Her yerde çalışacak sesli komutlar yolda!

Google, Android'de önemli değişiklikler yapacak bu 2 yeniliği test etmeye başlamış olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Her yerde çalışacak sesli komutlar yolda!

Moto X dışındaki Android'li cepleri sesli komutlarla yönetme olanaklarınız oldukça kısıtlı. Yani çoğu cepte "OK Google" sözcüklerini giriş ekranının dışında kullanmak pek mümkün değil, ancak yeni raporlar doğruysa sesli komutları herhangi bir ekrandayken kullanabileceğiz.

Android Police'in kaynakları doğru söylüyorsa Google, Moto X gibi bizi her zaman dinleyen ve sesli komutlarımıza cevap veren bir işlev üzerinde çalışıyor olabilir. Komutların o an kullandığınız uygulamaya göre sonuçlar verebileceği de söyleniyor. Örneğin bir fotoğrafa bakarken "bu fotoğrafı paylaş" diyerek onu sosyal ağlarda paylaşmak gibi.

Planlanan tek değişiklik bununla kısıtlı olmayabilir. İddialara göre Google, giriş düğmesini yeni bir gezinti çubuğuyla donatmayı düşünüyor ve bunun için deneylere başlamış durumda. Bu sayede "OK Google" demeden düğmeye basıp arama başlatmanız mümkün olabiliyor. Ana ekrana geri dönem için ise çoklu görev düğmesine basmanız yeterli oluyor.

Bu işlevlerin tüm telefonlara ulaşmama ihtimali de var. Google, yenilikleri sadece resmi Google Now launcher'ı için hazırlıyor olabilir. Haziran ayındaki I/O konferansı, bu yeniliklere ışık tutacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

şimdi fanboylar gelir google her zaman sizi dinler derler ancak baştan ben ileteyim , cihaz sadece ok google demenizi kaydediyor gerisi normal her zamanki gibi , wp8'dede aynı cortana sizi sürekli dinliyor ama sadece komutları , siri de aynı şekilde :) lğtfen fanboyculuk yapmayın.

Mikrofon normal sesli aramadaki kelimeleri anlayacak kadar kaliteye sahipse herhangi bir telefonda olur. Donanım olarak ek bir şey istemiyor. Bunun için mümkün olan çoğu telefona gelmeli bence. S III mini kullanıyorum hiç güncelleme gelmiyor ama güncelleme ile olmasa da bu özellik eklenebilir bence. Uygulamayla veya başka bir şekilde.

Sen de yorum yaz