Her PC'ye lazım 10 ücretsiz yazılım!

İşini düzgün yapamayan programlarla uğraşmayın, sizin için seçtiğimiz bu 10 bedava programı deneyin!

  • Zeynel A. Öztürk

2012'ye yeni girdiğimiz şu günlerde bilgisayarınızı forma sokmanın, onu güncellemenin ve hızlandırmanın zamanı geldi. Bu makalemizde bilgisayarınızda sahip olmanız gereken, farklı türde 10 yazılımı bir araya getirdik.

Bu yazılımlar sayesinde işini tam yapamayan, sisteminizi tıkayan ve yavaşlatan araçlarla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Seçtiğimiz programlar, sonraki sayfalarımızda sizleri bekliyor.

Video düzenleme ve yedekleme

1. Video düzenleme: Freemake Video Convertor 3

Bu araç ile herhangi bir video dosyasını, herhangi bir cihazınızda çalmak üzere dönüştürebilirsiniz. Freemake Video Convertor 3, AVI, MP4, WMV, MKV, MPEG, DVD, SWF ve 3GP dahil olmak üzere 200'den fazla video türünü destekliyor.

Yazılımın içerisinde bulunan düzenleyici sayesinde videoyu kırpabiliyor ve döndürebiliyorsunuz. Videonuzu bir DVD'ye veya Blu-Ray'e yazdırmanız da mümkün. Yazılımın bu sürümü ile videoları HTML5 uyumlu bir biçime dönüştürmeniz ve web sitenize eklemeniz de mümkün.

2. Yedekleme: Comodo Backup

Sabit diskiniz hiç beklemediğiniz bir anda bozulabilir ve dosyalarınıza erişimi kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda belgeler, e-postalar, videolar, fotoğraflar gibi sizin için önemli veriler saklıyorsanız, düzenli bir şekilde yedekleme yapmanız gerekmektedir.

Comodo Backup, istediğiniz dosyaları CD, DVD, çevrimiçi depo gibi birçok hedefe yedeklemenize izin veriyor. Programı yükledikten sonra içerisindeki sihirbaz yoluyla neleri yedekleyeceğinizi ve yedeklerinizi nereye kaydedeceğinizi seçebilir veya her ayarı kendiniz yapabilirsiniz.

Sistem temizliği ve Sandbox

3. Sistem temizliği: DrivePurge

Sabit diskinizi düzenli bir biçimde temizlemiyorsanız, zamanla geçici dosyalarla, boş klasörlerle, geçici web sayfası dosyalarıyla, çerezlerle, vb. öğelerle dolacaktır. Diskinizdeki çöplüğün büyümesi zamanla sisteminizde negatif bir etkiye sahip olabilir.

Taşınabilir ve kapsamlı bir sistem temizleme aracı olan DrivePurge, 750'den fazla uygulamanın ve sistem bileşeninin artıklarını ve fazlasını ortadan kaldırabilir.

Yazılım, silmek istediğiniz veriler üzerinde size tam bir kontrol sağlıyor. Dolayısıyla herhangi bir şeyi yanlışlıkla silme riskiniz bulunmuyor.

4. Sandbox: SandBoxie

Sandboxie, şüphelendiğiniz uygulamaları sisteminizden izole edilmiş sanal bir ortamda çalıştırıyor ve böylece Sandbox içerisinde çalıştırdığınız bir zararlıdan etkilenme ihtimaliniz kalmıyor.

İnternetten sıkça yazılım indirip yüklüyorsanız, bu yazılım çok işinize yarayacaktır.

Müzik yöneticisi

5. Müzik yöneticisi: MediaMonkey

Bilgisayarınızda çok sayıda müzik dosyanız varsa, onları yönetmeye yönelik iyi bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Oldukça güçlü bir medya yönetme yazılımı olan MediaMonkey, müzik ve videoları çalabiliyor, içerikleri etiketleyebiliyor ve eşitleyebiliyor. Bununla da kalmıyor ve eksik albüm kapaklarını bulabiliyor, birbirinin aynı parçaları keşfedebiliyor, diske yazabiliyor, biçimler arası dönüştürme yapabiliyor.

MediaMonkey'i ilk çalıştırdığınızda bir sihirbaz yoluyla müziklerinizi ve video koleksiyonunuzu içe aktarabiliyorsunuz. Yazılım, iTunes ve Windows Media Player'daki puanlamalarınızı ve çalma geçmişinizi tanıyabiliyor ve içe aktarabiliyor.

Yazılımdaki korumalı mod sayesinde bir parti sırasında müziklerinizi korumaya alabilir ve çalma listesini kimsenin değiştirmemesini sağlayabilirsiniz.

Ofis paketi ve Windows'u özelleştirme

6. Ofis paketi: Kingsoft Office Suite Free 2012

Microsoft'un kırpılmış MS Office Starter Edition paketi sizin için yetesiz ise, OpenOffice.org veya LibreOffice gibi bir alternatifiniz her zaman var. Kingsoft'u tanımıyor olabilirsiniz ancak ücretsiz paket, oldukça iyi bir Office alternatifi ve eski MS Office sürümlerini başarılı bir şekilde taklit ediyor.

Ribbon arayüzünü sevmiyorsanız, bu paketi çok seveceksiniz. Paket içerisinde kelime işlemci, tablo işlemci ve slayt oluşturucu bulunuyor. Dosyalarınızı DOCX veya XLSX olarak kaydedemiyorsunuz, ancak buna ihtiyaç duyma olasılığınız düşük. Kingston'un kendi biçiminde kaydedilen dosyalar, MS Office'de açılabiliyor.

Ofis paketi ve Windows'u özelleştirme
7. Windows'u özelleştirme: Ultimate Windows Customizer

Ultimate Windows Customizer ile Windows 7 ve Vista'nın Başlat Menüsünden oturum açma ekranına, küçük resimlerden görev çubuğuna ve daha fazlasına birçok ayarını özelleştirebilirsiniz.

Disk birleştirme, fotoğraf düzenleme ve bulut

8. Birleştirme aracı: WinContig

Kullanımı oldukça kolay bir birleştirme yazılımı olan WinContig, bilgisayarınızda herhangi bir dizin veya kayıt defteri girdisi oluşturmuyor. Yazılımın amacı, tüm diskinizi birleştirmeden dosyalarınızı hızla birleştirmek.

Disk üzerinde parçalara ayrılan dosyaları birleştirmek, WinContig'in işi
9. Fotoğraf düzenleme: Artweaver

Ücretsiz bir boyama yazılımı olan Artweaver Free, hem yeni başlayanları hem de gelişmiş kullanıcıları tatmin edecek nitelikte. Yazılım ile izlediğiniz tüm adımları kaydedebilir ve sonradan çalabilir, dilerseniz başka kullanıcılara bunları gösterebilirsiniz. Artweaver Free, katmanlar ve efektler gibi birçok araç sunuyor.

10. Dosya Paylaşımı & Senkronizasyon: Ubuntu One for Windows

5GB ücretsiz depolama ile gelen Ubuntu One ile verilerinizi internete yükleyebilir, arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz tüm müzik koleksiyonunuzu Android veya iPhone'unuza akış yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

SandBoxie nin neresi bedava anlayamadım. Ben çok öncesinde de kulanmıştım ama belli bir kullanımdan sonra satın almanız gerekiyor. Ayrıca burdan arkadaşlara eğer ilgilerini çekerse tavsiye ediyorum; Avast sizin gördüğünüz veya kendi gördüğü şüpheli dosyaları Sandbox tekniğini kullanarak açıyor. Eğer ben antivirüsümü değiştirmek başka bir şey denemek istiyorum diyorsanız Avast ın bu özelliğinden dolayı ona öncelik vermelisiniz.

Pinform'un Sistem temizliği için CCleaner, disk birleştirme için Defraggler, silinmiş verileri kurtarma için Recuva'yı deneyebilirsiniz. Hepsi de bedava.
Ses, resim, video dosyalarını dönüştürme için Format Factory'yi de deneyin.
ISO dosyalarını CD'ye yazmak yerine flaş belleklerden çoklu menü arasına seçim yaptırabilen YUMI Multiboot USB'yi de deneyin.
Bedav işletim sistemi için de Pardus. 2011'den itibaren 64-bit desteği var ve Pardus 2011.2'de de virüs bulaşmıyor.

Ultimate Windows Customizer Windows Vista için değil, Windows 7 içindir.

@Dün 03:59, SandBoxie deneme süresi geçse bile kullanmaya devam edebiliyorsun. Bahsettiğin sandbox özelliği COMODO Internet Security'de de var.

hocam comodoyu bırakalım artık.kalmadı eski tadı.avast daha iyi bu sene.comodo nun firewall ına lafım yok da diğer kısımları pek de iyi değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play