HDTV'de 3D devri!

HDTV'nin modası geçiyor; şimdi yeni moda 3 boyutlu HDTV. İşte bilmeniz gerekenler...

Yoksa HDTV'ler bitecek mi?
3D HDTV, 3D TV, 3D PS3... Her şey 3D oluyor!

Bir HDTV, Blu-ray oynatıcı ve A\V Reciever almaya hazırlanıyorsanız bir durun! 3D HDTV ve Blu-ray geliyor!

Gerçekten de önemli bir gelişme mi? Evet öyle, bu teknoloji televizyonu kökten değiştirecek. İnternet karşısında kendisini yenileyemeyen, ondan kopya çekmek zorunda kalan televizyona, belki doğrudan yeni bir içerik kaymayacak. Ancak seyir tecrübesi değişecek, bir heyecan uyandıracak ve bu heyecan da yeni ve yaratıcı çalışmalar için itici güç oluşturabilir.

James Cameron'un Avatar filmi iki lensli bir kamera tarafından çekildi. Bu sayede insan gözünün gördüğüne benzer görüntüler elde edildi. 2011 yılındaki yüksek çözünürlüklü kameraların da böyle bir çift lensli sistem kullanması bekleniyor. Geçtiğimiz ay da Fujifilm'den ilk 3D fotoğraf makinesinin haberini yapmıştık. Bu fotoğraf makinesinin de iki lensi vardı.

3D ve hologramlar konusunda haberlerimizde yer vermeyi ihmal etmedik. İşte büyük gelişmeler ve bu konuda makaleden daha çok keyif almanız için kaçırmamanız gereken önemli haberler:

3 boyutlu fotoğraf: Sistem nasıl işliyor
YouTube 3 boyutlu video denemelerine başladı!
Sinemalarda yaygınlaşmadan evlerde
James Cameron ve Peter Jackson'dan sinemanın geleceği... Gelecek 3D'de olabilir mi?
İnternet nihayet 3D oluyor! WebGL ile tarayıcılara 3 boyut desteği...
Dokunulabilir hologram

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Asıl şunu söyleyin,(sanırım yazıyı yazan arkadaş gözlük kullanmıyor,hiç aklına gelmemiş) zaten gözlüklü insanlar o ikinci gözlüğü nasıl kullanacaklar, normal gözlüğü çıkartıp onu taksak bu sefer de 3 boyutu değil tek boyutu bile algılayamayacağız:) yani aparatlı iş olmaz gibi geliyo bana :)

Editörün notu:
Makalenin 4. sayfasında şu cümle yer almaktadır "Gözlükler büyükçe güneş gözlüklerine benziyor ve normal gözlüğün üzerine takılabiliyor. "

dah millet LCD'ye geçemedei. sadece belli bi kseim nu tür televizyonlaa sahip. maddi durumlar ortada bu çıksa bile yangınlaşması yılları bulur. ama tabi teknolojinin de gelişmesi güzel bi durum

Bence sabırlı olup hologram görüntüleri beklemeliyiz...ekrana falan gerek yok..odanın ortasında oluşan görüntüyü istediğin taraftan izleyebilrsin....Böyle bir teknoloji beklemek için diyoruz ki , ya sabır

yaw HD yayın bir kere parayla burası tmm ki onlar bile sınırlı sayıda HD yayın var daha bu çözülmemişken bir de yenisi mi çıkıyor yani tarihe nasıl gömülüyor HD ler sokakta sorsak kim bilir kaç kişi anlamını bile bilmiyodur bu bizim 3G ye daha yeni geçip te diğer ülkelerde 4G çıkması gibi bu tv ler en azından Türkiye için erken die düşünüom bn:D

yarından itibaren para biriktirmeye başlıyorum 2-3 senede anca toplarım bunun parasını:)) zaten ancak yaygınlaşır

Buraya devamlı panasonic yazmışsınız ama blue-ray'in başında Sony var ve Sony Bravia 3D yapacağını videoyla açıklamıştı geçen zamanlarda bence panasonic yine ezilecek Sony teknolojisinin yanında...

yeni alacağım laptobun ekran kartı yeterli olursa hdmi den bu televizyon lara bağlamayı düşünüyorum (en erken seneye). oyunu geçtim en azından film seyredebilirsem yeter(tv aldıktan sonra tabi). ama 3d glass muhabbetleri de dönüyo heralde kartondan yapılanları kullanmayız. nVidia 3D Vision Glass için 200$ diyor(şimdilik) seneye 200- 250 tl olursa bu teknoloji eve girer.

3D Ps3 mükemmel olur yav valla adamı eve zincirler.)

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.)

3D oyun çok güzel olur fakat zaten FPS oyunları yeterince yorucu oluyor bir de 3D olunca halimizi düşünemiyorum.
Eralper

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.) demişşin
bayramda herkes kendi gözlüğünü getirirse sorun olmaz :D

Teknolojiyi takip etmek zor yakında 4d 5d 6d çıkar :))))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir