Her şeyi test eden canavar!

Tarayıcıda çalışan bu araç ile cebinizin pil ömründen PC'nizin tarayıcı hızına, her şeyi test edin!

  • Zeynel A. Öztürk
Peacekeeper ile cihazınızın performansını ölçün!
Peacekeeper, JavaScript'e yoğunlaşan ve web tarayıcısı içerisinden çalışan bir test

Kullanmakta olduğunuz masaüstü bilgisayar, cep telefonu ve laptop farklı markalara sahip olabilir. Cihazlar arasındaki farklar sayesinde performans ölçümü yapmak ise bu nedenle sizi zorlayabilir. Ancak farklı platformlarda web tarayıcısı yoluyla çalışabilen Peacekeeper adındaki test aracı ile hem performansı, hem de pil ömrünü test edebilirsiniz.

Peacekeeper bir web tarayıcısı test yazılımı olduğundan, performans testleri genellikle web'de gezinmeyle ve JavaScript ile ilgili. Araç, birtakım sentetik testi çalıştırdıktan sonra cihazınıza bir puan veriyor.

Peacekeeper'ın çok çekirdekli işlemcileri çok iyi yönetemediğini ve yüksek saat değerine sahip işlemcinin çekirdek sayısından bağımsız olarak daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyelim. Ancak bu, Peacekeeper'ı kötü bir test yapmıyor. Zira testler, gerçek hayatta kullandığımız bir yazılım içerisinde, yani tarayıcı içinde gerçekleştiriliyor.

Testin detayları ve pil ömrü testleri

Verilen 4 karakterlik kodu bir yere not edin, piliniz bittiğinde sonuçları öğrenmek için bu koda ihtiyacınız olacak

Test tamamlandığında farklı testlerden bir araya getirilen bir puan karşınıza çıkıyor. Dilerseniz "click for details" bağlantısına tıklayarak test sonuçlarını tek tek incelemeniz mümkün. Bu sayede örneğin cihazınızın HTML5 görevlerini yerine nasıl getirdiğini, cep telefonunuzun PC'nize göre neleri yapamadığını yakından inceleyebilirsiniz.

Pil ömrü testleri

Peacekeeper'a yeni eklenen bir özellik ise pil ömrü testi. Pil ömrü testi, piliniz bitene dek Peacekeeper'ı çalıştırıyor ve cihazınızın pilinin ne kadar dayanabildiğini ölçüyor.

Pil testini çalıştırmak için ana sayfada alt tarafa kaydırın ve "Run battery test" bağlantısını bulun. Bu bağlantıya tıkladığınızda pil testini başlatmanıza yarayacak bir kutucuk açılacaktır. Burada size 4 karakterden oluşan bir kod verilecektir. Bu kodu saklayın, zira test sonuçlarını elde etmek için bu kodu kullanacaksınız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play