HDTV kullananların sadece %9'u Bluray istiyor

Yeni araştırma Amerikada'ki tüketicilerin teknoloji standardıyla o kadar da ilgilenmediğini gösterdi

HDTV kullanıcılarının sadece %9'u Blu-ray istiyor
Amerikalılar Blu-ray'i sevmiyor

HD-DVD yüksek çözünürlük yarışından koptuktan sonra tüketicilerin Blur-ray'e saldırdığını düşünebilirsiniz. Ancak lider pazar araştırma firmalarından NPD'nin yaptığı bir araştırma bunun böyle olmadığını söylüyor. Mart ayında Amerika'da yapılan araştırma HDTV kullanan 40 milyon aile'den sadece yüzde 9'unun yeni bir Blu-ray oynatıcıya para ayırmayı düşündüğünü ortaya koydu.

Bu rakam HDTV sahibi olmayanlarda daha da düşüyor. Bu grupta ilk 6 ay içinde Blu-ray almayı planlayanların sayısı sadece % 6.

CHIP Online'ın yorumu: Özellikle HD-DVD'nin oluşturduğu hayal kırıklığı tüketicilerin Blu-ray'e daha temkinli yaklaşmasına neden oluyor olabilir. Bu yüzden donanım fiyatları düşse de üreticilerin DVD karşısında bu standarda olan güveni sağlaması biraz daha sürecek gibi duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

HD-TV'ye de sahip olmayanlar için konuşuyorum, biraz gereksiz de geliyor olabilir henüz. DVD yüksek kaliteli bir biçim zaten. Aşmış mükemmelliğe ulaşmak için, hem de diğer seçenek DVD iken o kadar para dökmek, hem ilk anda hem de her filmde o kadar para ödemek, çok mantıklı olmasa gerek.

Almanya'da yasiyorum, ben fiyatlarin biraz daha düsmesini bekliyorum, düsünün elinizde 5-6 saatlik bir dügün filminiz var,kalite bir yana tek bir CD olarak kim istemezki, bence olay bu kadar basit...

Hd Dvd ve Blu-Ray aralarında savaşarak her ikisi de biraz kaybettiler aslında. Bu kadar büyük firmaların adeta bir çocuk gibi gereksiz yarışlara girmeleri gerçekten anlamsız.

Normal DVD standardı neyimize yetmiyor. Sömürünün peşinden kendimizi modern teknoloji köleleri misali koşturup duruyoruz...

aşırı pahalı blue-ray diskler

"Çocuk gibi savaşmak" ve "her ikisinin de biraz kaybetmesi" dediğiniz olaylarda milyonlarca dolar kaybediliyor/kazanılıyor. Rekabet her zaman olacaktır, çocuk gibi davranmak değil bu. Çocuk gibi davranmak; önce iki ürünü de destekleyen büyük medya sağlayıcı firmaların, bir süre sonra formatlardan birini seçmesi, diğerini elinin tersiyle itmesidir. Ya da "oynanan ekonomik oyunlar" mı demeliydim. Yoksa eminim, yakında iki medyayı da okuyup yazabilen writer'lar geliştirip yaygınlaşacaktı ve aradaki rekabetten, biz kullanıcılar faydalanacaktık. Toshiba'nın yanılmıyorsam 10 milyon dolar kaybettiği felan söylendi. Dediğim gibi bu olay, "bunu sevmedim, bunu kullanalım" olayı değildir. İşin içinde gizli anlaşmalar ve ortaklıklar vardır elbette, rekabeti ortadan kaldırıp tek olarak daha fazla kazanmak amaç.
Ayrıca HD-TV demişim aşşağıdaki mesajda..HD-DVD olacak tabi ki o..

Benim en çok dikkatimi çeken Amerika'da 40 milyon kişinin HDTV'ye sahip olması. Türkiye'de bu sayı kaç acaba ?

arkadaşlar hep söylerim her zaman orta seviyede takip edeceksin teknolojiyi hem artı ve eksilerini öğreniyorsun eşinden dostundan haberlerden hem o zamana kadar gerçekten tam anlamıyla oturmuş oluyor beklediğiniz teknoloji şöyle düşünün bir meyva olmadan yenirmi yensede arkadaşlardan tadını tuzu sorararız bizi bilgilendirir bence teknolojide buna benzer çok fazla üst seviye meraklısı değilseniz elinizdeki teklnolojinin tadını çıkartın :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir