HDTV'de 3D devri!

HDTV'nin modası geçiyor; şimdi yeni moda 3 boyutlu HDTV. İşte bilmeniz gerekenler...

Yoksa HDTV'ler bitecek mi?
3D HDTV, 3D TV, 3D PS3... Her şey 3D oluyor!

Bir HDTV, Blu-ray oynatıcı ve A\V Reciever almaya hazırlanıyorsanız bir durun! 3D HDTV ve Blu-ray geliyor!

Gerçekten de önemli bir gelişme mi? Evet öyle, bu teknoloji televizyonu kökten değiştirecek. İnternet karşısında kendisini yenileyemeyen, ondan kopya çekmek zorunda kalan televizyona, belki doğrudan yeni bir içerik kaymayacak. Ancak seyir tecrübesi değişecek, bir heyecan uyandıracak ve bu heyecan da yeni ve yaratıcı çalışmalar için itici güç oluşturabilir.

James Cameron'un Avatar filmi iki lensli bir kamera tarafından çekildi. Bu sayede insan gözünün gördüğüne benzer görüntüler elde edildi. 2011 yılındaki yüksek çözünürlüklü kameraların da böyle bir çift lensli sistem kullanması bekleniyor. Geçtiğimiz ay da Fujifilm'den ilk 3D fotoğraf makinesinin haberini yapmıştık. Bu fotoğraf makinesinin de iki lensi vardı.

3D ve hologramlar konusunda haberlerimizde yer vermeyi ihmal etmedik. İşte büyük gelişmeler ve bu konuda makaleden daha çok keyif almanız için kaçırmamanız gereken önemli haberler:

3 boyutlu fotoğraf: Sistem nasıl işliyor
YouTube 3 boyutlu video denemelerine başladı!
Sinemalarda yaygınlaşmadan evlerde
James Cameron ve Peter Jackson'dan sinemanın geleceği... Gelecek 3D'de olabilir mi?
İnternet nihayet 3D oluyor! WebGL ile tarayıcılara 3 boyut desteği...
Dokunulabilir hologram

Panasonic duyurdu bile!

Konsol oyuncuları daha HDTV'ye bile geçememişti...

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bazı gösterimlerde Panasonic 3D plazma HDTV'ler ve 3D Blu-ray oynatıcıları gelecek yıl piyasaya süreceğini duyurdu. Tarih konusundaki açıklama resmi olarak yapılmadı ancak 3D'nin geleceği kesin.

Henüz başka bir HDTV veya Blu-Ray üreticisi Panasonic'in 3D sistemini destekleyeceğini açıklamış değil. Bununla birlikte Panasonic Başkan Yardımcısı Bob Perry'e göre alttan alta, gizlice destekliyorlar. Bob Perry de sektörün saygı gören, tecrübeli isimlerinden biri ve diyor ki "Bunu desteklemeyeceğini söyleyen bir üretici duymadım." İşte tecrübeli birinden gelen bu ilginç cevap, durumu açıklığa kavuşturmuyor ama Panasonic'in destekleneceğini ima ediyor.

Bunu şimdilik bir kenara bırakırsak Sony, 3D Playstation 3'ün üzerinde çalıştığını duyurdu. Sony ayrıca Las Vegas'ta 3D teknolojisini sergilemişti. Perry'nin açıklamasına dönecek olursak, eğer 3D ekipman bugün mevcut olsaydı, ortada en az 50 adet 3D Blu-ray film olurdu diyor. Piyasaya çıkışta 100 3D Blu-ray film bile gayet mümkün. Zaten Hollywood da eski aksiyon filmlerinin teknolojik olarak elden geçirilmiş sürümlerini satmayı seviyor. Kısacası izleyecek filmler bir sorun olmazdı

HDMI 1.4

HDMI 1.4 standartı, bir standartlar savaşını önleyecek

Peki ya format farklılıkları? Daha önce yaşanan format savaşları herkesin malumu. Panasonic resmi bir 3D Blu-ray standardı kullanacağı ve HDMI 1.4 şartnamelerine uyacağı için ortaya hiçbir sorun çıkmayacaktı. HDMI 1.4 ileri görüşlü bir şekilde 3D'yi mevcut 1.3a'nun üzerine bir geliştirme olarak niteliyor.

Yeni bir HDMI standardı, HDMI 1.4 uyumlu bir A\V reciever da gerektiriyor. 3D ürünle birlikte bunu da muhtemelen ilk Panasonic piyasaya sürecektir.

Nasıl çalışıyor?
Panasonic'in "3D Stereoscopic" sistemi is elektronik, yani kullanmak için 3D gözlük takmaya gerek yok. Daha doğrusu kağıt ve plastik gözlükler çöpe gidiyor, yerine özel gözlükler geliyor.Bunu ilk gerçekleştiren Panasonic 3D HDTV'ler, LCD değil, plazma olacak. Çünkü 3D görüntüyü oluşturmak için yüksek yenilemek hızı gerekiyor ve bu hızı ancak plazmalar sağlayabiliyor.

Çalışma prensipleri

İşte bu kolormarik gözlük benzeri cihaz 3D HDTV'nin bir parçası

Dual-scan/Dual-driver plazmalar her saniyenin 60'ta birinde alternatif bir 1080p kare gösteriyorlar. Bir dizi kare sol gözün gördüklerini, diğer bir set ise sağ gözün gördüklerini taklit ediyor. Bu sayede 3D gözlük takmadan 3D TV izlenebiliyor. Bu tekniğin günümüzdeki HDTV modellerinde kullanılamamasının sebebi, bu modellerin Single-scan yani tek tarama olması. Ne yazık ki değişen stereoskopik kareleri gösteremiyorlar.

Yeni 3D HDTV'ler 120Hz frekansında özel kontrol sinyalleri yayacak. Elbette odanıza değil, özel gözlüklere. Bu gözlükler enerjilerini pilden sağlıyorlar ve açılıp kapanan mikroskopik kapakçıklardan da faydalanılarak değişen 1080p kareler, izleyicinin beyninde gerçek 3D görüntü oluşturacak şekilde gösteriliyor.

Gözlükler büyükçe güneş gözlüklerine benziyor ve normal gözlüğün üzerine takılabiliyor. 250 saat seyir süresi sunan bir pilleri var. Sinyal yokken de kendilerini otomatik olarak kapayarak pil ömrünü koruyacaklar.

Kalite, maliyet ve eksikler

3D TV yayını İngiltere'de yola çıktı bile

Maliyeti ne olacak?
Bu 3D HDTV plazmalar elbette bugünkü HDTV'lerden daha pahalıya gelecek. Panasonic'ten Bob Pery fiyat açıklamıyor. İlk modellerin seneye çıkacağını göz önüne alırsak, bu yeni televizyonların herkesin evine girecek kadar ucuzlaması birkaç seneyi bulacaktır. Fiyat konusu, diğer markaların Panasonic'i ne kadar yakından takip edeceğine, yani rekabete bakıyor.

Nasıl görünüyor?

3D HDTV'lerin en yakın rakibi holografik televizyonlar olacaktır. Ancak elbette holografik televizyonlar 3D HDTV'den çok daha sonra piyasaya çıkacak. 3D HDTV'ler üç boyutlu olmanın ötesinde günümüzün HDTV'lerinden çok daha yüksek kaliteli görüntü sunarak, evde eğlenceyi başka bir boyuta taşıyacak.

Peki ya eksileri?
3D TV izlemek herkese göre değil. Bazı izleyiciler uzun süre izleyince baş ağrısı ya da mide bulantısına yakalanabilir. İlk kez 3D bilgisayar oyunu oynayanların başına gelenleri hatırlatıyor. Ancak şimdi 3D görüntüleri izleme ve test etme imkanı bulanlar rahatsız olmadıklarını belirtiyorlar. Aydınlıkta kullanılabilecek olan teknoloji, en iyi seyir keyfini ise karanlık bir odada sunacak

Plazma, LCD ve gelecek

HDTV'ler bitecek mi? 3D HDTV devri ne zaman başlayacak?

Peki ya LCD? şimdilik gelen bilgilere göre sadece240Hz LCD'ler de bu teknolojiyi kullanabilecek. Panasonic, plazmaya ağırlık verdiği için, plazma TV'lerin LCD'lerden kat be kat üstün olduğunu vurguluyor. Tüketicilerde ise plazma-LCD TV savaşlarından kalma bazı önyargılar da yerinde. Bu yüzden LCD seven kullanıcıların LCD 3D HDTV'yi beklemesi muhtemel.

Sonuç itibariyle en büyük engelin TV izlerken gözlük takma zorunluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bazı kullanıcılar bunu hiç dert etmeyecektir, ama TV izlemek için gözlük takmaktan hoşnut kalmayacak izleyici sayısının da hiç az olmayacağını tahmin etmek zor değil. Durumu kurtaran şey, günlük iki boyutlu televizyon yayınlarında değil de, 3D çekilmiş filmleri izlerken gözlük gerekecek olmasıdır. Ama bu değişebilir. İlk sayfada verdiğimiz Sinemalarda yaygınlaşmadan evlerde bağlantısından okuyabileceğiniz gibi, standart TV yayınları da 3D olma yolunda ilerliyor. O zaman televizyonda haberleri izlerken ihtiyarlar gibi gözlüklerimizi mi aranacağız şimdilik bilinmez.

Sonuç itibariyle daha bir sene beklemeye niyetiniz yoksa gönül rahatlığıyla HDTV alabilir ve bu 3D HDTV'nin yaygınlaşmasını bekleyebilirsiniz. Bir sene tüketici elektroniğinde çok şeyi değiştirir.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Asıl şunu söyleyin,(sanırım yazıyı yazan arkadaş gözlük kullanmıyor,hiç aklına gelmemiş) zaten gözlüklü insanlar o ikinci gözlüğü nasıl kullanacaklar, normal gözlüğü çıkartıp onu taksak bu sefer de 3 boyutu değil tek boyutu bile algılayamayacağız:) yani aparatlı iş olmaz gibi geliyo bana :)

Editörün notu:
Makalenin 4. sayfasında şu cümle yer almaktadır "Gözlükler büyükçe güneş gözlüklerine benziyor ve normal gözlüğün üzerine takılabiliyor. "

dah millet LCD'ye geçemedei. sadece belli bi kseim nu tür televizyonlaa sahip. maddi durumlar ortada bu çıksa bile yangınlaşması yılları bulur. ama tabi teknolojinin de gelişmesi güzel bi durum

Bence sabırlı olup hologram görüntüleri beklemeliyiz...ekrana falan gerek yok..odanın ortasında oluşan görüntüyü istediğin taraftan izleyebilrsin....Böyle bir teknoloji beklemek için diyoruz ki , ya sabır

yaw HD yayın bir kere parayla burası tmm ki onlar bile sınırlı sayıda HD yayın var daha bu çözülmemişken bir de yenisi mi çıkıyor yani tarihe nasıl gömülüyor HD ler sokakta sorsak kim bilir kaç kişi anlamını bile bilmiyodur bu bizim 3G ye daha yeni geçip te diğer ülkelerde 4G çıkması gibi bu tv ler en azından Türkiye için erken die düşünüom bn:D

yarından itibaren para biriktirmeye başlıyorum 2-3 senede anca toplarım bunun parasını:)) zaten ancak yaygınlaşır

Buraya devamlı panasonic yazmışsınız ama blue-ray'in başında Sony var ve Sony Bravia 3D yapacağını videoyla açıklamıştı geçen zamanlarda bence panasonic yine ezilecek Sony teknolojisinin yanında...

yeni alacağım laptobun ekran kartı yeterli olursa hdmi den bu televizyon lara bağlamayı düşünüyorum (en erken seneye). oyunu geçtim en azından film seyredebilirsem yeter(tv aldıktan sonra tabi). ama 3d glass muhabbetleri de dönüyo heralde kartondan yapılanları kullanmayız. nVidia 3D Vision Glass için 200$ diyor(şimdilik) seneye 200- 250 tl olursa bu teknoloji eve girer.

3D Ps3 mükemmel olur yav valla adamı eve zincirler.)

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.)

3D oyun çok güzel olur fakat zaten FPS oyunları yeterince yorucu oluyor bir de 3D olunca halimizi düşünemiyorum.
Eralper

standart yayınlarda 3d olursa ohooo 10-15 gözlük lazım eve bayramları düşünsenize.) demişşin
bayramda herkes kendi gözlüğünü getirirse sorun olmaz :D

Teknolojiyi takip etmek zor yakında 4d 5d 6d çıkar :))))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir