Her eve Azınlık Raporu tarzı yönetim sistemi

Azınlık Raporu'nda siftahı atılan teknoloji gerçeğe dönüştü. İşte ilk tanıtım videosu.

  • Halil Mollaoğlu
Her eve Azınlık Raporu tarzı yönetim sistemi
Azınlık Raporu: Filmdi ama şimdi gerçek oldu.

Çıktığı zamanlarda büyük sükse yaratan Azınlık Raporu (Minority Report) filmindeki bilgisayarlarda bulunan hareketle yönetim sistemini geliştiren John Underkoffler'ın kurduğu Oblong Industries firması hayali gerçeğe dönüştürecek. Zira Underkoffler'ın amacı bu tip bir sistemi gerçeğe uyarlamak ve son kullanıcının hizmetine sunmak.

Sistemin tamamına "G-Speak Spatial Operating Environment" adı veriliyor. Firma, TED konfrensında bu sistemi umuma tanıttı. Hareketsel komutlar bir dokunmatik ekranın üzerinde değil, bilakis havaya çiziliyor. Ayrıca şimdilik özel bir eldiven kullanılması gerekiyor.

Ekrandaki nesneler sadece tekil bir sistemin içerisinde hareket ettirilmekle kalmıyor, aynı zamanda bir bilgisayardan diğerine de aktarılabiliyor. Bir nesneye zum yapıldığında sanal veri yığınları hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkıyor.

Underkoffler'a göre G-Speak teknolojisi şu an birçok büyük firmada ve üniversitede kullanılıyor; yakında kitle pazarına da sunulması bekleniyor. Underkoffler önümüzdeki beş sene içerisinde bir bilgisayar alan kişinin bu teknolojiye doğrudan sahip olacağından emin olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

demek ki yakında suya yıldız şeklinde yatırılmış kel kafalı avratlar da ortaya çıkarsa hiç şaşırmam...

yada artık büyük bir uzay gemisinin yapıldığı ve uzayda koloni oluşturmaya yönelik faaliyetlerin başlatıldığı haberi ortalığı sallar Vallahi...!!!

saygılarımla...

artık iyice miskinleşiriz ve obezite artık normal yaşamımızın bir parçası olur, hatta göz zevklerimiz bilem değişebilir, mesela artık incecik hatunlara değil de, 120 kiloluk ele avuca sığmaz hatunlara eğilim başlayabilir bir süre sonra...

saygılarımla...

gayet guzel bir gelisme insallah 5 yil icinde kavusuruz

havalı evet ama gereksiz

Bir Cok Uzman Son 5 Yıl Gelicecek Olan Teknolojinin 50 Yıl İçinde Gelişmiş Olan Teknolojiden Cok Daha Mükemmel Olcagını Söylüyor Öylede Zaten Artık Teknoloji Yavaş Yavaş Kademe Kademe Degil Asırlarla Yol Alıyor Yakında Ölümsüzde Oluruz Zaten Bir Deniz Anası Türünü Ölümsüz Yapmışlardı

TeK KELİME İLE MÜKEMMEL BİR TEKNOLOJİ .

Sen de yorum yaz