Hepsi temiz çıktı; iOS hariç!

Son döneme damgasını vuran SMS sorununda gerçekler teker teker ortaya çıkıyor!

Hepsi temiz çıktı; iOS hariç!

Araştırmacılar, iPhone'da bulunan ve sahte isimlerle SMS göndermeye izin veren güvenlik açığının başka akıllı telefon platformlarında bulunmadığını açıkladı. Ay başında iPhone'ların sahte SMS mesajlarına ve phishing girişimlerine karşı yeterince korumalı olmadığına dair haberimizi burada yayınlamıştık. Ancak pek çok kaynak, sorunun sadece iOS'u değil, SMS yüzünden, diğer tüm işletim sistemlerini de etkileyeceğini iddia etmişti. Şimdiyse bu açığın sadece iOS'a özgü olduğu belirlendi.

Mobil güvenlik şirketi AdaptiveMobile'ın açıkladığı araştırma sonuçlarına göre işletim sistemi sadece cevap gönderilecek numarayı gösterdiği için iOS cihazlarında alınan mesajların sahte olduğunu fark etmek daha zor: "Sorunu Android, Windows Mobile, BlackBerry ve Symbian telefonlarda test ettik. Çoğu cevap verilecek numarayı ya görmezden geliyor, ya da hem gönderen, hem de cevap verilecek numarayı gösteriyor. Sadece iPhone bu konudaki güvenlik tavsiyelerine uymuyor."

Apple konu hakkında yaptığı açıklamada suçu gerçekten de çok güvenli olmayan SMS teknolojisine yüklüyor ve herkesin iMessage kullanması halinde bu sorunun ortadan kalkacağını belirtiyor. Biz ise bu son cümle hakkında yorum yapmamayı tercih ediyoruz.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

haklı. sms öleli çok oldu. hala sms kullanmanın mantığı yok

n70 de bile oluyor o kusura bakmasinlar.

sms evrensel bir yöntem imesage ne ya?

@31 Ağu 2012 21:18 iMessage ile birilikte bütün Apple cihazları mesajlaşıyor. İnanılmaz bir ücretsiz servisdir ama siz bilemezsiniz sadece Apple kulalnıcıları ne olduğunu bilir.

Elma başımıza ekşime lütfen

SMSi siz kullanmıyorsunuz zaten, başkası size sahte SMS gönderebiliyor

Klasik Apple , boburlenmede bir numara ama yapriklari urun kusurlu cikinca sucu baskasina atar. Ayni filmi cok seyrettim ben. Guvenilir bir firma intibagi yok bende Apple in. Daha cok hayal saticilarini andiriyor .

aynen sms nedir ya? hani şu liseli ergen saçmalığı mı yoksa? kusura bakmasınlar biz iphone a geçtiğimizden beri bu tür çoluk çocukça şeyleri çoktan bıraktık...

@01 Eyl 2012 01:06 Sen kafayı falan mı yedin ?

@01 Eyl 2012 01:06 iyi de eski tip kullananlarda var SMS herkezin kullandığı bir şey eskiler napsın?

Görende dünya bir tek senin etrafinda dönüyor sanacaklar. Bu dünyada kulaklari duymayan , zor isiten kac tane insan var ?. Onlar sizin gibi tel konusabiliyor mu ? Birde utanmadan SMS nedir diyor ya. SMSde hayat kurtarabilir. Sen iyi duyuyor olabilirsin. Ama at gözlüklerinle bakmasan daha net anlasilir olay.

ya bu adamların neden burnu bukadar havada? lafa bak biz bir yanlış yapmışız düzelteceğiz diyeceklerine imessage kullanın diyorlar. terbiyesiz herifler. Buna rağmen devam edin kazıklanmaya emi..

Çok saçma niye sms'den vazgeçelim ki? Bunlar herkezi son teknolojiyi takip etmek zorunda mı zannediyorlar, mutlaka o telefonlardan mı alacağız

Ayy hem çok para ödüyorlar hem de başlarına bunlar geliyor, her türlü mağdurlar zavallılar, yazık yaaa...

iphone kullananlari ilgilendiriyor. Kullanmayanlara niye batiyor? Ben iphone kullaniyorum ve bu olay yuzunden basima hicbir sey gelmedi. imessage ve whatsapp varken sms bile atmiyorum neredeyse

Apple fanboyu eziklere kapak olsun... ios böcek yuvası olmuş...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir