Hem PC'de, hem cepte aynı uygulama!

Cebinizdeki uygulamayı PC'nizde, PC'deki uygulamayı cebinizde çalıştıracağınız günler çok uzak değil

Microsoft ortak bir uygulama ekosistemi istiyor!

Microsoft, farklı işletim sistemleri arasında (Windows Phone, Xbox, Windows 8) benzer bir arayüz kullansa da bu platformlar farklı uygulama ekosistemleri üzerinde oturuyor. Ancak bu durum Microsoft'tan gelen açıklamalara göre yakında değişebilir.

Şirketin Perşembe günü yaptığı finansal analist toplantısında işletim sistemi bölümünün başındaki Terry Myerson, Microsoft'un ortak bir uygulama platformu üzerinde çalışmaya başlayabileceğini ima etti. Microsoft'un işletim sistemlerinin nasıl çalışması gerektiği konusunda inandığı "üç anahtar konuyu" şöyle özetledi: "Birincisi tüm cihazlarımız için bir silikon arayüzü olmalı. Tüm cihazlarımız için tek setten oluşan bir geliştirici API'sı olmalı. Ve son kullanıcıya sunduğumuz tüm uygulamalar, tüm cihazlarımızda kullanılabilmeli."

Myerson, uygulamaların farklı cihazlara uygun hale getirilmesinin gerektiğini, Microsoft'un amacının tüm bu cihazlar için ortak bir deneyim oluşturmak olduğunu, ancak uygulamaların temelde her cihaz için eşsiz ve uygun bir deneyim sunacağını söylüyor.

Myerson ortak bir uygulama mağazasından bahsetmese de açıklamalarından böyle bir sonucun kaçınılmaz olduğunu anlamak zor değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yıl olmuş 2013. Böyle birşeyin farkına varmış olmanız hoş da atı alan üsküdarı geçti sanki ? Neyse zararın neresinden dönseniz kardır. Umarım bu da silverlight yalanına benzemez. Developerlar olarak sizin 6 ay sonrasını görememenizden bıktık. Nedir bu vizyonsuzluk. İnsanlar size güvenip silverlight öğrendi, eğitim aldı. Programlar yazdı. Şimdi çöpe attınız. .net framework gibi kuvvetli bir araç var elinizde. insanlar onunla mobile uygulama yazamadıklarından gitti java öğrendi. Elinizdeki developer ları da kaybediyorsunuz.

@24 Eyl 2013 14:31 atı alan üsküdarı geçti derken? bilgisayar ile telefonda aynı programın çalıştığı oldu da bizim mi haberimiz yok yoksa? microsoftun çok saçmaladığını düşünüyorum ama bu konuda diğerleri de aynı durumda.

@24 Eyl 2013 14:31 Kardeş kimse kimseye zorla bir şey yaptırmıyor. Microsoft sana silah çekmedi sanırsam öğrenmen için. Başarısız olması nedeniyle şirketi eleştirme bunun olması normal çünkü. Bence sen kendini eleştir geleceği okuyamamışsın. Flasha karşıda savaş açtılar bir ara ama sonuç hüsran html5 de yalan oldu en azından orta vadede başarılı olması zor uzun vadede olasılık yüksek. Sonuç olarak geleceği sen göreceksin, kimse kimseye zorla bir şey yaptırmıyor.

@24 Eyl 2013 14:31 .net ile wp ye uygulama yazılabiliyor.

@24 Eyl 2013 14:31 Gerçekler ancak böyle işi bilen ve işin bizzat içinde olanlar tarafından dile getirilince bir anlam kazanıyor.

@24 Eyl 2013 14:31 Hiç android programladın mı ? Hepsi aynı...

@24 Eyl 2013 14:31 Devoloper'ım, Windows Phone için C++ uygulamalar yazıyorum. Java öğrenmeye ihtiyacım yok...

Microsoft alt üst edecek sağlam geliyor. Sevgili plastik severlere duyurulur :D

Yorumlarda işini bilenler yorum yapınca ayrı bir keyifli oluyor okuması

en başta yapılması gerekn buydu..metro arayüzünü ve wp8i gördükten sonra ilk aklıma gelen hatta ilk başta ortak sanarak baya bir sevindiğim zamanları hatırlıyorum..aradan 1 yıl geçti yeni düşünmeleri saçma olmuş bence

Applenin i colud u gibi bişey yani

microsoft dua etsinde android masaüstüne gelmesin ,kaşınıyor biraz sanırım

@24 Eyl 2013 19:15 android masaüstüne gelse ne olacakki.. x86 ortamında uygulama sayısı avantajı Windows ta. Android korksun bence intelin x86 işlemcilerinin küçülmesiyle x86 Windows telefonlara girerse diye...

JVM cross-platform olmasiyla neredeyse her uygulama her yerde calisiyor. ATM'de bile :D aslinca C uygulamalari da calisir ama compile etmek lazim. Unixteki paket yoneticileri veya android gibi hazir compile edilmis dosyalari atiyor. bunun yerine kaynak kodu cekilse 1-2 duzeltme ile her yerde calisir... (daha fazla degisken ile)

Daha çoook uzak, bire bir olması zor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir