Her yeni yama, Windows XP'yi vuracak!

Yayınlanacak her yeni yamanın, Windows XP'yi daha da korumasız yapacağı aklınıza gelir miydi?

Her yeni yama, Windows XP'yi vuracak!

Antivirüs üreticisi Avast, Windows XP kullanıcılarının, Windows 7 kullanıcılarına oranla 6 kat daha fazla saldırıya hedef olduğunu ortaya koydu. Dünya çapında XP kullanan 221 milyon abonesi bulunan Avast'ın yorumuna göre, Nisan'ın 8'inde Microsoft'un XP desteğini kesmesiyle beraber, hacker saldırılarının katlanarak artması bekleniyor. Avast'ın açıklamasına göre, Avast ürünleri ile korunan ve internete bağlanan tüm bilgisayarların beşte üçününde halen XP işletim sistemi kullanılıyor.

XP kullanıcılarını bekleyen en büyük tehlike ise, "sıfır günü açığı" ismi verilen durumdan kaynaklanıyor. Bu yönteme göre, hackerler herhangi bir Windows sürümü için yayınlanan yamaları anında indirip inceliyor ve hangi açıklara karşı önlem alındığını öğreniyorlar. Ardından, yeni Windows'ların atası olması sebebiyle Windows XP'nin de aynı açıkları paylaşıp paylaşmadığını inceliyorlar ve eğer Windows XP'de benzer açıkları bulabilirlerse bunu derhal kullanıp saldırılar düzenliyorlar. Microsoft, bugüne kadar bu açıkları diğer Windows'larla birlikte XP için de kapatarak Windows XP'yi koruyordu ancak artık yama yayınlamayı bırakacağı için diğer Windows'larda ortaya çıkan her açık aynı zamanda Windows XP'ye saldırıları da katlayacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Windows 8.1 yada 7 yükleyin kurtulun.

@23 Mar 2014 08:49 demeye getiriyorlar zaten. Yani, tehditle ve korkutmayla pazarlama taktiği...

hayırdır chip. windows xp yi bu kadar kötülemenin amacı nedir.

Adamların istediği de o zaten

bence Windows 8.1 Microsoft un geliştirdiği en iyi sitem. hızlı hafifi bol özellikli daha ne olsun.

Bunun anlamı şu, MS işletim sistemine yeni bir şey getirmiyor. Sadece bir iki güzelleştirmeyle aynı şeyi yeniden satıp duruyor. Bir sistem açığı 3 kuşak boyu var olabilir mi?

@23 Mar 2014 12:59 Cehalet nesiller boyu oluyomuş ya,şekil 1-A SEN

İşte en güzel yama :-D https://www.linuxliteos.com?

@23 Mar 2014 13:39 neyin yaması :p

@23 Mar 2014 18:25 windows'tan kurtulma yaması :p

Biraz mantıklı düşünün, bir tarafta iyicene olgunlaşmış XP, diğer tarfta 18lik 8.1, Ben bir hacker olsam. XP ile yeterince uğraştım. Birazda yenilerle uğraşayım derim. Bir hacker kalkıpta ömrünü sadece xpyi yoketmek için harcamaz. Ayrıca diğerlerinde biz normal kullacılar için negibi zayıf noktalarında olduğu tam olarak bilinmiyor, buda bizi tamamen çaresiz bırakıyor. XPde bakılacak yerler bellidir. Ama diğerlerinde değil... çünki tam anlamıyla labirent(sanki mayın tarlasını enzor, en üst düzeyde oynamak gibi).

@23 Mar 2014 14:23 İşte sen bu yüzden hacker değilsin.

Kapalı sistem yapsınlar o zaman,kendiliğinden win7ye yükselsin belki böylece olaya kalite katmış olurlar

Hafif bir Linux dağıtımı yavaş bilgisayarlarda XP'den çok daha iyi çalışacaktır. Hafif dağıtımlar için liste veriyorum : Lubuntu (Görünüşü XP'ye benzer.Kullanımı kolay hızlı ve görselliği Xp'den iyidir) Xubuntu Linux Mint Xfce Crunchbang Puppy Linux(Gerçekten çok eski sistemler için tavsiye ederim) Arch Linux + ***Box Pencere yöneticisi( ***Box'tan kastım Openbox,Fluxbox vb'dir) (Hem eski hem yeni bilgisayarlar için çok hızlı bir ikilidir tavsiyemdir)

bu sadece xp için geçerli değil! tüm yayınlanan win8,7,android,ios v.s. yazılımlar ve sistemleri için de geçerlidir.

Ben win 7 kullanıcısıyım. Ama xp konusunda yeni işletim sistemi satma amaçlı korku salmak için olayın abartıldığını düşünüyorum.Hack riski illaki her işletim sisteminde vardır.xp de o tehlike olsun olsun % 0,000001 fazla olsun. Sistemlerimizde kullandığımız adobe ,flash vs. gibi eklenti ve programların daha çok tehlike yarattığı malum. Ha üreticiler artık xp yi baz alarak program yapmadıkları için belki tehlike uygulamalarla bağlantılı olarak xp de biraz daha fazla olabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir