Hem Türkçe, Hem Bedava!

StarOffice’in alt yapısına sahip, ama aynı zamanda ondan çok daha gelişmiş bir ofis paketi olan OpenOffice 1.0’ın Türkçe sürümü kullanıma hazır.

Microsoft Office’in en büyük rakibini piyasaya çıkar çıkmaz inceledik. Evinizde ya da işyerinizde zaman zaman bilgisayar başında halletmeniz gereken işler olabilir. Ufak tefek yazışmaları ve küçük hesap işlerini gerçekleştirmek ya da bir şeyleri tanıtmak ve duyurmak için kullanabileceğiniz sunumları bir ofis yazılımını kullanarak hazırlamak her zaman daha basit olacak ve size zaman kazandıracaktır. Bu tür uğraşlar işinizin vazgeçilmez birer parçasıysa; biraz önce bahsettiğimiz bir kelime işlemci, hesap tablolama ve sunum yazılımlarından oluşan gelişmiş bir ofis paketi edinmenizde yarar olabilir. Ancak sadece arada sırada ihtiyacınız olabilecek bu tipte bir yazılım paketi için de yüksek bir miktar ödeme yapmanız pek mantıklı olmayacak.

Bu durumda daha uygun alternatifleri değerlendirmeniz gerekir. Tabii aynı zamanda alacağınız ofis paketinin kullandığınız işletim sistemi altında çalışıyor ve dilinizi de destekliyor olması gerekir. Durum böyle olunca belki Microsoft’un pahalı ofis paketi rakipsiz gibi görünebilir. Ancak hepsi başarılı olmasa da aslında birçok alternatife rastlamak da mümkün.

OpenOffice, 1.0 sürümüyle en iyi MS Office alternatifi
Bunlar arasında hem ucuz, hem çok fazla işletim sistemi hem de dilinizi destekleyen ve aynı zamanda da özellik bakımından sektör lideri Microsoft Office ile yarışabilecek olanları ayırdığınız zaman karşımıza tek bir ofis paketi çıkacaktır.

Sun’ın StarOffice paketi ile aynı alt yapıya sahip ve ona paralel olarak geliştirilen, tamamen ücretsiz bir ofis paketi olan OpenOffice bu konuda tek sayılabilir. Özellikle de piyasaya en son sürülen ve artık sürüm olarak 1.0’a ulaşan yeni OpenOffice, sektördeki bu amansız yarışta nefesini Microsoft Office’in ensesinde hissettirmeye başlıyor.

Hatta artık iş hayatınızda ofis araçlarına yoğun olarak ihtiyaç duyuyorsanız bile OpenOffice, yüzünüzü kara çıkartmıyor. Üstelik en iyisi paranız cebinizde kalıyor. İşletim sistemleri üzerindeki tekelini başarıyla sürdüren yazılım devi Microsoft, Office paketi yazılımları sektöründe de rakiplerini bir bir eleyerek uzun süre tek kalmayı başardı. Sadece tek bir işletim sistemi platformu altında çalışan, artık bir standart haline gelmiş Office belgelerini sorunsuz olarak okuyup yazamayan, kullanım kolaylığı ve fiyat avantajı sunmayan paketlerin bu sektörde dayanması zordu. Ancak artık tüm bu saydıklarımızın hepsinde başarılı bir yazılım olan OpenOffice 1.0 var ve üstelik de tamamen Türkçe.

Ayrıca ücretsiz olarak dağıtılan, opensource olan ve Office dosyalarıyla uyumlu bu yazılım paketi; Windows, Linux, Solaris ve Mac OS altında da çalışıyor. OpenOffice, özellik olarak birçok noktada Microsoft Office’i yakalıyor ve hatta bazen geçiyor. Ancak tam anlamıyla mükemmel değil. Çünkü çok eski bilgisayarlarda yavaş bir performans sergiliyor ve çok nadir olarak da karmaşık Microsoft Office belgelerini açarken aynı belge yapısını koruyamayabiliyor. Ancak kardeş yazılımı olan ve neredeyse aynı özelliklere sahip Sun Microsystems’in StarOffice 6.0’ının ortalama 100 dolarlık bir fiyata satılacağı düşünülürse tamamen ücretsiz sahip olabileceğiniz OpenOffice’deki bu ufak sorunlar göz ardı edilebilir.

Programın Sun sürümünde ek olarak bir veritabanı programı, ek fontlar, clipart’lar ve daha fazla dosya formatı desteği yer alıyor. Bunların haricinde iki paket tamamen aynı sayılabilir. Microsoft Office'in Word, Excel ve PowerPoint’ine karşılık gelen uygulamaları başarıyla sunan paket, maalesef Outlook’un karşılığında aynı başarıyı gösteremiyor.

Standart ofis paketinden çok daha fazlasını sunuyor
Günlük ofis içi ihtiyaçlarınız için bir ofis yazılım paketi satın almayı düşündüğümüzde genelde içinde en az 3 ana bileşenin olmasına dikkat ederiz. Bunun haricindekiler ise genelde standart paketlerde pek yer almazlar. Ancak OpenOffice bu geleneği bozuyor ve bir ofis paketinin içine, kelime işlemci, hesap tablolama yazılımı ve sunum programının yanında çok başarılı bir resim düzenleme yazılımı ve matematiksel formülleri daha rahat girmenize yardımcı olacak bir aracı da pakete dahil ediyor.

Günün koşullarına ayak uyduran yazılım paketi, küçük ama daha güçlü belgeler için artık yeni XML dosya biçimini de destekliyor. Diğer taraftan, güçlü OpenOffice API’si, dışardan ekstra fonksiyonlar hazırlayıp, yazılım paketinin gücünü istekleriniz doğrultusunda artırmayı da mümkün kılıyor. Farklı yazılımların dosya biçimlerini de tanıyan OpenOffice, birçok programın taslaklarını da kullanabiliyor. Bu dosya biçimleri içinde HTML’den MS Office XP’ye kadar yelpaze genişleyebiliyor. Ayrıca Mozilla/Netscape 6.x ya da LDAP içindeki adres defterinizi de program içine dahil edebiliyorsunuz. Unicode desteğinin yanısıra, OpenOffice, içinde Türkçe de dahil olmak üzere 15’den fazla ülke dilini de destekliyor. Baskı kapasitesi ve özellikleri oldukça fazla geliştirilmiş program içinde yer alan Autopilot ise, kullanıcıya karmaşık belgeler ile çalışırken adım adım yardımcı olabiliyor.

WRITER: Ofis paketleri içinde en fazla kullanılan bileşen olan kelime işlemci, bu pakette Writer adıyla karşımıza çıkıyor. Harici e-posta yazılımlarıyla kusursuz bir şekilde direkt bağlantı kurabilen yazılım, bu şekilde belgelerinizin tüm dünyaya rahatlıkla gönderilebilmesini sağlıyor. Stylist özelliğiyse üzerinde çalıştığınız belgenin görünümünü bir anda değiştirebilmenize imkan tanıyor. Gelişmiş form ve mektup yönetimini kullanarak, daha önce sisteminizdeki adres defterinden yazılım içindeki veritabanına aktardığınız bağlantılara da hızlı bir şekilde mektuplar gönderebiliyorsunuz.

Sorunsuz çalışan sürüm özelliğiyse değişiklikleri görmeyi ve bir takım içinde çalışmayı kolaylaştırıyor. Microsoft Office’ten alıştığımız bir özellik olan Auto- Correct’in kullanılması da yazım sırasında hataları engelleyerek gereksiz zaman kaybının önüne geçebiliyor. İndeksleme fonksiyonu ile belge içinde dolaşmayı kolaylaştıran Writer içindeki sofistike mizampaj yöneticisi ise ekran üzerinde yer alan her şeyi istediğiniz gibi yerleştirmenizi mümkün kılıyor.

CALC: Microsoft Office içindeki Excel’in OpenOffice karşılığı olan bu programı kullanarak kolaylıkla StarBASIC makroları ve OpenOffice API’si ile Java ya da C/C++ kullanarak sofistike fonksiyonlar yaratabiliyorsunuz. ODBC ya da JDBC gibi harici veritabanı bilgileri de alıp işleyebilen program, DataPilot uygulamasını kullanarak diğer OpenOffice bileşenleriyle de bilgi paylaşımı yapabiliyor. Formülleri size kendi dilinizde sunan Calc, farklı çalışma sayfalarındaki hücrelerin içeriklerini de birleştirerek çalışmayı kolaylaştırabiliyor.

Senaryo yöneticisi ise what-if-when analizleri yapabiliyor. Program içindeki tablolama araçları da verileri hem 2D hem de 3D olarak çok başarılı bir şekilde görselleştirebiliyor. IMPRESS: Paket içinde yer alan diğer bir bileşen olan Draw içindeki tüm araçları ve efektleri de kullanabilen Impress, PowerPaint’in yaptığı işi görebiliyor. Buradaki AutoPilot özelliğiyse fikirlerinizi istediğinize en yakın şekilde gerçeğe dönüştürmenizi kolaylaştırabiliyor. Auto- Layout özelliğini kullanarak da sunumlarınızın daha profesyonel görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca slayt efektlerini kullanarak sunumlara renk da mümkün oluyor. DRAW: Diğer ofis paketlerinde karşılaştırılacak bir bileşeni olmayan Draw, gerçekten de başarılı bir resim düzenleme yazılımı. Burada metinlere şekil vererek onlara daha fazla estetik katan FontWork özelliği oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca 3 boyutlu şekiller de çok hızlı ve basit bir şekilde tasarımlarınız içine dahil edilebiliyor. Daha yumuşak eğriler çizebilmek içinse program bezier curve kullanıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir