"Hem sıcak, hem yavaş!"

Büyük iddia ile piyasaya sürülen bu yeni canavarlar, PC üreticilerinden geçer not alamadı!

Hem sıcak hem yavaş!

Bilgisayar üreticileri, yeni ürünlerinde kullandıkları Intel'in Haswell çipinin, üretim öncesi modelden çok daha yavaş çalıştığını ve daha çabuk ısındığını iddia ediyorlar.

PC Pro'nun bildirdiğine göre, en az dört bilgisayar üreticisi, son modellerinde kullandıkları Haswell çiplerin, söz verilen performansı sergilemekten çok uzak olduğunu iddia ediyor. Eğer iddialar doğruysa çipler, üretim öncesi referans modellerden 15 derece daha sıcak çalışıyor ve söz verilen hız atlatma performansını sergileyemiyor. Söz konusu firmalardan biri, üretim öncesi modellerin hızını 3,5 GHz'den 4,7 GHz'e çıkartabildiklerini ancak aşırı ısınma ve güç sorunları nedeniyle son ürünlerde kullandıkları çiplerden en az 40-50 tanesinin hızını 4,2 GHz'den yukarı çıkaramadıklarını belirtiyor. Diğer firmalardan da çiplerin üretim öncesi modelleriyle üretim modelleri arasında hız aşırtma performansı açısından büyük fark olduğuna dair açıklamalar geldiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Intel ise, "Hız aşırtma performansı, pek çok farklı etkenden dolayı işlemciden işlemciye, nesilden nesle değişecektir. Belli bir frekans garantisi vermemiz mümkün değil. Ürünlerimize yeni ve heyecan verici hız atlatma özellikleri eklemeye devam edeceğiz" dedi.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Artık gönül rahatlığıyla FX8350 alabilirim :)

İyide İntel bir ikisi değilki bir çoğu"Takoz" çıkmış çiplerin

tıssss.... balon sönüyor mu ne?

intel çok iyi kıvırtmış 360 derece dönüş yapmış fakat adamları bağlayan bir şey yok sonuçta hiç bir üretici o.c konusunda şu yada bu olacak diye garanti vermez veremez. ama ısı konusunda vermek zorunda isteneni ve haswel isteneni vermiyor e diye eni bir soket yapısına geçiliyor boşu boşuna.

@black_flood ASUS ROG TYTAN serisi, Overclock Warranted özelliğinden bahsetsem?

Bu durum bir kez daha olmuştu. Hatalı işlemciler sonra toplanmıştı. Tabi üreticilerin bir oyunuda olabilir. Ellerindeki stoklar Pahalı ve yeni işlemci kullanmaktansa Ucuz ve Eski işlemci kullanma girişimi verebilir. Buda tüketicilere güzel açıklama olur.

Bulldozer faciasının arkasından şimdide Haswell . intel ve amd artık kalite de değil karizmayı çizdirmekte birbirleriyle yarışır oldular.

2600k ve 2500k gibi işlemciler gelmez artık intel batırdı , amd ye yönelecek millet 3770k bile nasıl ısınıyor

haswell'in resmi bendeki pentium 3'ü Andırıyor Ve Sadece 1.0Ghz Ama İntel i5 İşlemciden Hızlı Açılıyo :/

@dead man . .Bilgisayarın açılış hızı sadece işlemciye dayalı değildir tak bir ssd gör sonra

haswell'in resmi bendeki pentium 3'ü Andırıyor Ve Sadece 1.0Ghz Ama İntel i5 İşlemciden Hızlı Açılıyo :/

İntel i5 İşlemcili Bir Dizüstü Makinam Var Ama Eski Pentium Dual-Core E2200 İşlemcimi Özlüyorum Şuan Atolyemde Yeni Bozuk Makina Gelsede Çalışsam Diyor :(

Şahsen bana İntel i7 Turbo Boost yetiyor. 16 GB ' de Ram 2 GB De Ekran kartım var. Birde Windows 8 Pro ( 64 Bit ) Kullanıyorum. Marka da Casper. Bilgisayarım 4 Aylık. Hiç format ve ya hızlandırıcı program kullanmadım üstüne bir de çerez silmediğim halde , hala hızlı ve İnternet Explorer 10 Gayet hızlı çalışıyor. Bence daha ne olsun işlemci olarak?

@10 Haz 2013 04:30 Sen demekki bilgisayardan anlamıyormuşsun. O sistemin TB ye dayanmasına bile şükretmen lazım. Casperın kullanıdığı dandik donanımları bir bilsen direk pcyi geri iade edersin. Emin ol.

@SypeR54 Geri iade olmaz, iade zaten geri vermek anlamına gelir.

intel arık öldü amd de devam

açıklamaya gel çay delme

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir