDTV'nin yaygınlaşmasını bekleyebilirsiniz. Bir sene tüketici elektroniğinde çok şeyi değiştirir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Asıl şunu söyleyin,(sanırım yazıyı yazan arkadaş gözlük kullanmıyor,hiç aklına gelmemiş) zaten gözlüklü insanlar o ikinci gözlüğü nasıl kullanacaklar, normal gözlüğü çıkartıp onu taksak bu sefer de 3 boyutu değil tek boyutu bile algılayamayacağız:) yani aparatlı iş olmaz gibi geliyo bana :)

Editörün notu:
Makalenin 4. sayfasında şu cümle yer almaktadır "Gözlükler büyükçe güneş gözlüklerine benziyor ve normal gözlüğün üzerine takılabiliyor. "

dah millet LCD'ye geçemedei. sadece belli bi kseim nu tür televizyonlaa sahip. maddi durumlar ortada bu çıksa bile yangınlaşması yılları bulur. ama tabi teknolojinin de gelişmesi güzel bi durum

Bence sabırlı olup hologram görüntüleri beklemeliyiz...ekrana falan gerek yok..odanın ortasında oluşan görüntüyü istediğin taraftan izleyebilrsin....Böyle bir teknoloji beklemek için diyoruz ki , ya sabır

yaw HD yayın bir kere parayla burası tmm ki onlar bile sınırlı sayıda HD yayın var daha bu çözülmemişken bir de yenisi mi çıkıyor yani tarihe nasıl gömülüyor HD ler sokakta sorsak kim bilir kaç kişi anlamını bile bilmiyodur bu bizim 3G ye daha yeni geçip te diğer ülkelerde 4G çıkması gibi bu tv ler en azından Türkiye için erken die düşünüom bn:D

yarından itibaren para biriktirmeye başlıyorum 2-3 senede anca toplarım bunun parasını:)) zaten ancak yaygınlaşır

Buraya devamlı panasonic yazmışsınız ama blue-ray'in başında Sony var ve Sony Bravia 3D yapacağını videoyla açıklamıştı geçen zamanlarda bence panasonic yine ezilecek Sony teknolojisinin yanında...

yeni alacağım laptobun ekran kartı yeterli olursa hdmi den bu televizyon lara bağlamayı düşünüyorum (en erken seneye). oyunu geçtim en azından film seyredebilirsem yeter(tv aldıktan sonra tabi). ama 3d glass muhabbetleri de dönüyo heralde kartondan yapılanları kullanmayız. nVidia 3D Vision Glass için 200$ diyor(şimdilik) seneye 200- 250 tl olursa bu teknoloji eve girer.

3D Ps3 mükemmel olur yav valla adamı eve zincirler.)

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.)

3D oyun çok güzel olur fakat zaten FPS oyunları yeterince yorucu oluyor bir de 3D olunca halimizi düşünemiyorum.
Eralper

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.) demişşin
bayramda herkes kendi gözlüğünü getirirse sorun olmaz :D

Teknolojiyi takip etmek zor yakında 4d 5d 6d çıkar :))))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir